داروهای گیاهی:

بابونه، گیاه آرامش

بابونه یک آرام‌بخش قوی با قدمت چندین هزارساله می‌باشد. چای بابونه در اروپا، آمریکای لاتین و مکزیک به منظور بی‌خوابی کاربرد گسترده‌ای دارد. روغن بابونه برای بخور دادن استفاده می‌شود و از طریق راه‌های هوایی وارد بدن می‌گردد. از روغن بابونه برای مالیدن بر روی پوست به منظور تسکین اعصاب می‌توان استفاده نمود.

دز مصرفی: به صورت دمنوش بابونه 1 فنجان، 2-3 بار در روز. به صورت عصاره: 30 قطره 3 بار در روز.

رازک، طعم آشنای ماءالشعیر

رازک گیاهی است که به عنوان طعم‌دهنده در ماءالشعیر به فراوانی کاربرد دارد. در سال‌های ابتدایی قرن بیستم برخی پزشکان رازک را به عنوان یک آرام‌بخش موثر برای افراد مبتلا به ضعف اعصاب و اضطراب تجویز کردند. البته این گیاه سابقه طولانی در درمان عصبانیت، بی‌قراری و بی‌خوابی دارد.

دز مصرفی: به صورت دمنوش رازک 1 فنجان، 3 بار در روز. به صورت عصاره: 30-40 قطره 2-3 بار در روز.

 سنبل‌الطیب، آرام‌بخش قوی

در آمریکا سنبل‌الطیب (همان گیاه علف گربه) به منظور آرام‌بخشی در افراد مبتلا به بی‌خوابی، بی‌قراری و عصبانیت کاربرد دارد. این گیاه بالأخص در افرادی که زمان زیادی را برای به خواب رفتن صرف می‌کنند و در حقیقت مقدار بسیار کمی استراحت می‌کنند، کاربرد دارد. سنبل‌الطیب عوارض جانبی داروهای شیمیایی خواب‌آور مانند والیوم را ندارد؛ اما مصرف مقادیر زیادی از آن بی‌خطر هم نیست؛ برای درمان بی‌خوابی سنبل‌الطیب در کنار رازک و گل ساعتی، یک دمنوش گیاهی بسیار عالی را ایجاد می‌کند.

دز مصرفی: به صورت دمنوش سنبل‌الطیب 1 فنجان،3 بار در روز. به صورت عصاره:2-5 قطره 2-3 بار در روز.

کاهو وحشی، خواب‌آور کودکان

کاهو وحشی یک آرام‌بخش ملایم است که در بی‌خوابی‌های مزمن و حاد و درمان اختلالات خواب کاربرد دارد. همچنین عوارض جانبی چندانی ندارد و می‌تواند برای کودکانی که از اختلالات خواب رنج می برند در دزهای مشخص استفاده شود.

دز مصرفی: به صورت عصاره:2-3 قطره 3-4 بار در روز.

کاهو وحشی یک آرام‌بخش ملایم است که در بی‌خوابی‌های مزمن و حاد و درمان اختلالات خواب کاربرد دارد

مخمر سنت جان، درمان بی‌خوابی و افسردگی

گل‌های زردرنگ این گیاه دارویی بخشی از درمان‌های طبیعی برای درمان بی‌خوابی را تشکیل می‌دهند. در یونان باستان از این گیاه به فراوانی استفاده شده است. این گیاه برای درمان بی‌خوابی مزمن و افسردگی خفیف که در نتیجه عدم تعادل شیمیایی در مغز می‌باشد، کاربرد دارد. این گیاه باعث حساسیت پوست به نور آفتاب می‌شود. اگر از این گیاه به فراوانی استفاده می‌کنید، از مواجهه مستقیم با نور آفتاب بپرهیزید.

دز مصرفی: به صورت عصاره مخمر سنت جان 2/1 – 1 قاشق چای‌خوری 2-3 بار در روز. به صورت قرص یا کپسول 1- 2 عدد 2-3 بار در روز. به مدت 2-3 هفته از این گیاه استفاده کنید تا اثر آن را مشاهده نمایید. اگر با مصرف این گیاه علائم حساسیت را مشاهده نمودید مصرف آن را متوقف کنید.