پاسارگاد تا تخت جمشید به ياد شاخاب پارس پيموده شد

كوه‌نوردان زرتشتی ايران همزمان با روز گراميداشت شاخاب (خليج) پارس، مسير تاريخی پاسارگاد تا تخت‌ جمشيد را پياده پيمودند.
پيمايش اين مسير ٥٠ كيلومتری كه همراه با كوه‌نوردی و پياده‌روی بود، از ٩ تا ١١ ارديبهشت‌ ماه ١٣٩٤ خورشيدی به كوشش انجمن زرتشتيان شيراز انجام شد.
همنوردان اين برنامه فرشته بختیاری از کرمان ، نگین خداپرستی از یزد، افروز سهرابی از شیراز، تورج باستانی از تهران، خشایار سرایی و سیاوش خسرویانی و خدارحم اسفندیاریان (پشتیبانی) و رامتین مهربان شهریاری (سرپرست برنامه) از شیراز بودند.
متن سفرنامه و فرتورهايی(:عكس) كه از سوی هموندان اين گروه فرستاده شده، در زير آمده است:
پسین چهارشنبه نهم اردیبهشت‌ماه ١٣94 خورشيدي از شیراز به سوی پاسارگاد به راه افتادیم. پس از بازدید از مجموعه‌ی پاسارگاد، شب را  کنار آرامگاه کورش بزرگ به صبح رساندیم.
ساعت شش بامداد پنجشنبه١٠ ارديبهشت در سرمای دلچسب پیمایش آغاز شد. از راه «تنگ بلاغی» خود را به سد سیوند رساندیم، ولی شوربختانه هیچ آثاری از دریاچه پشت سد ندیدیم. پس از گذر از سد سیوند نزديك ساعت 11 به جاده مرودشت –سعادت شهر، روستای «جیسقان» رسیدیم. درست آن سوی جاده، دشت سرسبزی به نام «قصردشت» بود. پس از استراحتی کوتاه و خوردن خوراك نيمروزي به راه افتادیم. مزارع سرسبز و باغ‌های باطراوت ما را تا پای کوه‌های سر به فلک کشیده‌ي منتهی به «سیدان» همراهی کردند. نزديك ساعت 2 پس از نیمروز بود، گرما به اوج خود رسیده و مسیر بسیار سخت و زمان اندك است. با كوشش و همراهی تک‌تک دوستان در مسیر پرشیب و نفس‌گیر پیش رو، خود را به بالای آن کوه پرشكوه رساندیم و پس از آن به سوی سیدان سرازیر شدیم. درست پیش از فرورفتن(:غروب) آفتاب و تاریک شدن هوا به شهر کوچک، اما پر از سرسبزي و خرمي سیدان رسیدیم و شب را مهمان چند خانواده‌ي پرشور و مهربان این شهر بودیم.
ساعت شش بامداد آدینه راه خود را به سوی تخت جمشید از سر گرفتیم. البته به پاس ارج‌گذاری به داریوش بزرگ، خشایارشا، اردشیر یکم و داریوش دوم با اندكی انحراف از مسیر و پیمودن بیش از هفت کیلومتر راهپیمایی بیشتر، در نیمروز خود را به «نقش رستم» رساندیم. پس از استراحتی کوتاه و بازدید از نقش رستم راه خود را به سوی تخت جمشید ادامه دادیم. ساعتی بعد شکوه پارسه در برابر ديدگان ما خود نمایی می‌کرد و سرانجام ساعت 2 پسین با چشمانی پر از اشک شوق به پارسه (تخت جمشید) رسیدیم و سرانجام رسیدن به این آرزوی دیرینه را با شادباش به یکدیگر جشن گرفتیم.
ما کوهنوردان زرتشتی ایران تلاش کردیم با این حرکت هر چند کوچک، نام بزرگمرد تاریخ کورش بزرگ هخامنشی و شکوه تمدن ایران زمین تخت جمشید را پاس داشته و روز ملی خلیج نیلگون همیشه فارس را گرامی بداریم.