تفال به حافظ علاج درد پاسارگاد !

بافت تاریخی شیراز در معرض تخریب‌های بی‌امان قرار گرفته است، کارخانه رب گوجه‌فرهنگی در حریم درجه یک پاسارگاد احداث می‌شود و سایه سیاه هتل آسمان هنوز از سر ارگ‌ کریمخانی کم نشده اما گویی هیچ یک از این معضلات دغدغه مدیر اداره میراث‌فرهنگی استان فارس به‌شمار نمی‌رود. مصیب امیری جواب این سوالات را به بعد از مراسم یادبود روز حافظ موکول می‌کند و به خبرنگار CHN می‌گوید، به‌جای طرح این سوالات تفالی به حافظ بزند.

چندسالی است که هتل آسمان بر فراز مجموعه زندیه و ارگ کریمخانی قد علم کرده است. ارتفاع غیرمجازی که اگر از نقاط مختلف شهر پیدا نباشد از پنجره اتاق مدیر اداره میراث‌فرهنگی استان فارس به‌خوبی قابل رویت است. اما هنوز توافق‌ها برای کاستن ارتفاع این هتل پشت درهای بسته باقی مانده است و هیچ خبری از سرانجام این پروژه به رسانه‌ها درز پیدا نمی‌کند.

پیگیری‌های مکرر خبرنگار CHN از ثبت جهانی پرونده مجموعه زندیه و ارتفاع غیرمجاز هتل آسمان درحالی به‌ بن‌بست می‌خورد که پس از دو سال تخریب‌های بافت تاریخی شیراز آغاز می‌شود.
ماه گذشته بود که خبر رسید بلدوزرها به بافت تاریخی هجوم برده‌اند و یکی از مهمترین بناهای تاریخی این بافت ارزشمند را با خاک یکسان کردند. انگیزه این تخریب‌‌ها به‌قدری بالا بود که رییس سازمان میراث‌فرهنگی به دفتری رهبری نامه نوشت و کارشناسان را از تهران به شیراز اعزام کرد. در همان زمان خبرنگار CHN بارها با مدیر اداره میراث‌فرهنگی استان فارس تماس گرفت. اما هیچ پاسخی داده نشد؛ مصیب امیری در نمایشگاه فیتور اسپانیا بود.
یک هفته از تخریب‌ بی‌امان بافت تاریخی شیراز گذشت، هنوز تب تخریب در بافت داغ بود که خبر احداث کارخانه رب گوجه فرنگی در حریم درجه یک پاسارگاد شوک دیگری بر اهالی میراث‌ وارد کرد. چراکه مجوز ساخت کارخانه از سوی یکی از کارشناسان اداره میراث‌فرهنگی خرم‌بید صادر شده بود.
این درحالی است که در کنار این معضلات ده‌ها اتفاق دیگر در جای جای این استان تاریخی روی می‌دهد اما گویی این مسائل جزو دغدغه‌های مدیر میراث‌فرهنگی استان به‌شمار نمی‌رود. چراکه او در پاسخ به سوالات خبرگزاری میراث‌فرهنگی می‌گوید:« الان سرم شلوغ است و بعد از پایان مراسم یادبود روز حافظ سوالات خود را بپرسید».
او می‌گوید:« این همه خبرهای خوب در شیراز اتفاق افتاده، خبرنگاران چرا به مراسم روز حافظ نمی‌پردازند و موضوعاتی را مطرح می‌کنند که ایراد دارد. شما به جای طرح این سوالات تفالی به حافظ بزنید».
حالا اما وضعیت ارگ کریمخانی بلاتکیلف مانده و بافت تاریخی شیراز در همان وضعیت ناپایدار فریز شده است. کارخانه رب گوجه فرنگی اما به ساخت و ساز خود در حریم درجه یک پاسارگاد و آرامگاه کوروش ادامه می‌دهد و مسئول میراث‌فرهنگی استان فارس هم گویی منتظر است دستی از غیب برون آید و کاری بکند.