مشکلات پوستی:

 

آکنه:

يکي از شايع ترين مشکلات پوستي آکنه است که بايد با استفاده از مواد طبيعي آن را رفع کرد. از آن جا که در اين دوران پوست حساس مي شود، از اسکراب استفاده نکنيد.

رنگ پوست:

به مرور زمان قسمت هاي تيره بدن تيره تر مي شود. خال ها و کک و مک ها که قبل از حاملگي داشتيد، بزرگ تر مي شود. لکه هاي قهوه اي يا لکه  هاي مادرزادي نيز تيره تر مي شود.

کف دست:

کف دست ها ناگهان قرمز مي شود. اين مشکل در ماه دوم بارداري شايع است.

پوست چرب:

به علت تغييرات هورموني در بدن، پوست چربي بيشتري ترشح مي کند. بنابراين ميزان مصرف آب را افزايش دهيد و از طريق راهکارهاي طبيعي، چربي پوست را کنترل کنيد.

خشکي پوست:

براي پيشگيري از خشکي پوست در دوران بارداري لازم است مصرف ميوه هاي آبدار مانند هندوانه و پرتقال را که باعث شادابي پوست مي شود، افزايش دهيد.

جوش هاي ريز:

اين مشکل زماني رخ مي دهد که فرد به نوعي غذا حساسيت پيدا کند. براي درمان جوش با متخصص زنان و زايمان مشورت کنيد.

ترک هاي بارداري:

در اين دوران ترک هاي پوست در زير بغل و ران پا مشاهده مي شود که علت آن افزايش وزن در دوران بارداري است. براي کم کردن يا پيشگيري مي توان پوست را با روغن هاي طبيعي مانند رزماري، روغن زيتون و روغن بادام ماساژ داد.

کف پا:

به علت تغييرات هورموني و افزايش وزن کف پا نيز همانند کف دست قرمز مي شود. ماساژ منظم کف پا با روغن هاي گياهي تنها راه حل اين مشکل پوستي در اين دوران است.

پسوريازيس:

نوعي ناراحتي پوستي حاد است که لکه هاي پوستي قرمز و ملتهب با پوسته سفيد ايجاد مي کند.

بهداشت پوست در دوران بارداري

در دوران بارداري به دليل تغييرات هورموني ممکن است زن باردار بيشتر عرق کندکه مي توان با گرفتن دوش آب ولرم بوي عرق را از بين برد، اما نکته اي که بايد توجه کرد اين است که حمام کردن زياد ممکن است باعث کاهش چربي پوست شود. از طرفي به دليل کشش پوست در بعضي از خانم ها، خارش پوست ايجاد مي شود که آب داغ پوست را خشک تر و خارش آن را بيشتر مي کند. در اين شرايط بهتر است از آب ولرم استفاده کنيد و با استفاده از کرم هاي مرطوب کننده که عطري نيست پوست را چرب کنيد. از غذاهاي تحريک کننده و حساسيت زا به ويژه اگر سابقه قبلي حساسيت نيز داريد، بپرهيزيد. براي شست و شو از صابون هاي ملايم استفاده و بعد از آن پوستتان را به آرامي خشک کنيد.