نسترن کوهی:

 

نسترن کوهی

نسترن کوهی (Rosa canina L)، درختچه‌ای دارویی متعلق به تیره گل سرخ می‌باشد. پراکنش این درختچه عمدتاً در شمال، شمال غرب،غرب، جنوب غرب،مرکز و شرق کشور گزارش گردیده است. ارتفاع نسترن کوهی بسته به شرایط اقلیمی محل رویش، بین 0.5 تا 3 متر متغیر است و ساقه آن، مستقیم و پوشیده از تیغ می‌باشد. برگها مرکب شانه‌ای و دندانه دار هستند و تعداد برگچه‌ها بین 7 تا 11 عدد متغیر می‌باشد. گلها معطر و گلبرگ‌ها سفید یا صورتی رنگ هستند. گلدهی آن از اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد شروع شده و تا اوایل تیر ماه ادامه دارد. طول میوه 1تا2 سانتی‌متر، و رنگ میوه قرمز روشن است.

میوه

از میوه نسترن کوهی، بدون دانه و حتی با دانه در اکثر فارماکوپه‌ها به عنوان دارو یاد شده است. میوه این گیاه سرشار از ویتامین ث است. این میوه به دلیل داشتن ویتامین‌های مختلف و ترکیبات ارزشمند دیگر نظیر پلی فنول‌ها، کارتنوئیدها، کربوهیدرات‌ها و اسیدهای چرب از نظر غذایی و دارویی بسیار مفید و ارزشمند است.

بذر

بذر این گیاه حاوی روغن است که در صنایع آرایشی و بهداشتی، و خوراکی، استفاده‌های فراوانی دارد. روغن بذر حاوی ترکیبات ارزشمندی همچون اسیدهای چرب غیر اشباع، کارتنوئیدها، فلاونوئیدها و ویتامین آ است. به دلیل داشتن ترکیبات فوق، از روغن بذر نسترن کوهی می‌توان در درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده نمود.    

کاربردهای دارویی

میوه نسترن کوهی سرشار از ویتامین ث است. در برخی از کشورهای اروپایی از آن داروهایی تحت عنوان ویروما و دیوویروما تهیه و به بازارهای دارویی عرضه شده است. مواد مؤثر این گیاه سبب کاهش اسید اوریک و معالجه ناراحتی‌های ناشی از نقرس می‌گردد. از این مواد همچنین برای مداوای تورم کلیه‌ها و مجاری ادرار نیز استفاده می‌شود. همچنین، روغن حاثل از بذر نسترن کوهی برای تولید فراورده‌های دارویی مؤثر در درمان ناراحتی‌های پوست و مو، و نیز صنایع آرایشی بهداستی استفاده می‌شود. این روغن برای سیستم گوارشی بدن و درمان اسهال نیز مفید است.

از دیگر اثرات دارویی میوه‌های نسترن کوهی می‌توان به مواردی همچون جلوگیری از اکسید شدن چربی‌ها، پتانسیل آنتی‌اکسیدانتی بالا و اثرات ضد موتاژنی آن اشاره نمود. از میوه‌های تازه نسترن کوهی، مربا، مارمالاد، چای، آب‌میوه و شربت، و از روغن بذرهای آن برای تولید کرم‌های ضدآفتاب استفاده می‌شود.