گزگز کردن و کرخ شدن دست و پا:

عوامل ایجاد کننده حس گزگز و کرختی

کار در سرما، شغل های ایستاده یا در وضع خاص، نوشتن مداوم، تایپ، خیاطی و سوزن دوزی، قلاب بافی و مانند اینها، حتی ارتباطات کاری با بعضی سموم و مواد الکلی از جمله شغل هایی است که مورمور شدگی بخش هایی از دست یا پا را در پی خواهد داشت.عادت به انجام برخی اعمال یا تداوم بعضی شغل ها در بروز و افزایش این حالات اثر دارند. مثلا عادت به تایپ مداوم و سریع پیامک در درازمدت سبب گزگز کردن سر انگشت ها می شود.
بیماریهای کلیوی و کبدی، سندرم های فیبرومیالژی، تونل کارپ، ضعف و درگیری و فلج اعصاب، التهاب های مزمن دست و پا، نوروپاتی و کم توان شدن یا پیری بدن، کم تحرکی، ابتلا به بیماری هایی مثل ایدز، زونا، لوپوس، آرتریت روماتوئید، رماتیسم مفصلی، دیابت، پشت سر گذاشتن سکته ناقص، اختلالات دارویی یا هورمونی مثل ناهماهنگی و بخصوص کم کاری تیروئید و... نیز به کرخ شدگی و سوزن سوزن شدن پاها و دست ها می انجامد.
برخی مواقع گزگز کردن و مورمور شدن، هشداری است به شما برای اعلام کاهش یا افزایش سطح برخی ویتامین ها یا پروتئین های مورد نیاز بدن، بخصوص ویتامین های گروه B. مثلا افزایش ویتامین B6 یا کمبود ویتامین B12 از سطح مورد نیاز بدن، موجب بروز گزگز و مورمور می شود.
خوردن، نیاز هر روزه ماست اما بسیاری از ما، زمان و وقت مناسبی برای یادگیری چطور خوردن، چه خوردن، چه وقت خوردن، چندوقت به چند وقت خوردن و... صرف نمی کنیم تا بدانیم روزانه به چه موادی نیازمندیم و با این ناآگاهی ها، خودمان مسبب بروز یا حتی افزایش بسیاری از مشکلات خودمان می شویم.
 

راههای مقابله

مشورت با ارتوپد درباره طریقه درست نشستن، خوابیدن، راه رفتن، ایستادن و... مفید است. یادتان باشد حتی نشستن روی کیف پولی که در جیب پشت شلوارتان می گذارید، فشار بر عضلات، رگ ها و اعصاب آن ناحیه را تشدید می کند. در معرض سرمای مداوم قرار گرفتن نیز باعث گزگز می شود.

نرمش های اصولی موضعی، ورزش های سبک روزانه یا حداقل یک روزدرمیان، حفظ تعادل وزن براساس جنس و سن، پیروی از رژیم غذایی صحیح، خوردن میوه و سبزیجات همراه یا در میان وعده های روزانه، انجام آزمایش های اندازه گیری سطوح ویتامینی و هورمونی بدن و... در درمان یا کاهش این حالات مفید است.معاینه پزشکی و انجام آزمایش های خونی، عصبی یا هورمونی به کشف دلیل اصلی ناشی از این عارضه کمک می کند.