«تهران» در كره، «سئول» در تهران

«اونگ سوک کیم»، استاد بیولوژی دریایی دانشگاه علوم و فناوری كره، گفت:«ما در مرکز پایتخت‌مان خیابانی به نام «تهران» داریم و شما هم این‌جا خیابانی به نام «سئول» دارید.»
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران،‌«اونگ سوک کیم»، كه تیم دانشجویان کره‌ای کاخ گلستان را رهبري(:هدایت) می‌کرد؛ گفت:«در مرکز پایتخت‌مان خیابانی به نام «تهران» داریم و شما هم اینجا خیابانی به نام «سئول» دارید. این نشانه‌ی سابقه‌ی طولانی رابطه دوستانه‌ دو کشور کره و ایران است‌. اما بيشتر(:اکثر) کره‌ای‌ها مطلب زیادی از ایران نمی‌دانند، ما آمده‌ایم تا ریشه‌های کهن مسیر دریایی جاده ابریشم را ببینیم و این فرصت را در اختیار دانشجویان گذاشته‌ایم. »
گروه اکتشافی راه آبی جاده ابریشم چندی پیش با کشتی بزرگ «هان بادا» در بندر شهید باهنر شهرستان بندرعباس لنگر انداختند، حال به كاخ گلستان آمده‌اند.
«كيم» پژوهشگر موسسه کره‌ای علوم و فناوری دریایی است، که پيش از اين هم معاون فرنشين(:رییس) این مرکز بوده است. وي اكنون استاد بیولوژی دریایی دانشگاه علوم و فناوری است که با تیمی 22 نفره متشکل از دانشجویان رشته‌های گوناگون راهی ایران شد، تا ریشه‌های تاریخی و ديني(:مذهبی) کره را به آینده‌سازان کشورش بشناساند.
بیشتر هموندان(:اعضای) گروه، دانشجویان 21 تا 25 ساله‌ای هستند که در رشته‌های همچون تاریخ‌، موسیقی‌، هنر‌، بازرگانی‌ و... درس مي‌خوانند، برای باشندگي(:شرکت) در چند همایش در اصفهان به ایران آمده‌اند.
به گفته‌ي «كيم»، از بندرعباس به شیراز رفته‌اند، پرسپولیس و دیگر مکان‌های تاریخی را دیده‌اند و این زمان خوبی برای شناخت ایران است.
وي درباره‌ي چگونگی آشنا شدن‌ با ایران گفت:«سال گذشته یکی از هموندان(:اعضای) تیم اکتشافی به اصفهان آمد و اساس روابط دوستانه‌ بین دو کشور را بنا کرد. امسال نخستين سالگرد این رویداد است، که ما برای جشن‌گرفتن آن به اصفهان رفتیم‌. آن‌جا همايش(:سمینار)هایی درباره‌ی راه دریایی جاده ابریشم داشتیم.»
اين پژوهشگر كره‌اي افزود:«در همايش ما توانستيم مطالبي درباره‌ی تاریخ ایران و راه ابریشم را به دست آوريم.»