اسکن لیزری آرامگاه کوروش بزرگ انجام شد

مدیر داخلی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد ضمن اشاره به اسکن لیزری آرامگاه کوروش بزرگ با بودجه ۱۰۰ میلیون تومانی گفت: از دیگر اقدامات انجام شده در این پایگاه، راه اندازی آزمایشگاه مرمت سنگ است.

به گزارش نون و آب به نقل از افکارخبر، محمد نصیری‌حقیقت مدیر داخلی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد ضمن اشاره به فعالیت‌های اخیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: در اسکن لیزری آرمگاه کوروش بزرگ نقشه‌های گرفته‌ شده از پلان و نما و برش‌های طولی و عرضی است که از بنا گرفته شده و عکس‌هایی که می‌تواند برای حفاظت و مرمت به ما کمک کند.
وی گفت: برای هر اثری که بخواهیم حفاظت کنیم به نقشه نیاز داریم تا آسیب‌ شناسی آن انجام شود. اسکن لیزری ابتدایی‌ترین کاری است که برای هر بنا و مطالعاتش نیاز است. مطالعات باستان‌شناسی و مرمتی این نقشه‌ها کمک می‌کند تا طرح‌مان را پیاده کنیم.
نصیری‌حقیقت بیان کرد: از چند سال پیش با شرکتی برای اسکن لیزری قرارداد بستیم. طول کشیدن انجام این کار به دلیل آن بود که خواسته‌هایمان را تکمیل کنند. قدم بعدی این است که از نقشه‌ها می‌توان برای تدوین طرح‌های مرمتی استفاده کرد.

بنای کوروش بزرگ در یک سالن معرفی می ‎شود

نصیری حقیقت در ادامه از ایجاد یک سالن معرفی آرامگاه کوروش بزرگ به طول۱۴۰ متر خبر داد و گفت: این سالن به صورت موقت در ورودی مجموعه پاسارگاد ساخته می‎شود.
وی افزود: در این سالن معرفی، اطلاعات اولیه‎ای درباره بنای کوروش هخامنشی به بازدیدکنندگان ارائه شده، همچنین فیلم‎هایی نیز در این راستا نمایش داده می شود.
مدیر داخلی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد افزود: از دیگر اقدامات انجام شده در این پایگاه، راه‎اندازی آزمایشگاه تخصصی حفاظت و مرمت سنگ است که کارهای مربوط به مرمت‎ سنگ و همچنین آزمایشگاه شیمی نیز در این آزمایشگاه تخصصی انجام می‎شود.
نصیری‎حقیقت تصریح کرد: این آزمایشگاه مدتی پیش در مرکز مطالعات مجموعه پاسارگاد افتتاح شد.

اسکن لیزری آرامگاه کوروش بزرگ انجام شد