گیاه دارویی جنسینگ بعنوان اسانس غذایی جدید

هزاران سال است که گیاهان برای کسب انرژی ، دور کردن ارواح خبیثه و تقویت ارگان های خاصی از بدن به کار رفته اند ، امروزه نیروبخش های رایج در شرق چون جینسینگ و دانگ گویی (Dang gui) از نیروبخش های غربی چون رزماری و مریم گلی رایج تر و محبوب تر هستند. گیاهان نیروبخش می توانند به روش های متفاوتی طبقه بندی شوند. به عنوان افزایش دهنده انرژی یا کی (Qi) تغذیه کننده خون یا مایعات بدنی ، تنظیم بین اخلاط در پزشکی ایورودایی و منبع انرژی تولید مثل و زاد و ولد می باشد.

یکی از گیاهان نیروبخش و مقوی که مشهوریت زیادی در جهان دارد جینسینگ می باشد که بهتر است آن را گیاه جوانی یا نوشدارو بنامیم. در کتب سنتی و به عربی ریشه گیاه را «جنسه» و «جنسا» می نامند. به فرانسوی و انگلیسی Ginseng و Asiatie ginsengو Chinsese ginseng گفته می شود. گیاهی است از خانوادۀ عشقه Araliaceae می باشد که نام علمی آن Panax ginseng می باشد.
این گیاه Panax ginseng که بیش از 5000 سال است در چین به کار می رود. برای پزشکان عرب قرن نهم میلادی شناخته شده بود. مارکوپولو در مورد این گیاه شگفت کمیاب نوشته است : «هنگامی که هیئتی از سوی پادشاه سیام بالوئی چهاردهم دیدار کرد گیاه جینسینگ را به او معرفی کردند. از آن پس ثروتمندان اروپایی برای رفع خستگی و ناتوانی از جینسینگ استفاده می کردند. همچنین این گیاه در قرن هجدهم ، در آمریکا هم شهرت یافت ، مخصوصاً وقتی کشف شد که گیاه پاناکس کینکفولیوس (Panax quonquefolius) در آن قاره بومی است.

جینسینگ در مناطقی از کره، چین، ژاپن، آمریکا و کانادا می‌روید، اما رویشگاه اصلی آن کره است و در منابع آمده است جینسینگ کره‌ای بالاترین کیفیت را دارد و تاثیرات دارویی آن بیشتر است.
 جینسینگ نوعی گیاه دارویی است که در اغلب عطاری‌ها پیدا می‌شود و چون مدتی است مطالعات و تحقیقات مختلفی روی آن انجام می‌شود اثرات درمانی خاصی را به آن نسبت داده‌اند و این روزها اغلب متخصصان طب سنتی مصرف دوز خاصی از این گیاه را به بیمارانشان توصیه می‌کنند.

اما مشکل اینجاست که این گیاه علاوه بر قیمت نجومی که دارد برای اغلب بیماران ظاهری ناشناخته داشته و همین عامل موجب شده برخی مراکز عرضه‌کننده یا درمانگران غیرمتعهد از ناآگاهی افراد سوءاستفاده کرده و گیاهانی غیر از جینسینگ را با قیمت‌هایی بالا به بیماران عرضه می‌کنند. در این نوشتار سعی بر این است که شما را با شکل ظاهری جینسینگ و تحقیقاتی که روی خواص آن انجام شده، آشنا کنیم.
جینسینگ در مناطقی از کره، چین، ژاپن، آمریکا و کانادا می‌روید، اما رویشگاه اصلی آن کره است و در منابع آمده است جینسینگ کره‌ای بالاترین کیفیت را دارد و تاثیرات دارویی آن بیشتر است. جینسینگ نوعی ریشه است. پوسته خارجی آن به رنگ زرد و طعم آن کمی شیرین و گاهی تلخ مزه است. این ریشه زمانی که از خاک برداشت می‌شود، محتوی آب زیادی است و در نتیجه برای ماندگاری بیشتر، آن را بلافاصله ‌خشک می‌کنند.

جنسینگ و اسانس غذایی :

جینسینگ را به صورت جوشانده، عصاره یا اسانس مصرف می‌کنند لذا پیشنهاد می شود بدلییل خواص گوناگون این گیاه همانند ادویه های مختلف در پخت و مصرف مواد غذایی بعنوان یک اسانس مورد استفاده قرار گیرد .

 در برخی عطاری‌ها این ریشه را پودر کرده و درون کپسول می‌ریزند. اما چون به محتویات درون این کپسول‌ها اعتمادی نیست بهتر است تحت نظر متخصص مربوط خریداری و استفاده شود.
تحقیقات نشان داده است که جینسینگ به دلیل دارا بودن ترکیباتی خاص نقش تعدیل‌کننده‌ای در بدن دارد. یعنی می‌تواند بدن و ترکیبات شیمیایی خون را در حالت نرمال و طبیعی نگهدارد. این گیاه بازگرداننده انرژی از دست رفته است و قدرت فیزیکی و ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و باعث آرامش و ثبات روانی در افراد می‌شود.
 تحقیقات انجام شده در دانشگاه توکیو نشان داده است که جینسینگ قرمز کره‌ای با تحریک سلول‌های مغزی از زوال فعالیت‌های مغز جلوگیری می‌کند و قادر به افزایش و توسعه فعالیت‌های ذهنی و بهبود و ارتقای عملکرد یادگیری و حافظه است. امروزه در بسیاری از کشورها برای تقویت فعالیت جنسی و کمک به اختلالات جنسی مردان و رفع ناباروری بویژه اختلالات کمی و کیفی اسپرم از این گیاه استفاده می‌شود. در زنان نیز این گیاه تأثیرات مفیدی در پیشگیری از یائسگی زودرس و در تنظیم قاعدگی و تخمک‌گذاری دارد.
موارد منع مصرف
جینسینگ برای زنان باردار، شیرده، کودکان، نوجوانان و مبتلایان به چاقی مفرط، مشکلات حاد عصبی، بی‌خوابی و فشار خون بالا توصیه نشده است. از عوارض مصرف زیاد و خودسرانه این گیاه سردرد، بی‌قراری، مشکلات خواب و تحریک پذیری را می‌توان نام برد.
افرادی که از آسپرین و داروهای رقیق‌کننده و کاهنده فشارخون استفاده می‌کنند نباید از این گیاه مصرف کنند ضمن این‌که از مصرف جینسینگ به همراه مواد محرکی مانند چای، قهوه و نوشابه‌های کولادار باید اجتناب کرد.
 این را هم بدانید جینسینگ عمدتا نقش حفاظتی و پیشگیری کننده دارد و افراد مبتلا به بیماری‌های مختلف حتما باید زیر نظر پزشک متخصص به طور مرتب و توصیه شده از داروهای شیمیایی مربوط استفاده کنند و از مصرف زیاد و طولانی‌مدت این گیاه بپرهیزند.