مرتفع ترین سورتمه شمال ایران در میان شایعات «حیران» ماند

با وجود خبرهایی که از تخریب مرتفع ترین سورتمه شمال ایران حکایت دارند؛ مسئولان گردشگری استان گیلان این خبر را تکذیب و از ادامه روند دهکده گردشگری حیران خبر می دهند.

خردادماه سال جاری بود که خبر به بهره‌برداری رسیدن مرتفع‌ترین و طولانی‌ترین سورتمه ریلی شمال کشور در دهکده توریستی و گردشگری حیران آستارا منتشر شد. این سورتمه با طول 1500 متر، لیفت 300 متر، اختلاف ارتفاع 120 و با برگشت 1200 متر احداث شده است.

به گفته فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا، این پروژه در مدت سه ماه توسط بخش خصوصی و با همکاری شرکت آلمانی نصب و راه‌اندازی شد و بخش خصوصی برای احداث این پروژه حدود 80 میلیارد ریال هزینه کرده است.

به گزارش CHN، گفته می شود، دهکده گردشگری حیران آستارا با زیربنای 15 هکتار از مهمترین مناطق گردشگری استان گیلان و شهرستان آستارا محسوب می‌شود که تاکنون امکانات گردشگری از قبیل تله کابین، پیست کارتینگ، شهربازی سرپوشیده، کافی‌شاپ، رستوران، پارک بازی کودکان و بازار عرضه صنایع‌دستی در آن راه‌اندازی شده است و عملیات احداث استخر تفریحی روباز و هتل بین‌المللی با 200 اتاق 50 متری در برنامه گنجانده شده است.

اما در شهریورماه سال جاری بود که یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای تبصره 2 ماده 10 قانون حفاظت از اراضی زراعی از تخریب 11 مورد ساخت و ساز غیر قانونی در زمین های کشاورزی گردنه حیران خبر داد که شامل ویلا، سوئیت، انباری، دیوار کشی، فنس کشی و پی ریزی ساختمان با مساحت 11 هزار و 85 متر مربع در منطقه حیران سفلی و وسطی با دستور دادستان آستارا می شد.

در این میان بخشی از نگاه ها به سوی دهکده گردشگری حیران کشیده شد و خبرهایی از زمین خواری در این منطقه منتشر و در نهایت منجر به انتشار خبرهایی از تخریب این پروژه شد.

سرمایه گذار بخش خصوصی دهکده گردشگری حیران دلیل این امر را نارضایتی از امور پیش آمده اعلام کرد و به رسانه ها گفت: «همزمان با تخریب سورتمه، برنامه تخریب پیست کارتینگ را که با صرف هزینه 10 میلیارد ریالی احداث شده، در دستور کار قرار داده ام. همه این کارها نیز از آن جهت است که لظهارنظرهای نسنجیده برخی فعالان سیاسی سبب شده است تا طی چند ماه اخیر شاهد این باشیم، چهره زشتی از منطقه زیبای حیران در اذهان عمومی نقش ببندد.»

با این وجود "رضا علیزاده " مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از حمایت این اداره کل از پروژه وسرمایه گذار حیران خبر داد و گفت: «با توجه به آنکه تمام امور درخصوص دهکده گردشگری حیران طبق موازین قانونی پیش رفته است و کارگروه های گردشگری و محیط زیست برای این پروژه در این اداره کل تشکیل شده است و تمام زمین ها تفکیک شده هستند هیچ مشکلی متوجه این پروژه نیست.»

او همچنین از تخریب نشدن سورتمه و سایر بخش های این پروژه خبر داد و اظهار کرد: «نباید با ایجاد تنش و شایعات بی اساس، آرامش موجود را بر هم زد. مسئولان توجه داشته باشند که اگر فضا برای یک سرمایه گذار ناامن شود، انگیزه سرمایه گذاری از دیگر علاقمندان به سرمایه گذاری در این استان نیز سلب می شود. با توجه به این مهم باید سعی کرد تا گام ها را جهت توسعه گردشگری برداریم.»

مرتفع ترین سورتمه شمال ایران در میان شایعات «حیران» ماند