آمریکا اجرای توافق هسته ای را آغاز کرد

خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد: آمریکا از روز پنج شنبه اجرای توافق هسته ای را آغاز کرد.

به گزارش نون و آب، آسوشیتدپرس در گزارشی درخصوص شکست طرح جمهوری خواهان در رد برجام نوشت: دولت اوباما روز پنج‌شنبه و بعد از آن که مهلت زمانی تلاش‌های حزب جمهوری‌خواه برای ممانعت از اجرای این توافق به سر رسید، اجرای توافق هسته‌ای ایران را آغاز کرد.
بر این اساس، اوباما یک دیپلمات ارشد را برای تامین اطمینان از دورشدن هرچه ‌بیشتر ایران از توان ساخت بمب اتمی و تدوین فرایندی چندماهه پیش از آغاز کاهش تحریم‌های ایران منصوب کرد.
اندکی بعد از آن که نمایندگان جمهوری خواه سنا نتوانستند رای لازم را برای مسدود کردن این توافق به دست آورند، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: استیون مول به عنوان هماهنگ‌کننده اصلی اجرای توافق هسته‌ای ایران، منصوب شده است.
مول پیشتر سفیر آمریکا در لهستان بوده و پست‌های دیپلماتیک مهم دیگری را نیز بر عهده داشته است.
جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت: وی مسوولیت حساس نظارت بر این توافق را که امنیت آمریکا، دوستان و متحدانش را در خاورمیانه و سراسر جهان افزایش می‌دهد، برعهده دارد.
اوباما روز جمعه برای بزرگداشت مرحله مهم دیگری در مهم‌ترین دستاورد سیاست خارجی خود که اجرای این توافق است به وزارت خارجه آمریکا رفت و در مراسمی که کری برای قدردانی از تیم خود در امور ایران برپا کرده بود، شرکت کرد.
اکنون واشینگتن از ایران انتظار دارد از روز 18 اکتبر (26 مهر) شروع به ایجاد تغییرات عمده در مرکز اصلی غنی‌سازی اورانیوم در نطنز، تاسیسات زیرزمینی فردو، و تاسیسات آب سنگین اراک کند.
دیپلمات‌ها گفتند این اقدامات چند ماه طول خواهد کشید.
 آنها همچنین گفتند: هیچ تحریمی تا زمان تکمیل این اقدامات برداشته نخواهد شد، اما اوباما از روز 18 اکتبر (26 مهر) شروع به صدور دستور کاهش برخی تحریم‌ها خواهد کرد.
در عین حال، میچ مک‌کانل، رئیس اکثریت سنا گفت: احتمالا توافق هسته‌ای ایران به وسیله ی رئیس‌جمهور بعدی آمریکا اصلاح خواهد شد.
جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت: احتمال دارد اقدامی قانونی علیه اجرای این توافق اتخاذ کند.
دیگر نمایندگان آمریکایی نیز گفتند: در حال بررسی قوانینی برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران در صورت لغو آن براساس این توافق و یا سایر اقدامات دیگر علیه ایران هستند.
 
آمریکا اجرای توافق هسته ای را آغاز کرد
منبع: باشگاه خبرنگاران