درمان میخچه:

 


 چرا میخچه می زنید

دلایل مختلفی برای ابتلا به میخچه وجود دارد که بسیاری از آنها به  دلیل بی احتیاطی و بی توجهی خودمان به وجود می آید.  پوشیدن کفش  یا جوراب تنگ، تماس بیش از اندازه انگشتان با رویه کفش ، پوشیدن کفش یا صندل بدون جوراب و پیاده روی طولانی و مستمر، استفاده از کفش های پاشنه بلند و تنگ، عدم درمان قوس کف پا و افزایش فشار بر انگشتان و سینه  پا و در نهایت تقسیم نامتعادل وزن روی پاها از جمله عواملی است که موجب می شود پا و انگشتان آن در معرض فشار قرار بگیرند و احتمال ابتلا به میخچه در آنها تقویت شود، بنابراین اگر نسبت به این موارد بی تفاوت باشید به مرور شاهد درد مفصل انگشتان، التهاب، برآمدگی و سفتی پوست و دردهای نقطه ای در موضع میخچه خواهید بود.

پاکسازی میخچه با سرکه

استفاده از سرکه برای درمان میخچه یکی از ساده ترین شیوه ها برای خشک کردن و ازبین بردن آن  است. برای این کار به سرکه سفید و یک پنبه  نیاز دارید. پنبه را به سرکه آغشته کنید و آن را روی موضعی که میخچه در آن به وجود آمده، بگذارید. پنبه  سرکه ای را با نوارچسب پارچه ای پانسمان روی موضع ببندید، به گونه ای که پنبه سرکه ای به طور کامل سطح میخچه را مرطوب کند. بعد از 3 تا 4 ساعت پنبه سرکه ای را از روی میخچه بردارید و اجازه دهید، میخچه به مدت 30 دقیقه هوا بخورد. پس از این مدت پنبه  دیگری را به سرکه آغشته کنید و به مدت 3 تا 4 ساعت به همان شیوه روی موضع میخچه ببندید. این شیوه را به مدت 2 هفته، روزی دوبار تکرار کنید تا در پایان هفته دوم شاهد خشک شدن و جدا شدن میخچه از موضع باشید.

افرادی که به جای استفاده از شیوه های طبیعی با قیچی، ناخن گیر و اجسام برنده به جان میخچه ها می افتند آسیب های جدی به پوست خود وارد می کنند.


میخچه را جراحی نکنید

کارشناسان و متخصصان پوست می توانند نمونه های مختلفی از افراد مبتلا به میخچه را مثال بزنند که با خوددرمانی های بی مورد و خطرناک مشکلات زیادی برای خود به وجود آورده اند. افرادی که به جای استفاده از شیوه های طبیعی با قیچی، ناخن گیر و اجسام برنده به جان میخچه ها می افتند، آسیب های جدی به پوست خود وارد می کنند، زیرا با این کار موجب بروز عفونت و آلودگی در موضع میخچه می شوند و مشکلی به مشکلات قبلی خود اضافه می کنند.


 پوست موز و اسانس چای

یکی دیگر از روش های خانگی درمان میخچه تهیه مرهمی است که با کمک پوست موز و عصاره برگ درخت چای به دست می آید. برای این کار باید یک عدد موز رسیده و کامل را به مدت 3 تا 4 ساعت درون یخچال بگذارید. پس از این مدت پوست موز را بکنید و سفیدی های درون پوست آن را جدا کنید. برای تهیه این مرهم نیاز به یك قاشق غذاخوری از این کرک های سفید دارید. به کرک های سفید، 4 تا 5 قطره اسانس روغن چای اضافه کنید و آن را به آرامی ورز دهید. این مرهم را به مدت 2هفته، هر روز 2 ساعت روی میخچه بگذارید و آن را پانسمان کنید. این مرهم به شما کمک می کند تا بعد از 2 هفته احساس بهتری نسبت به میخچه داشته باشید و دیگر هنگام پوشیدن کفش  و راه رفتن احساس درد نکنید.


 مرهم روغن چای سبز

اگر مدت زمان زیادی است که به میخچه مبتلا هستید و دیگر به آن به عنوان بخشی از بدن تان عادت کرده اید، قطعا با یکی از انواع سرسخت آن روبه رو هستید که دارای پوستی ضخیم و محکم است. مردم چین برای درمان این نوع از میخچه از عصاره، اسانس یا روغن برگ درخت چای سبز استفاده می کنند. برای این کار کافی است 5 قطره از روغن چای سبز را روی پنبه  بریزید و آن را روی میخچه قرار دهید. البته پیش از این کار باید پای خود را به خوبی با آب ولرم و صابون بشویید و آن را با حوله خشک کنید. در صورتی که به مدت یك هفته هر شب پیش از خواب این روغن را روی میخچه قرار دهید، خواهید دید که بعد از این مدت با نرم شدن و کاهش میزان سختی و ضخامت میخچه رو به رو خواهید شد و درد کمتری را تجربه خواهید کرد.


آبلیموی ترش و میخک

استفاده از این نسخه  یکی از موثر ترین روش ها برای درمان میخچه است. برای تهیه این نسخه خانگی کافی است 2 عدد گل میخک خشک شده را درون  نصف استکان آبلیموی ترش تازه بگذارید و اجازه دهید این مخلوط به مدت یك ساعت در این شرایط بماند تا خواص مفید گل میخک وارد آبلیمو شود، سپس آبلیمو را از صافی عبور دهید تا گلبرگ های گل میخک از آن جدا شود. پنبه ای را به این ترکیب آغشته کنید و آن را روی میخچه خود بگذارید. پیش از استفاده از این ترکیب نیازی به شست وشوی پا با صابون نیست. تنها پایتان را با آب نیمه ولرم بشویید و آن را کاملا خشک کنید. می توانید از این ترکیب در طول روز هرچند بار که توانستید، استفاده کنید، اما برای افرادی که مشغله کاری زیادی دارند، می توانند روزی سه تا چهار بار از این شیوه استفاده کنند، پس از 10 روز خواهید دید که میخچه کم کم خشک شده و از بین می رود.