افزایش اشتها:

برنج سرخ شده بخورید

یک راه افزایش اشتها و لذت بردن از غذا خوردن، تغییر شیوه پخت وپز و ایجاد طعم های جدید در برنامه غذایی خانواده است. اگر عادت به خوردن برنج دم کرده یا آبکش دارید، بهتر است از امروز عادتتان را تغییر دهید و برنج سرخ شده را هم امتحان کنید. برای تهیه برنج سرخ شده، باید ابتدا برنج را تا حد نرم شدن در آب بجوشانید. سپس آن را با زرده تخم مرغ و کمی نمک و زعفران طعم دار کنید. حالا کف ماهیتابه را با روغن چرب کنید و برنج را در آن سرخ کنید. به جای زرده تخم مرغ می توان از جعفری، گشنیز یا حتی اسفناج هم برای طعم دار کردن برنجی که قرار است سرخ شود، استفاده کنید.

 به گوشت آبلیمو و گلپر بزنید

انواع غذاهای گوشتی مانند مرغ، ماهی یا حتی گوشت قرمز را با آبلیموی تازه، سرکه بالزامیک یا گلپر همراه نمک، فلفل سیاه و کمی روغن زیتون طعم دار سپس آنها را کمی بخارپز یا سرخ کنید. طعم منحصر به فرد غذاهای گوشتی که با این روش طعم دار و پخته می شوند، هر آدم بدغذایی را به سمت میز غذا می کشاند و اشتهایش را هم دوچندان می کند.

شکلات تلخ بخورید

یکی از راه های افزایش اشتها، گنجاندن مواد غذایی حاوی عنصر روی در برنامه غذایی روزانه است و شکلات تلخ و پودرکاکائو جزو خوراکی های حاوی روی هستند که مصرف آنها علاوه بر بالا بردن اشتها، باعث وزن گیری در افراد لاغر هم می شود. شما می توانید یک لیوان شکلات تلخ گرم یا شیرکاکائو را به عنوان میان وعده صبح یا عصرتان انتخاب کنید تا اشتهایتان برای خوردن ناهار و شام بیشتر شود. تخمه کدو و هندوانه، بادام، بادام زمینی، نخودفرنگی، شیر و سینه مرغ هم از دیگر منابع دریافت عنصر روی یا همان زینک هستند. به همین دلیل اضافه کردن کمی تخمه کدو یا هندوانه به سالاد فصل می تواند اشتهای شما را برای خوردن غذا دوچندان کند.

 سالاد کرفس را دریابید

کرفس حاوی آب فراوانی است و مصرف آن علاوه بر پیشگیری از یبوست، می تواند اشتهای افراد را هم بالا ببرد. عطر و طعم کرفس خام و تازه می تواند بهترین محرک سیستم بویایی باشد و اشتهای افراد را هم برای خوردن یک غذای مفصل افزایش بدهد. درنتیجه شما می توانید برای افزایش اشتها، سالاد کرفس را در کنار برخی از وعده های غذایی تان داشته باشید. سالاد کرفس را می توان با ترکیبی از کرفس تازه و خردشده، هویج بخارپز نگینی، نخودفرنگی، ذرت بخارپز، جعفری ساطوری، زیتون سیاه بدون هسته و قارچ بخارپز تهیه و آن را با آبلیموی تازه یا سرکه بالزامیک و روغن زیتون طعم دار کرد

پنیر پیتزا را فراموش نکنید

استفاده از پنیر پیتزا در انواع غذاهای نانی و ساندویچی، علاوه بر خوش طعم کردن آنها می تواند باعث افزایش اشتهای شما هم بشود. مصرف پنیر پیتزا می تواند افزایش دریافت کالری را هم برای افراد لاغر و بچه ها در پی داشته باشد. اگر پنیر پیتزا را با کنجد مخلوط کنید، طعم آن را مطلوب تر و ظاهر غذایتان را هم زیباتر خواهید کرد.

از چاشنی ها کمک بگیرید

انواع سس ها، ادویه ها، ترشی ها و شورها جزو چاشنی های غذایی محسوب می شوند که مصرف آنها همراه غذا می تواند افزایش اشتها را به دنبال داشته باشد. ادویه هایی مانند پودرلیمو، فلفل سیاه، پودر آویشن و ریحان بنفش هم می توانند عطر و طعم سالادها و غذاهای سرد را فوق العاده متفاوت و مطلوب کنند و باعث افزایش اشتها شوند.