یورش داعش به شهر اشکانی هترا

نیروهای افراط گرای داعش که درروزهای اخیر دست به تخریب گسترده میراث فرهنگی عراق درشهر نمرود و میراث به جا مانده از تمدن‌های کهن میان رودان (بین النهرین)زده‌اند این بار به شهر 2000 ساله "هترا"یورش بردند.

به گزارش گاردین به نقل از یک مقام آگاه در وزارت گردشگری و میراث فرهنگی عراق، کارکنان این وزارتخانه در موصل که درکنترل نیروهای داعش است، گزارش هایی حاکی ازتخریب شهر "هترا" داده‌اند.
طبق همین گزارش یکی از سکنه نزدیک به موصل صدای انفجار مهیبی را اوایل روز شنبه شنیده و همسایگانش گفته اند که شبه نظامیان داعش برخی از ساختمان های بزرگ درشهر تاریخی هترا را هدف قرار داده و تخریب کرده‌اند.

دبیرکل یونسکو پیش ازاین با محکوم کردن عملیات مخرب در نمرود این اقدامات داعش را یک "جنایت جنگی "و "پاکسازی فرهنگی" توصیف کرد.

شهر تاریخی هترا یا حضر (به عربی: الحضر) یا حتره یا حتر، شهری باستانی است که در استان نینوا، عراق قرار دارد. هترا در 290 کیلومتری شمال شهر بغداد و 150 کیلومتری جنوب غرب موصل قرار دارد. اما در دوران باستان این شهر در فاصله 50 کیلومتری شمال غرب پایتخت آشور باستان واقع بود. شهر هترا دارای معماری خاصی است که می‌توان سه نوع تمدن ایرانی، یونانی و رومی را در آن دید.

 درگزارش گاردین آمده است که شهر تاریخی و2000 ساله هترا یک شهر مربوط به دوران امپراتوری سلوکیان درایران است که بخش عظیمی از آن توسط اسکندر مقدونی تصرف شده بود. این شهر به دلیل وجود ستونهای غول پیکر معبدی در مرکز این سایت باستان شناسی شهرت دارد.

با این حال طبق بررسی‌های باستان شناسی شهر تاریخی هترا یکی از معدود آثار به جا مانده از دوران اشکانی است. سرستون‌ها و سنتوری یونانی به جا مانده در این بنا می‌تواند نشانهٔ صلح ایران و یونان و تاثیرپذیری اشکانیان از فرهنگ یونانی باشد. هرتسفلد و نولدکه نیز معتقداند که اکثر ساکنان شهر را قبایل عرب تشکیل می‌دادند و این قبایل در قرن اول ق. م. از نزاع میان پارت‌ها و یونانی‌ها استفاده کرده شهر را گسترش و قدرت بخشیدند.

با توجه به ورود مهاجرین مختلفی که در آن ساکن بودند غالباً به تجارت می‌پرداختند، نظر این دو خاورشناس اینک توسط کتیبه‌هایی که در خرابه شهر به زبان آرامی کشف شده تایید می‌گردد. ساختمان‌های این شهر غالباً از سنگ است و اسلوب معماری آن مخلوطی از اسلوب معماری آشوری و اشکانی و یونانی است که اهل حضریا همان هترای باستان، به وجود آورده‌اند. القاب و نام‌های امیران حضر غالباً آرامی و فارسی است.

شهر هترا در زمان اشکانیان که آن‌را تحت حمایت خود داشتند وحکومت آن‌را تقویت می‌کردند، چندین بار مورد حمله رومیان قرار گرفت. تراژان در سال 116 م. آنجا را گرفت اما در پایان همان سال که شهر را مجدداً محاصره کرد بدون گرفتن نتیجه‌ای عازمروم شد. سوروس در سال 195 م؛ که اشکانیان را شکست داد، اعراب حضر را نیز قلع و قمع کرد اما هم او در حملات و محاصره‌هایی که در سال‌های 200 م؛ و 201 م. علیه شهر صورت داد موفقیتی به دست نیاورد.

برخلاف پارت‌ها که دولت‌های کوچک را در داخل و در مرزهای خود تحت حمایت خود گرفته و تقویت می‌کردند، ساسانیان به ادامه حیات این دولت‌ها یا نفوذ دولت‌های بیگانه در داخل ایران تمایلی نداشتند. به همین جهت بود که تاجران تدمیری و نبطی از شهرهای اطراف فرات بیرون رانده شدند و حکومت کوچک کرخ و حضر  هم از میان رفتند.