آشنایی با زرانگوش و تنگه زیبای آن

زرانگوش یکی از روستاهای استان ایلام است که در دهستان هندمینی بخش بدره شهرستان دره‌شهر واقع شده‌است.

روستای زرانگوش (۳۳ درجه شمالی و ۴۷ درجه شرقی) در 21 کیلومتری شهرستان بدره و 19 کیلومتری شهرستان دره شهر در استان ایلام واقع شده است و در سال 1393 به عنوان مرکز دهستان زرانگوش به ثبت رسید. این دهستان شامل روستای زرانگوش (مرکز دهستان) و روستاهای تلخاب، زید، و گله دار میباشد.این روستا جمعیتی بالغ بر 3 هزار نفر دارد و دومین روستای بزرگ شهرستان بدره میباشد.مردم روستای زرانگوش به زبان لری حرف میزنند و شغل اغلب مردم این روستا کشاورزی و دامپروری می باشد. عمده ترین محصولات کشاورزی زرانگوش خیار، گوجه، گندم و جو می باشد.

در مورد اصالت مردم این روستا دو نظر وجود دارد. گروهی معتقدند اصالت مردم این روستا از ایوان و طایفه کلهر بوده است و گروهی آنان را از طایفه متش که یکی از طوایف معروف بیرانوند می باشد، می دانند.زبان مردم روستای زرانگوش و تمام منطقه هندمینی لری مینجایی می باشد. این گویش بسیار شبیه به گویش مردمان طایفه متش می باشد و با توجه به اینکه در اطراف هندمینی گویش های متفاوتی از جمله کوردی و لکی وجود دارد، نمی توان گویش مردم این منطقه را اقتباسی از شهرها و روستاهای اطراف دانست بلکه این خود بیانگر اصالت این روستا یعنی طایفه متش واقع در استان لرستان دارد.

تنگه زرانگوش

تنگه زرانگوش با قریب 2 کیلومتر طول از نظر طبیعی و تاریخی در منتطقه کم نظیر می باشد. از نظر طبیعی و گردشگری، تنگه زرانگوش یکی از مهمترین جاذبه های شهرستان می باشد. ارتفاع این تنگه بالغ بر 500 متر می باشد و در تمام فصول مخصوصا بهار و زمستان آب چشمه ها از میان تنگه جاری است و در گذشته و پیش از خشکسالی اخیر این تنگه از پوشش گیاهی و حجم بیشتری از درختان برخوردار بوده است اما در دوران خشکسالی بخش مهمی از پوشش گیاهی و زیبایی طبیعی تنگه از بین رفته است.ایجاد سیل بند و سد بند و ابخیزداری در این تنگه می تواند آن را از نابودی نجات داده و بعلاوه روستای زرانگوش را از نظر گردشگری در سطح منطقه مطرح کند.

از نظر تاریخی این تنگه دارای دو اشکفت یا غار دو قلو است که یک مجموعه کامل از آثار تاریخی دوره قبل از اسلام را در خو جای داده است. دلالان و افراد سودجو به منظور دستیابی به گنج و آثار تاریخی گرانبهای این تنگه اقدام به تخریب محوطه های درون و بیرون این غارها کرده اند. با مشاهده آثار بجا مانده واضح است که این غارها بصورت قلعه هایی بوده اند که از گچ و ساروچ ساخته شده و ساکنان ان را از دشمنان و بلایای طبیعی حفظ کرده است. اگر این آثار به ثبت نرسند و از آنها مراقبت نشود هیچ اثری از آنها باقی نخواهد ماند.