ایران تا چند روز دیگر آب دارد؟!

نگرانی دولتمردان از وضعیت آبی کشور که این‌روزها به‌عنوان آژیر قرمز کم‌آبی از آن یاد می‌شود در آمارها کاملا محسوس است. براساس آمارهای وزارت نیرو از ابتدای سال تاکنون حدود 32میلیاردمترمکعب آب وارد مخازن کل کشور شده که ایرانی‌ها تاکنون حدود 30میلیاردمترمکعب آن را مصرف کرده‌اند تا جایی که تحلیل‌ها از اتمام آب کشور تا چندروز آینده خبر می‌دهند.
براساس اظهارات وزیر نیرو، هرنفر در تهران حدود 325لیتر آب در روز مصرف می‌کند. به‌گفته چیت‌چیان این رقم در کل کشور کمتر از 200 لیتر است. براین اساس در صورت درنظرگرفتن میانگین مصرف 250لیتر به‌ازای هر نفر در کشور و احتساب 75میلیون‌نفر جمعیت کشور روزانه بیش از 18میلیاردلیتر آب در کشور مصرف می‌شود.
 این رقم معادل 18میلیون‌مترمکعب آب است. براین اساس دومیلیارد و900میلیون‌مترمکعب آب برای کشور باقی مانده است. بنابراین در خوشبینانه‌ترین حالت 161روز دیگر ذخیره آبی کشور به پایان می‌رسد. به نظر می‌رسد سه‌ماهه زمستان امسال در صورت آنکه در پاییز روند بارندگی همانند گذشته باشد آبی برای کشور باقی نمی‌ماند که این امر مستلزم جیره‌بندی جدی آبی در سراسر کشور خواهد بود و تمام شهرهای کشور با مشکل بی‌آبی جدی مواجه می‌شوند. این درحالی است که با وجود هشدارهای مکرر مسوولان درخصوص کم‌آبی و بحران ایجادشده، صرفه‌جویی لازم از سوی مردم صورت نگرفته گرچه 90درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و باید هرچه زودتر برای این بخش فکری جدی کرد.
 در این میان تهرانی‌ها بیشترین مصرف آب کشور را به خود اختصاص داده‌اند در حالی‌که بحران بی‌آبی تهران از مرز هشدار نیز عبور کرده، چراکه آمارها نشان می‌دهد ورودی آب به سد لار در سال آبی جاری 299میلیون‌مترمکعب بوده در حالی‌که این رقم در سال گذشته 302میلیون‌مترمکعب اعلام شده بود. سد طالقان نیز وضعیتی مشابه سد لار دارد، به‌نحوی که ورودی سال آبی جاری این سد 256میلیون‌مترمکعب اعلام شده که در مقایسه با ورودی سال آبی گذشته که حدود 294میلیون‌مترمکعب بوده 13درصد کاهش داشته است.
 سد کرج هم وضعیت مناسبی از لحاظ ذخیره آبی ندارد چراکه در سال آبی جاری 248میلیون‌مترمکعب آب در این سد ذخیره شده در حالی‌که در سال گذشته آبی این رقم 320‌میلیون‌مترمکعب بوده که کاهش 22درصدی را نشان می‌دهد. این درحالی است که پیش از این مسوولان وزارت نیرو هشدار داده بودند اراک، اصفهان، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد شهرهایی هستند که در تنش آبی قرار دارند. اما به نظر می‌رسد عدم صرفه‌جویی لازم در مصرف آب، احتمال بی‌آبی در کل کشور را تقویت کرده است.  پیش از این مسوولان دولت خواستار تنها 10درصد صرفه‌جویی از سوی مردم شده بودند.  آمارها نشان می‌دهد در حال حاضر با 38مترمکعب در ثانیه با کمبود آب مواجه هستیم که چنانچه 10درصد در مصارف مشترکان صرفه‌جویی شود، می‌توانیم بحران بی‌آبی در سه‌ماهه زمستان را مدیریت کنیم.
پیش از این تاکید می‌شد در شرایط کنونی 37میلیون‌نفر از جمعیت کشور در معرض تنش آبی قرار دارند که این میزان 50درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود.  همچنین شمار شهرهای در معرض تنش آبی در کشور 517 شهر اعلام شده است. مصارف و منابع قابل تامین در این شهرها در نقطه سربه‌سر قرار دارد، درحالی‌که باید 25درصد ضریب اطمینان وجود داشته باشد.  براساس این گزارش، در حال حاضر شمار مشترکان آب کشور 19میلیون فقره شامل پنج‌میلیون مشترک روستایی و 14میلیون مشترک آب شهری است.

منبع: روزنامه شرق