جسد دکتر مصدق هنوز در خاک دفن نشده است !

دکتر مصدق در واقع در احمد آباد دفن نشده بلکه حسب اظهار فرزندش در تابوت به امانت گذاشته شد تا به ابن بابویه منتقل شود. این اتفاق اما هنوز پس از 47سال رخ نداده است و قبر - اگر بتوان آن را قبر دانست - همچنان موقت است.

در روز سه شنبه 16 اسفند 1346 مجله «خواندنی ها» پس از سالها که در مطبوعات خبری از دکتر محمد مصدق نبود این خبر را منتشر کرد:
« به قرار اطلاع، آقای دکتر محمد مصدق نخست وزیر اسبق روز یکشنبه گذشته در سن 87 سالگی بدرود حیات گفتند.آقای دکتر غلامحسین مصدق که پزشک معالج پدر خود بودند درباره علت فوت گفتند: ایشان از چندی قبل به علت ابتلا به بیماری سرطان فک تحت درمان بودند تحت عمل جراحی قرار گرفتند ولی این معالجات ثمری نبخشید و حال ایشان از روز چهارشنبه رو به وخامت نهاد تا این که صبح روز یکشنبه – 14 اسفند- در بیمارستان نجمیه زندگی را بدرود گفتند.»

شاه، نسبت به هر خبری درباره دکتر مصدق حساس بود و این حساسیت را در دهه 40 بیشتر ابراز می کرد. به همین خاطر می توان حدس زد که تاخیر در انتشار خبر درگذشت مصدق برای پاره ای هماهنگی ها بوده و به دلیلی نزدیکی مدیر خواندنی ها به دربار در عین دوستی با مصدق او دست بازتری در انعکاس خبر داشته است.
دکتر مصدق وصیت کرده بود در کنار شهدای 30 تیر در ابن بابویه دفن شود. غلامحسین مصدق موضوع را به نخست وزیر( هویدا) منتقل می کند تا با شاه در میان بگذارد. شاه اما اجازه نداد و گفت در همان احمد آباد دفن شود.

پسر دکتر مصدق می گوید: «جا نداشتیم. در همان ناهار خوری که ناهار می خوردیم وسط اتاق را کندیم و همان جا به امانت گذاشتیم تو تابوت. چون دفن کردن با امانت فرق دارد. دفن که کردی دیگر نمی شود نبش قبر کرد و مرده را درآورد.»

او می گوید: قبرش سنگ لحد ندارد. سنگ هم ندارد. آخر قرار بود امانت باشد. امانت مانده و‌‌ همان سنگ یادبودی که در ابن‌بابویه آن سو‌تر از گور شهیدان ۳۰ تیر و دکتر فاطمی هم گذاشته بودند، دیگر نیست. نماز میت را آیت‌الله زنجانی خواند. برای کفن و دفن هم مهندس سحابی نظارت کرد و چند نفر از کشاورزان، جنازه را شستند.حسین شاه حسینی عضو هیات امنای قلعه احمدآباد نیز درباره آرامگاه موقت دکتر مصدق به خبرنگار «اندیشه پویا» گفته بود:«در اوایل انقلاب اسلامی به همت مرحوم داریوش فروهر سنگ قبر خارای بزرگی در ابن بابویه نصب کردند تا بتوان پیکر ایشان را منتقل کرد. اما نشد. دکتر یدالله سحابی به من شخصا توصیه می کردند شاه حسینی، یادت باشد اینجا قبر آقای دکتر مصدق نیست. مصدق به طور امانی و موقت در احمد آباد دفن شده و طبق وصیتی که کرده باید در ابن بابویه کنار شهیدان 30 تیر دفن شود که تا کنون چنین امکانی پیدا نکرده ایم که بتوانیم به وصیت مصدق عمل کنیم و متاسفانه همان سنگ بزرگی که در ابن بابویه گذاشته بودند هم به کناری زده شد.»قلعه احمدآباد نام قلعه‌ای خشتی است که در روستای احمدآباد در بخش مرکزی شهرستان نظرآباد (هفت و نیم کیلومتری جنوب غربی شهر آبیک)، در استان البرز جای گرفته است. نام این روستا توسط دکتر محمد مصدق -که مالک آن بود- بنام پسرش «احمدآباد» تغییر نام یافت. نام نخستین این روستا، «قارپوزآباد» بود. بنای قلعه در فهرست آثار ملی ایران به شماره ثبت ۲۹۴۳ قرار دارد.

 منبع : عصر ایران