آلرژی :

 

سوپ جو بخوريد

يکي از غذاهايي که خوردن آن به بيماران مبتلا به آلرژي توصيه مي‌شود، سوپ جو است. اين سوپ را طوري درست کنيد که رقيق باشد و داخل آن پياز نريزيد. مي‌توانيد کمي هم مرغ به آن اضافه کنيد و به عنوان ادويه از زردچوبه کمک بگيريد. افرادي که خيلي سرفه مي‌کنند بهتراست يک قاشق غذاخوري تخم خشخاش را در سوپ‌شان بريزند. در افرادي که نزله سرد دارند اگر ميزان ترشحات زياد است توصيه مي‌شود که سوپ را به صورت داغ همراه با ادويه‌جات گرم مانند زيره، دارچين و فلفل استفاده کنند اما استفاده از فلفل و ادويه‌جات در نزله گرم تحريک کننده است و توصيه نمي‌شود. در اين قبيل بيماران اگر سرفه‌ها زياد باشند استفاده از شربت آويشن براي رفع اين مشکل موثر است. گروهي از مواد غذايي مانند سير، پياز، ترب و تربچه براي اين بيماران مضر است.

حريره بادام تهيه کنيد

شايد با شنيدن نام اين غذا به ياد دوران کودکي بيفتيد اما اين روزها غذاي دوران کودکي يکي از غذاهاي مفيد براي مبارزه با آلرژي فصلي است. براي تهيه اين حريره 10 عدد بادام را خيس کرده و پوست آنها را جدا کنيد. سپس داخل مخلوط کن بريزيد و يک قاشق غذاخوري عسل را در آب گرم حل کرده، به بادام‌ها اضافه کنيد. سپس آن را روي حرارت ملايم قرار داده و هم بزنيد تا غليظ شود. حريره بادام مي‌تواند در وعده صبحانه، غذايي مقوي براي کودکان باشد و به رفع آلرژي کمک کند.

روغن بنفشه بماليد

در نزله گرم به بيماران مي‌گوييم صورت يا مخاط بيني را با روغن بنفشه چرب کنند. ماليدن روغن بنفشه به پيشاني يا چکاندن آن در بيني سبب تقويت مخاط‌ها شده و علائم آلرژي را کاهش مي‌دهد. در تيپ سرد روغن مرزنجوش مي‌تواند کمک‌کننده باشد.

چرا در فصل بهار دچار آلرژي مي‌شويم؟

به‌طور کلي در فصل زمستان تخليه مواد زائد در بدن کم مي‌شود. چون هوا سرد است و افراد کمتر عرق مي‌کنند. در واقع عرق کردن راه دفعي بدن ماست. در فصل سرد غذاهاي شيرين و چرب بيشتر مصرف مي‌شوند و به دليل سرماي هوا امکان ورزش کردن هم کاهش مي‌يابد. بدين ترتيب ميزان فعاليت جسمي و تعرق کاهش مي‌يابد؛ پس احتباس مواد زائد در بدن رخ مي‌دهد؛ يعني مواد زائد در بدن حبس مي‌شوند. در فصل بهار همين که بدن گرم‌تر مي‌شود منتظر است تا از راه عضوي که ضعيف‌تر شده، مواد زائد را به بيرون هدايت کند.
اين در حالي است که مشکل ضعف در ناحيه سر وجود دارد چون اين روزها بستن نسبت به زمان‌هاي قديم کمتر به چشم مي‌خورد و افراد به ندرت کلاه سرشان مي‌گذارند. در نتيجه ضعف سر و سينوس‌ها پيش مي‌آيد و باعث مي‌شود که با تحريک گرده‌هاي گل يا عوامل آلرژي زا، بدن از ناحيه سر مواد زائد را بيرون بفرستد که به صورت آبريزش بيني شديد ديده مي‌شود. البته بعضي از افراد هم کهير مي‌زنند که ناشي از همين مشکل است.

از آب سيب غافل نشويد

يکي از نوشيدني‌هاي خوب براي مبتلايان به آلرژي آب سيب است که مي‌تواند ميان وعده بهاري خوبي باشد. کاهو سکنجبين هم در تسکين آلرژي تاثير دارد.

بخوردرماني کنيد

در آلرژي‌هايي که به شکل سرد است به افراد توصيه مي‌کنيم زير پتو يا پارچه بروند و با کمک بخور آب جوش، ترشحات را رقيق کنند. بخور تخم گشنيز هم براي اين افراد مفيد است.

روزه بهاري

به اين قبيل بيماران توصيه مي‌شود مصرف غذاهاي چرب و انرژي زا مانند گوشت، شيريني‌جات و غذاهاي سرخ شده را به حداقل برسانند. از سوي ديگر به اين بيماران گفته مي‌شود که در بهار روزه بگيرند و گرسنگي بکشند. شايد در ابتدا عوارض بيماري بيشتر شود ولي اگر با دارودرماني همراه باشد، به علاج کامل تبديل مي‌شود. البته بعضي از افراد نمي‌توانند گرسنگي را تحمل کنند؛ بنابراين به آنها گفته مي‌شود غذاهايي بخورند که به اصطلاح به آنها «مزوره» مي‌گويند.

اين غذاها شکم را به نوعي فريب مي‌دهند و آن را پر مي‌کنند، اما در واقع انرژي و قوت زيادي ندارند. مصرف بعضي از سبزيجات مانند کلم بروکلي، کاهو، حبوبات، عدس، نخود، لوبيا و به‌طور کلي غذاهاي فيبر‌دار به افراد مبتلا به آلرژي توصيه مي‌شود.