ضلع سوم مثلث طلایی گردشگری خالی از مسافر

در حالی که از اصفهان، یزد و شیراز به عنوان اضلاع مثلث طلایی گردشگری نام برده می‌شود اما هتلداران یزد از پایین بودن ضریب اقامت خود و نبود مسافر خبر می‌ دهند.

بیشتر گردشگران از اصفهان، یزد و شیراز به عنوان سه ضلع مثلث طلایی گردشگری ایران نام می‌برند چنانکه گردشگران ورودی بدون دیدن جاذبه‌های این شهرها از ایران خارج نمی‌شوند.

دراین میان مسئولان گردشگری همواره از تکمیل بودن ظرفیت هتل‌های 4 و 5 ستاره شهرهای گردشگر پذیر خبر می‌دهند این درحالی است که ضریب اقامت یکی از اضلاع مثلث طلایی گردشگری ایران به 50 درصد هم نمی‌رسد.
«سید امیر ناصر طباطبایی» رییس جامعه هتل‌داران یزد با اعلام این خبر به CHN گفت: «هتل‌های یزد تنها چهار ماه از سال را با وضعیت نسبتا خوبی سر می‌کنند. به تبع شرایط گردشگری در ایران، فروردین و اردیبهشت، مهر و آبان فصول پرمسافر به شمار می‌ٰروند که تقریبا تمام هتل‌ها با ظرفیت تکمیل فعالیت می‌کنند اما سایر فصول سال وضعیت اقامت مناسب نیست.»
او با تاکید برآنکه درحال حاضر هتل‌های یزد خالی از مسافر هستند گفت: «با وجود آنکه وضعیت گردشگری بهتر شده‌است اما تعداد گردشگران موجود، پاسخگوی نیاز سرمایه‌گذاری در این حوزه نیست.»
به گفته رییس جامعه هتل‌داران یزد، هتل‌های چهار ستاره این استان با ضریب اشغال حدود 50 درصد فعال هستند این درحالی است که ضریب اشغال سایر هتل‌ّها حدود 30 درصد است. این آمار در مقایسه با ژانویه سال گذشته افت مسافر را نشان می‌دهد. چنانکه درحال حاضر برخی از هتل‌های یزد به مسافران تا 40 درصد تخفیف می‌دهند؛ چراکه مسافر ندارند.
طباطبایی صنعت هتلداری را پربازده ندانست و یادآور شد:‌«این حوزه در یزد قابل مقایسه با اصفهان و شیراز نیست چراکه از یک سو پرواز خروجی از یزد وجود ندارد درحالی که اصفهان و شیراز پرواز‌های بین‌المللی دارند. همچنین توجه کمتری به این ضلع از مثلث طلایی گردشگری می‌شود.»