کشف یک سازه شبیه گور در نزدیکی آرامگاه شاهان هخامنشی

یک سازه شبیه گور در محدوده نقش‌ رستم و در نزدیکی آرامگاه شاهان هخامنشی شناسایی شد. کارشناسان میراث‌ فرهنگی معتقدند، در محدوده کوه حسین، طاقچه و استودان های بسیاری وجود دارد که احتمال می‌رود این سازه هم یک گور سنگی باشد.

یک سازه شبیه به گور در محدوده نقش‌ رستم و کوه حسین کشف شد. شناسایی این سازه گور شکل که بی شباهت به حوضچه‌های سنگی هم نیست طی هفته‌های گذشته توسط سیاوش آریا فعال میراث‌فرهنگی پیدا شد.
او در اینباره به خبرگزاری میراث‌فرهنگی گفته است که تصاویر این سازه را به کارشناسان اداره میراث‌فرهنگی استان فارس نشان داده و آن‌ها بر احتمال گور بودن این سازه تاکید کرده‌اند.
«محمد پاک‌نژاد»، یکی از کارشناسان اداره میراث‌ فرهنگی استان فارس است. او این سازه را بسیار شبیه به گورسنگی و استودان می‌داند. 
به‌گفته پاک‌نژاد، اطراف آثار تاریخی نقش‌ رستم و در محدوده کوه حسین مملو از استودان و گور سنگی است. به‌طوری که نزدیک به 50 استودان و طاقچه در این محدوه به ثبت ملی رسیده است.
این کارشناس میراث‌فرهنگی می‌گوید: «این گور سنگی نیز در جرگه استودان‌ها قرار می‌گیرد و در پرونده ثبتی که پیشتر تهیه شده بود اضافه می‌شود.» 
به‌گزارش CHN، این سازه مستطیل شکل که به تازگی شناسایی شده مشرف به صخره سنگی است که هم می‌تواند نقش مکمل قبر را داشته باشد و هم نقش آبریز به داخل حوضچه را ایفا کند. 
کارشناسان می‌گویند، تشخیص دقیق این سازه نیاز به بررسی و کاوش‌های باستان‌شناسی در محدوده کوه حسین دارد.