درگذشت مرتضی احمدی و حمید جدیدی

مرتضی احمدی هنرمند پیشکسوت عرصه های مختلف اعم از تئاتر - رادیو - تلویزیون و .. امروز در سن نود سالگی دارفانی را وداع گفت و حمید جدیدی نیز دیگر هنرمند سینما و تلویزیون روز گذشته درگذشت.

 

مرتضی احمدی متولد 1303 در تهران بود ایشان فعالیت هنری خود را پس از چند تلاش آماتوری در تئاتر در سال 1321با کمک عده‌ای از دوستانش «تماشاخانه ماه» را روبه‌روی باغ فردوس دایر کرد، ولی پس از چند هفته مجبور به ترک آنجا شد ایشان در اوایل پاییز 1322 در تئاتر فرهنگ برای اولین بار پیش پرده‌خوانی کرد و در نتیجه آن بازیگر تئاتر هم شد مدتی بعد پدرش از فعالیت او در تئاتر مطلع شد و او را از خانه بیرون کرد.

 

 

 

 

مرتضی احمدی برای اولین بار به سبک بیات تهران در پیش پرده‌ها آواز خواند و نیز اولین بار در سال 1322 ترانهٔ گلپری جون را اجرا کرد، که بسیار محبوب شد و به خاطر آن برای کار در رادیو تهران دعوت شد و در یکی از پیش پرده‌ها ترانه‌ای دیگری به نام «کارگرم من» را اجرا کرد از سریال‌های تلویزیونی دیگری که در آن زمان در آن حضور داشته میتوان به سلطان صاحبقران، هفت شهر عشق (۱۳۵۶)، آئینه و زیر بازارچه (۱۳۷۷، اثر شادروان رضا ژیان اشاره کرد.

 

در فروردین 1349 نیز احمدی به دعوت علی حاتمی کارگردان شناخته شده سینما ترانهٔ عنوان‌بندی فیلم حسن کچل را ضربی‌خوانی کرد و در همین سبک در 1328 پنج صفحهٔ موسیقی برای یک شرکت انگلیسی ضبط کرد که میتوان گفت در مجموع مرتضی احمدی بیش از چهارصد ترانهٔ ضربی و صد و پنجاه ترانهٔ فکاهی خوانده است،.

حمید جدیدی

 حمید جدیدی بازیگر سینما و تلویزیون شب گذشته بر اثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت ، جدیدی در آخرین اثار خود در فیلم سینمایی «رستاخیز» ایفای نقش کرده بود ، که متاسفانه این اثر مجوز اکران را تا امروز دریافت نکرده بود از دیگر آثار موفق بجا مانده از ایشان حضور در سریال مختارنامه بود.

حمید جدیدی که متولد 1344 بود فعالیت هنری خود را از سال 1363 در انجمن سینمای جوان آغاز کرد ایشان در سریالهایی چون قفسی برای پرواز، سریال چاه پنجاه، عملیات 125در قاب تلویزیون دیده شد و حضور در فیلم هایی چون راننده سفیر، سه درجه تب، سریال گروگان، مارپیچ، مرخصی، ستایش، حضور داشت.

مطلب : محمد بیگی