طرز تهیه کوفته تبریزی بسیار خوشمزه

غذاهای اصیل ایرانی طعم و عطری دارن که تا همیشه در خاطر هرکسی که حتی یک بار اونها رو مزه کرده باشه می مونه . کوفته انواع مختلفی داره.ولی کوفته تبریزی از همه معروف تر و پر طرفدار تره به طرز تهیه آن توجه بفرمایید:

مواد لازم:

1-    گوشت چرخ كرده بدون چربي گوسفندي نيم كيلو 

2-    لپه 200 گرم 

3-    تخم مرغ 2 عدد 

4-    پياز سرخ كرده 3 تا 4 قاشق سوپ خوري 

5-    زردچوبه به مقدار كافي 

6-    تخم مرغ پخته شده سفت به تعداد کوفته ها 

7-    آلو 150 گرم 

8-    گردوي خرد شده نصف ليوان 

9-    نمك و فلفل و ادویه ها به مقدار كافي 

10-برنج 100 گرم 

11-تره و پيازچه ريز شده 2 استكان  

12-پياز متوسط 2 عدد 

13- آرد نخودچی

 طرز تهیه:

پياز را داخل گوشت رنده کرده و مخلط می کنیم تا گوشت حالت كش دار پيدا كند. برنج را در يك ليوان آب با 1 قاشق چاي خوري زردچوبه نيم پخت مي كنيم. لپه را نيز جداگانه مي پزيم و برنج و لپه را به گوشت اضافه مي كنيم و با هم دیگر ترکیب می کنیم.

دوعدد تخم مرغ  خام را در مواد اولیه آماده شده می ریزیم و نمك و فلفل و سبزي و آرد نخودچی  و دارچین را نيز به آن اضافه مي كنيم. مواد را خوب مخلوط مي كنيم بطوريكه حالت چسبندگي پيدا كند.

بعد پياز سرخ كرده را با زردچوبه مخلوط مي نماييم و 5 تا 6 استكان آب روي آن مي ريزيم و كمي نمك و فلفل به آن اضافه مي كنيم و روي شعله آتش مي گذاريم تا جوش بيايد نصف آلوها را نيز در آن مي ريزيم ویک قاشق رب گوجه به آن اضافه می کنیم .

به اندازه يك سیب بزرگ  از مواد اولیه برمي داريم وسط  آنرا را گود مي كنيم نصف تخم مرغ سفت و كمي آلو و پياز سرخ كرده و گردو را وسط آن مي گذاريم و کوفته را مانند سیب کامل گرد می کنیم .


كوفته ها را در روغن كمي تفت مي دهيم و آهسته درون آب پياز كه در حال جوشيدن است مي اندازيم . در اوايل پخت درب قابلمه را روي آن نمي گذاريم تا كوفته  اصطلاحا" ( وا ) نرود و با دمای ملایم بپخت ادامه می دهیم و وقتي كوفته ها پخته شد نبايد بيش ازدو ليوان آب داشته باشد.
بعضی ها دوست دارند کوفته کمی ترش ملس باشد در نتیجه بهتر است برای ترش تر شدند از کمی آب لیمو تازه و یا زرشک در مواد اولیه کوفته استفاده نمایند.

در شهر تبریز و یا همشهری های تبریزی در تهران کوفته را در اندازه بزرگ بصورت یک هندوانه گرد کوچک درست می کنند.

بهر حال حالا کوفته درست شده است میل بفرمایید نوش جان !!!