علائم بیماری هموروئید یا بواسیر و درمان آن

دکتر بیژن شهبازخوانی ( متخصص داخلی، فوق تخصص بیماری­های گوارش و کبد )

هموروئید یا بواسیر، یکی از بیماری­های بسیار شایع دستگاه گوارش است، و بسیاری از افراد به نوعی با این مشکل مواجه می شوند. هموروئید، بیماری  انتهای راست روده یا انتهای خروجی روده­ی بزرگ است، جایی که باید اجابت مزاج صورت گیرد. این بخش دارای ساختمان عروقی است. در حقیقت هموروئیدها ساختمان­های طبیعی بدن و شبکه­های عروقی هستند که باید وجود داشته باشند، اما به دلایل متعدد، برجستگی پیدا می­کنند. شاید عمده­ترین علت، فشار به این شبکه­های عروقی است زیرا در یک نسج نرم و حساس هستند و اجابت مزاج طولانی و زور زدن، چاقی، حاملگی­های متعدد، و یبوست و حتی اسهال­های شدید، باعث فشار به ناحیه‌ی مقعد و برجستگی شبکه­ی عروقی می­شود. هر گاه این شبکه برجسته شود، مستعد تروما،  ضربه و آسیب پذیری می­شود و در اثر اجابت مزاج سخت، علایم دیگری مانند خون­ریزی پیدا می­شود که معمولا بیماران در این موارد متوجه بیماری خود می­شوند.بواسیر, همروئید, درمان بواسید, علائم بواسیر, عمل جراحی بواسیر, عکس بواسیر, خونریزی بواسیر, درد بواسیر, درمان بواسیر, درمان بواسیر در طر سنتی

معمولا  هموروئیدها به دو دسته­ی داخل یا خارج مقعد تقسیم می­شوند. در مراحل پیش­رفته، بیرون­زدگی مقعد نیز ایجاد می­شود که شیوع زیادی ندارد. هموروئید بیماری شایعی است، و بارز­ترین علامت آن خون­ریزی است، اما ممکن است علایم دیگری نیز ایجاد شود، مانند خارش در ناحیه­ی مقعد، ترشحات لزج و موکوسی یا ترشحات مقعدی که حتی ممکن است موجب خیسی و آلوده شدن لباس زیر شود و گاهی در اثر طولانی شدن، حالتی ایجاد می­شود که وقتی فرد در هنگام تمیز کردن، بدن را لمس می­کند، زیر دست چیزی را حس می­کند که مانند دکمه است و معمولا سطح صاف و بدون دردی دارد و نرم است، که البته جای نگرانی ندارد و مشکلی برای فرد ایجاد نمی­کند. یکی از ویژگی­های این بیماری این است که خون­ریزی آن، غالبا بدون درد است. خون­ریزی در انتهای اجابت مزاج است، و در انتهای دفع چند قطره خون می­چکد اما جای نگرانی وجود ندارد و اورژانسی نیست اما باید به پزشک مراجعه شود.

این بیماری یک بیماری خوش­خیم است و به سرطان تبدیل نمی­شود، اما در هر صورت خون­ریزی یک وضعیت ناخوشایند و غیرطبیعی است و فرد را دچار نگرانی می­کند. هر چند این بیماری، مشکل خاصی ایجاد نمی­کند، اما اگر فرد به آن بی­توجه باشد و بیماری پیش­رفت کند به کم­خونی منجر می­شود. کم­خونی اگر از تحمل بدن خارج شود، مشکلاتی مانند رنگ­پریدگی، اضطراب و خستگی زودرس برای فرد ایجاد می­کند که باید درمان شود.

منطقی­ترین راه، برای مقابله با این بیماری، جلوگیری از یبوست است، و برای این منظور افراد باید فیبر یا سبوس مصرف کنند. در صورت ابتلا به هموروئید، باید ملین­های دارویی مصرف شود و بهتر است فرد دوبار در روز، و هر بار حدود 15 دقیقه در لگن آب گرم بنشینند، تا اسپاسم روی مقعد از بین برود. کرم­های موضعی نیز تجویز می­شود تا التهاب و خارش کم شود. هم­چنین ورزش و پیاده­روی و مصرف مناسب مایعات، مخصوصا آب، توصیه می­گردد. اگر با این مرحله درمان نشود، نیاز به بررسی بیشتر است. یک کلونوسکپی از 60 سانت انتهایی مقعد لازم است تا مشکل اصلی مشخص شود،زیرا ممکن است یک زخم یا پولیپ در مقعد علاوه بر هموروئید وجود داشته باشد. اگر هموروئید مقاوم به درمان بود، وارد مرحله­ی بعدی می­شویم. البته قبل از جراحی، چند اقدام دیگر می­توان انجام داد: یکی از این اقدامات باند انداختن است که هموروئید ظرف 3،4 روز بعد میافتد و یا می­توان از لیزر یا سوزاندن استفاده کرد و به این ترتیب مانع از برجستگی عروق شد. روش دیگر تزریق موادی  است تا نسج را مقاوم و سفت کنیم، مرحله­ی آخر درمان، در صورت مقاوم بودن جراحی است.

بیماری فیشر، یکی دیگر از بیماری­هایی انتهایی راست روده و مقعد است. در این بیماری به این دلیل که ناحیه‌ی مقعد در قسمت انتهایی ضعف­هایی دارد، و خون­رسانی به آن کمتر از قسمت­های دیگر است، عضلات ضعیف­تری دارد. بنابراین، قسمت خلفی مقعد، مستعد آسیب و ضربه است و در بعضی از افراد به دلیل یبوست، زور زدن، مدفوع خشک و یا دست­کاری کردن، مخاط ناحیه­ی مقعد آسیب می­بیند و  مستعد­ترین جا، دیواره­ی خلفی است که یک زخم خطی پیدا می­کند، این زخم خطی، فیشر نامیده می­شود. فیشر دو نوع است، اگر کمتر از 6 هفته به وجود آمده باشد، حاد است و اگر علایم بیش از 6 هفته طول بکشد مزمن است که نیاز به درمان دقیقی دارد. بیماران مبتلا معمولا با درد مراجعه می­کنند، و دردهای شدیدی دارند که با دفع تشدید می‌شود، و بعد از دفع، به دلیل فشار، تا چند ساعت درد دارند. علامت بعدی، خون­ریزی است که مانند هموروئید کم است. خارش ناحیه­ی مقعد نیز علامت دیگری این بیماری است.

بعد از تشخیص این بیماری، بر اساس شرح حال و معاینه، مرحله­ی درمان آغاز می­شود. البته باید در تشخیص این بیماری دقت داشت، زیرا علایم این بیماری با تومورهای این ناحیه، مشابهت زیادی دارد، و اگر همراه با ضعف و خون­ریزی باشد و  یا سابقه­ی خانوادگی پولیپ یا سرطان روده­ی بزرگ وجود داشت، باید بررسی­های دقیق‌تری انجام شود. با اجابت مزاج نرم، و استفاده از پمادها، این بیماری درمان می­شود اما اگر به این درمان­ها پاسخ نداد باید از جراحی استفاده کرد. 

سلامت