دیدنی های شهرستان میناب در استان هرمزگان

از دشت میناب با نام پیشین هرمز کهنه، یاد شده و از دیر باز تا کنون به نام‌های منا، مناب، مناو، مینا، میناو، مینو، هرمز، هارموز، آرموز … نیز خوانده شده است. قدیمی ترین نامی که در کتب تاریخی و در زمان هخامنشی از میناب برده شده شهر اورگانا ORGANA بوده است. میناب را به دلیل نزدیکی با دریا و وجود رودهایی در پیرامون آن، «میان آب» نیز گفته‌اند، که اندک اندک به میناب تغییر یافته است. واژه میناب، در گذشته به جهت شفافیت آب رود میناب، مینا آب بوده، که به مرور زمان و به دلیل دگرگونی، حرف«آ» از بین رفته و به گونه میناب درآمده است. مردم محل بر این باورند که در روزگاران کهن، دو خواهر به نام‌های «بی‌بی مینو» و«بی‌بی نازنین» این شهر را پایه گذاری کرده‌اند. ناحیه میناب از دیرباز نه تنها به نام‌های گوناگون، نظر جهانگردان را به خود جلب کرده، بلکه دست‌خوش یورش‌های ویران‌گر نیز بوده است. در محل امروزی میناب، شهری آباد، که مرکز ایالت هرمز کهنه بوده، قرار داشته که تیمورلنگ با یورش وحشیانه خود، آن را خراب کرده و هفت دژ استوار آن را نیز ویران ساخته است. یکی از دژهای ویران شده شهر به نام دژ«بی بی می نو»، که همان «بی بی مینو» باشد، در گوشه خاوری شهر باز مانده است و به این دژ «هزاره» هم می‌گویند. از بازمانده‌های تاریخی این شهر، دژ میناب است، که شهر میناب بر دامنه آن بنا شده است. این دژ تا اواخر دوران قاجاریه، مرکز حکومت بوده و اکنون خرابه‌ای بیش نیست.

مراکز دیدنی میناب

قلعه هزاره میناب

این قلعه به بی بی مینو نیزمعروف است . مردم بومی معتقدند در روزگاران گذشته دو خواهر به نام های بی بی مینو و بی بی نازنین این شهر را بنا کرده اند . درگذشته دو قلعه وجود داشته که یکی از آنها ویران شده است . این قلعه تا اواخر دوره قاجار مرکز حکومت محلی بوده و در اطراف آن ، خندقی وجود داشته است . درآن زمان همیشه سربازان مسلح درقلعه نگهبانی می دادند .

 قلعه سیریک

قلعه سیریک در بخش سیریک واقع شده و به نام کلات میرحاجی نیز معروف است . این قلعه ، امیرنشین بوده و در قرن هشتم تا دهم هجری استفاده می شده ودرآن سکونت داشته اند .

 قلعه کردر

قلعه کردریا کلات نادرشاهی درمیان نخلستان بزرگی در 13 کیلومتری جنوب میناب قرار دارد. این قلعه چندین برج دارد که در بدنه هر کدام از برج ها سوراخ هایی برای نشانه گیری و نظارت بر محیط اطراف وجود دارد .

 قلعه شاداب

این قلعه در 68 کیلومتری جنوب غربی میناب و بر فراز صخره هایی بلند درروستای کنارجو قراردارد . از این قلعه سفال های رنگارنگی مربوط به قرون متاخر اسلامی به دست آمده و به نظر می رسد از قرن نهم تا یازدهم هجری مورد استفاده بوده است .

 قلعه گرازو

این بنای تاریخی در روستای گرازوئیه قرار داشته که هم اکنون به صورت مخروبه ای برجامانده است .

 قلعه گوربند

قلعه گوربند در روستای گوربند حدود 30 کیلومتری میناب واقع شده و اکنون اطراف آن را اراضی و خانه های روستایی فرا گرفته است . این قلعه چهاربرج دیده بانی داشته که درحال حاضر تخریب شده است .

 معبد عشاق روستای کروک

در مورد ساخت این بنا ، افسانه ای نقل می شود که حدود چهارصد سال پیش دو جوان از طوایف متخاصم به هم دل می بندند و با مخالفت شدید رو به رو می شوند . این واقعه به مرگ آنها ختم می شود . سپس دو عاشق نگون بخت را بر شتری سوار کرده و به سوی مقصد نامعلومی حرکت می دهند . شتر، جسد عشاق را در مکانی به زمین می گذارد که بعدها اقوام آن دو ، بنای یادبودی در آنجا می سازند . چون این منطقه آب نداشته، در ساخت بنا به جای آب ازشیر شتر استفاده کرده اند .

 جنگل های حرا وچندل خورآذینی

حرا درختی است آب شورزی که هنگام مد دریا تا گلوگاه درآب فرو می رود و به کمک خاصیت تصفیه ای پوسته اش ، آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند . جنگل های حرا در بخش سیریک ، وسعتی حدود 500 هکتار دارد و وجه تمایز آن با سایر رویشگاه های ماندآبی سواحل جنوبی ایران ، وجود دوگونه گیاهی مانگرو ، یعنی حرا و چندل درکنار یکدیگر است. شرایط زیستی حاکم برجنگل های این منطقه موجب شده گونه های مختلف جانوران و گیاهان در آن حیات دهند ، پرندگان بسیاری در زمستان به این منطقه مهاجرت می کنند .

 سد استقلال میناب

سد استقلال میناب روی رودخانه میناب در 2 کیلومتری شرق این شهر احداث شده است . رودخانه میناب یکی از پرآب ترین رودخانه های منطقه است که از دو رودخانه دیگر به نام های رودان وجغین تشکیل یافته است . سد استقلال ودریاچه آن فضای دیدنی مناسبی برای گردشگران است و آب آشامیدنی بندرعباس ، خمیر، قشم و آب مورد نیاز بسیاری از باغات کشاورزی منطقه میناب از آن تامین می شود .

 باغات انبه

آب و هوای گرم ومرطوب ، وجود رودخانه ها ، دشت ها ، جلگه های آبرفتی ،و خاک حاصلخیز باعث شده کشاورزی در این منطقه رشد زیادی داشته باشد . مهمترین محصولات کشاورزی آن ، مرکبات ، خرما ، صیفی جات ، غلات ، پرتقال ، لیموترش ، گوجه فرنگی ، خیارسبز، هندوانه ، پیاز، بادمجان و... است .باغات انبه میناب معروف هستند . انبه میوه ای درشت و بیضی شکل است که طعم بسیار خوبی دارد . از میوه نارس آن که ترش مزه است ، در تهیه ترشی استفاده می کنند .

 ساحل کوهستک

روستای نمونه گردشگری کوهستک در بخش بیابان واقع شده است . این بندر قدیمی ، سواحل شنی زیبایی دارد و یکی از مناطق گردشگر پذیر منطقه می باشد. ایجاد پناهگاه صیادی و وجود شناورهای صیادی و تجاری ازمزیت های این منطقه می باشد .

 سایرآثارتاریخی وجاذبه های گردشگری شهرستان میناب عبارتند از :

مساجد هفت خواهران ، بلوکی ، الله وردیخان ، سنگی ،آب انبارشیرین وفرهاد ، قنات آب شهر، حوض سنگی ، غارقدیمی اریکسون ، چشمه های گیو ، نودر، خانه های ایمانی ، پاکوهی ، بهادری ، پاسلار، بلوکی ، ترابی ، معلمی ، صیادی ، قسمی ، بلوچ ، جهانگیری ، حاجی عباس ، آستانه حضرت ابوالفضل ، شاه محمد، شاه مرعش ،زیارت شاه پریان ، شیخ شمس الدین ، حضرت سلیمان ، رقیه خاتون ، قدمگاه ائمه (ع) ،سرمست ، سنگکی ، شهرهای قدیمی درگ پایین ، جوزین ، گران ، محوطه های لنگرکیش، مهرغان ، احمدآباد ، کولباس ، دره گبری ، قلعه های گرو، آسمان ،کریان ، شهسوار، راونگ ،حاجی خادمی ، سرنی ، سراوان ،دزدان ،عرب های مسقطی ،حاجی خان ، محتاج سربازان ،سنگی ، کلیبی ، قبرستان گرو،ماه خاتونی ، کوهستک ، کریان ،لنگ شهید ، مولوی و ...