زنجبیل:

 


 استفاده از زنجبیل :

زنجبیل به دلیل داشتن خاصیت گرم کنندگی و فعال کنندگی ، بدن را گرم می کند و باعث افزایش گردش خون می شود و این امر به تخلیه بینی کمک می کند و آبریزش بینی را کاهش می دهد . یک تکه زنجبیل را به قطعات کوچک تقسیم کنید و روزی دو الی سه بار آن را بجویید و پس از آن یک لیوان آب بخورید تا اثرات آبریزش بینی در شما کاهش پیدا کند .

 دوش آب گرم :

دوش آب گرم نیز مانند بخور به باز کردن مجاری تنفسی کمک خواهد کرد بجای دوش آب گرم می توانید از بخار آب جوش به عنوان بخور نیز استفاده کنید . استفاده از اسپری های ضد التهابی : این اسپری ها یکی از پر کاربرد ترین داروهای پزشکی می باشند و به دلیل داشتن ماده اكسي متازولين علاوه بر کاهش دادن ترشحات بینی خاصیت ضد التهاب  و ضد درد را دارا می باشند .

 آنتی هیستامین ها :

آنتی هیستامین ها داروهایی هستند که مصرف آنها عمل هیستامین را خنثی کرده و خارش و آبریزش بینی را کاهش می دهد. البته داروهای آنتی هیستامین عوارضی نیز دارند ، از آنجایی که این داروها ترشحات بینی را غلیظ می کنند افرادی که مبتلا به سینوزیت عفونی یا سینوزیت باکتریایی هستند نباید از این داروها استفاده کنند . برای کسانی که می خواهند از داروهای آنتی هیستامین استفاده کنند توصیه می شود که این دارو حتما با تجویز پزشک مصرف کنند . به طور کلی افرادی که سرد مزاج هستند و تحمل سرما و رطوبت را ندارند در فصلهای پاییز و زمستان دچار آبریزش بینی می شوند و مرتبا مجبورند که از لباس های گرم و پشمی برای تعدیل دمای بدن استفاده کنند این دسته از افراد برای  متعادل کردن دمای بدن خود بهتر است خوراکی هایی که طبع گرم دارند را در برنامه غذایی خود بگنجانند . ادویه جاتی مانند دارچین ، زیره ، زنجبیل و … از جمله ساده ترین و موثرترین روش ها برای کنترل دمای بدن در افراد سرد مزاج به شمار می آید . مصرف محصولات لبنی مانند شیر گاوی، دوغ ، ماست و لبنیات وابسته به آن برای افرادی که طبع سرد دارند بهتر است در فصول سرد سال به حداقل برسد .