شبهه‌ای درباره وجود «فنول» در آب تهران

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر از شبهه‌ای درباره وجود «فنول» در آب تهران خبر داد. به گزارش ایسنا، محمد حقانی صبح امروز درنشست خبری اعضای کمیسیون سلامت شورای شهرتهران درمورد آخرین وضعیت سلامت آب پایتخت گفت: گزارش‌هایی از سازمان حفاظت محیط زیست به دست بنده رسیده که براساس آن شبهه‌ای در سلامت آب تهران مطرح شده است.

وی افزود: علاوه بر موضوع وجود نیترات در آب تهران خبرها حاکی از این است که ماده‌ای به نام «فنول» که معمولاً همراه آب شوینده‌ها استفاده می‌شود و با کلری که برای گندزدایی آب به کار می‌برند پایدارتر می‌شود، در آب تهران وجود دارد. حقانی تصریح کرد: وجود فنول در آب اثراتی منفی و اختلالاتی در سلامت انسان به همراه دارد که البته هنوز نمی توانم به طور قطع اعلام کنم چنین ماده‌ای در آب تهران وجود دارد یا خیر؟ اما در این زمینه شبهه‌ای به وجود آمده است.


توضیحاتی در مورد فنول :

فنول یکی از ترکیبات ساده آلی بوده که از اتصال یک گروه هیدروکسیل و یک حلقه بنزنی تشکیل می شود.فنول با فرمول(C۶H۵OH) با نام‌های هیدروکسی بنزن(hydroxyl benzene) وکربولیک اسید (carbolic acid) نیز شناخته می شود.فنول خالص جامدی سفید رنگ با دمای ذوب ‎۴۲°C یا ‎۱۰۸°F است.فنول به طور معمول قابل انحلال در آب می‌باشد و خاصیت اسیدی ضعیفی دارد (pKa=9.9).فنول به عنوان یک گند زدا استفاده می شود.فنول با غلظت بالا می‌تواند باعث سوختگی پوست شود.

ترکیباتی که در آن بیش از یک گروه هیدروکسیل متصل به حلقه بنزن باشد را ترکیبات پلی هیدریک فنول(poly hydric phenols)می نامند.فنول یکی از ترکیبات مهم آلی مورد استفاده در صنعت است.فنول در بسیاری از صنایع به عنوان ماده اولیه کاربرد دارد.برخی از موادی که از این ماده تولید می شوند عبارتند از:نایلون، شوینده ها، افرودنی‌های بنزین، آسپرین، پلی اورتان، رنگها، علف کشها، نرم کننده ها، ضد اکسنده ها، روغن‌های روان کننده، قارچ کش ها.

فنول‌ها مایع یاجامدهایی با دمای ذوب پایین هستند.دمای جوش آنها به علت پیوند هیدروژنی، کاملاً بالاست.خود فنول(C۶H۵OH)احتمالاً به علت تشکیل پیوند هیدروژنی با آب، کمی درآن انحلال پذیر است (9 گرم در 100 گرم آب) .بیشتر فنول‌های دیگر اساساً در آب انحلال ناپذیرند.فنول‌ها بی رنگ هستند مگر آنکه گروهی مولد رنگ وجود داشته باشد

در صورت تنفس یا خورده شدن این ماده توسط انسان این ماده وارد گردش خون خواهد شد و در صورت تماس با پوست کمتر وارد خون خواهد شد.قرار گرفتن در معرض فنول در کوتاه مدت می تواند باعث سوزش چشم‌ها و سر درد شود.افرادی که تماس پوستی با مقدار زیادی از فنول دارند، سوزش پوست، ضایعات کبدی، ادرار تیره و ضربان نا منظم قلب در آن‌ها مشاهده می شود. بلعیدن مقدار زیادی از فنول می تواند باعث سوختگی‌های داخلی و مرگ شود. اما فنول می تواند در علم پزشکی به عنوان یک ماده بی هوش کننده و همچنین یک ماده ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار گیرد. همچنین آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان(به انگلیسی: International Agency for Research on Cancer) فنول را به عنوان ماده ای غیر سرطان زا طبقه بندی کرده است.