استاد محمدرضا شجریان در قونیه می‌ خواند

استاد محمدرضا شجریان به همراه گروه شهناز به سرپرستی «مجید درخشانی» چهارم مهر در قونیه به اجرای کنسرت خواهد پرداخت و حالا تمرینات این گروه با همراهی «شجریان» آغاز شده است. این نخستین اجرای این استاد آواز خوان، بعد از چند روز بیماری و بستری شدن در بیمارستان، به حساب می‌آید و این در حالی است که او همچنان نتوانسته است بعد از سال‌ها در ایران – ۶ سال-در ایران به اجرای برنامه بپردازد و آن‌طور که نزدیکان این آوازخوان می‌گویند به تمام درخواست‌های او برای اجرای برنامه در ایران پاسخ منفی داده شده است.

این برنامه در قالب «فستیوال- موزیک» در قونیه که به مناسبت تولد «مولانا» به مدت یک هفته در culture park  برگزار می‌شود، انجام خواهد شد. در سال‌های گذشته هنرمندانی چون «فاطمه واعظی» – پریسا- مجید خلج، کیهان کلهر و دیگران به اجرای برنامه پرداخته‌اند. «مجید درخشانی» – آهنگساز و سرپرست گروه موسیقی شهناز- که حالا خودش حدود یک سالی ممنوع‌الخروج بود و به همین بهانه بسیاری از برنامه‌های او را نیز لغو کردند،  خبر اجرای کنسرت در قونیه را به سایت «موسیقی» ما می‌گوید و در عین حال عنوان می‌کند که با رفع مشکل ممنوع‌الکاریش، خودش نیز در این سفر «شجریان» و «شهناز» را همراهی خواهد کرد. پیش از این قرار بود، «شجریان» ۱۳ شهریور ماه – چهارم سپتامبر- در سالن «زورلو»ی استانبول به اجرای برنامه بپردازد که آن کنسرت به دلایلی نامعلوم لغو شد.

«درخشانی» همچنین درباره‌ی قطعات این برنامه که تحت عنوان تور جهانی «سرگشتگان عشق» انجام می‌شود،می‌گوید: «در این کنسرت یک قطعه از ساخته‌های خود شجریان که روی شعری از «سیمین بهبهانی» با نام «بانگ دهل» اجرا می‌شود، همچنین بخش اول این برنامه در شور و دشتی از ساخته‌های «سعید فرج‌پوری» است و بخش دیگر در راست‌پنجگاه، افشاری و ماهور از ساخته‌های من اجرا خواهد شد.»

«صورتگر نقاشم» به همراه یک پیش‌درآمد و چهارمضراب از دیگر ساخته‌های درخشانی است که در این کنسرت اجرا خواهد شد. دیگر قطعات این برنامه با آهنگسازی «سعید فرج‌پوری» و «مجید درخشانی» و با تنظیم «مجید درخشانی» روی اشعاری از حافظ، مولانا، باباطاهر، سایه، سیمین بهبهانی و فریدون مشیری است. در این برنامه، سعید فرج‌پوری (کمانچه سوپرانو)، نگار خارکن (صراحی سوپرانو)، کاوه معتمدیان (سبو و شهراشوب سوپرانو)، مهرداد ناصحی (دل و دل‌آلتو و صراحی آلتو)، آتنا اشتیاقی‌نیا (شهنواز باس)، سپسده خداوردی (شهبانگ)، مجید درخشانی (تار)، ‌رادمان توکلی (ساغر)، رامین صفایی (سنتور سوپرانو)، جمشید صفرزاده (سنتور باس- تندر-)، حسین رضایی‌نیا (دف و دایره) و حمید قنبری (تنبک) خواهند نواخت. بلیت‌فروشی این برنامه از روزهای آینده مشخص خواهد شد.

استادِ آوازِ ایرانی دو اثر در دستگاه‌ِ اصفهان و سه‌گاه با آهنگسازی «مجید درخشانی» آمادهٔ انتشار دارد که در صورت فراهم شدنِ شرایط و دریافت مجوز آنان را به انتشار درخواهد آورد. طبقِ آنچه درخشانی می‌گوید؛ موسیقیِ این اجرا‌ها ضبط شده؛ اما هنوز بخش آواز آن به طورِ کامل انجام نشده است. تعدادی از قطعاتِ این آثار، پیش از این در اجراهای خارج از کشورِ گروه شهناز و محمدرضا شجریان به اجرا درآمده‌اند.

استاد محمدرضا شجریان در قونیه می‌ خواند

منبع: موسیقی ایرانیان