دستیابی به کهن‌ ترین سلول خون انسان از مرد 3500 ساله

درجریان بررسی‌های علمی جدید برروی مرد یخی ، محققان به کهن‌ترین نمونه از سلول خونی انسان دست یافتند.

به گزارش نون و آب و به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی یک تیم محققان باستان شناسی از سوی آکادمی علوم" بوزان" و موسسه مومیایی و مرد یخی در" بولزانوی" ایتالیا ، نمونه‌هایی از کهن‌ترین نمونه های سلول قرمز خون انسان را استخراج کردند.

درمقاله‌ای که از سوی این محققان به صورت آزاد در دسترس همگان قرار گرفته، شرح داده شده است که آنان چگونه این سلول خون قرمز انسان را کشف کرده و چرا معقدند که مرد یخی بسیارسریع مرده است.

مردیخی که به نام اوتسی نیز شهرت دارد ودر1991 در کوهستان‌های آلپ کشف شده تقریبا 3500 سال پیش مرده است. درگذشته تلاش‌ها برای استخراج نمونه‌هایی از سلول واقعی خون قرمز از بدن این انسان باستانی با شکست مواجه شده بود اما درتلاش‌های اخیر محققان با استفاده از فناوری‌های اکتشافی نوین در سطح نانو، موفق شدندبا اهستگی برروی بخش‌هایی از بدن مومیایی که آثار جراحت را برخود داشت، حرکت کرده وسرانجام با کمک این ابزار اکتشافی نوین تصویرهای سه بعدی از بخش‌های مورد نظر تهیه کردند . این تصویرهای سه بعدی حاوی اشکالی از سلول های دونات شکل از سلول های قرمز خون است .

تیم تحقیقاتی برای کسب اطمینان از نتایج از تابش اشعه لیزربر مواد مشابه استفاده کرده و با بررسی طول موج بازتاب یافته مطمئن شدند که آرایش مولکولی مواد مورد بررسی باآنچه که در سلول‌های قرمز خون دیده شده، مطابقت دارد. .
این یافته‌ای است که به معنی کشف وشناسایی کهن‌ترین ذره از سلول خون انسان که تا کنون سالم برجای مانده نیز هست.

به گفته دانشمندان مرد یخی به هنگام مرگ حدود 46 سال سن داشت و از بیماری‌ها و آسیب‌های مختلف جسمی، رنج می‌برد. آخرین بررسی‌هانیز آثار خالکوبی بر روی بدن او را کشف کرده است که تصور می شود هدف درمانی برای کاهش درد مفاصل یا آرتریت التهابی صورت گرفته و جنبه زیبایی نداشته است.

محققان همچنین با استفاده از نوار تشخیص" رامان" توانستند آثاری ازماده " فیبرین" دربدن او بیابند که از عوامل لخته شدن خون در بدن است که بلافاصله پس از بروز هرگونه زخمی بر بدن انسان، آزاد می‌شود.

کشف این ماده نیزاین حدس را قویا تایید کرد که مرد یخی پس از زخمی شدن مدت زیادی زنده نمانده وبسرعت مرده است. زیرا این ماده عموما پس از مدت کوتاهی پس از بروز جراحت و آغاز به کار دیگر ارگان‌های حفاظتی و ترمیمی بدن، جذب می‌شوند.

درحالی که این ماده همچنان در نزدیکی محل جراحت مرد یخی باقی مانده و نشان میدهد که او تقریبا بلافاصله پس از بروز آسیب وجراحت احتمالا ناشی از یک نیزه برسرش، مرده است