تخریب شبانه دیوار محوطه موزه قاجار تبریز

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تخریب دیوار محوطه موزه قاجار و خدشه دار شدن امنیت موزه توسط ماموران شهرداری خبر داد.

فرزین حق پرست گفت: متاسفانه ماموران شهرداری منطقه 10 تبریز بدون توجه به هشدارهای نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی شبانه اقدام به تخریب دیوار محوطه موزه قاجار زدند که علیرغم مقاومت نیروهای یگان حفاظت دیوارها تخریب شد و هم اکنون موزه قاجار از لحاظ امنیتی با مشکل مواجه شده است.

وی ادامه داد: تامین امنیت موزه‌ها بر اساس قانون وظیفه یگان حفاظت میراث فرهنگی است و در این خصوص شورای امنیت کشور حساسیت ویژه‌ای دارد.

حق پرست با ابراز تاسف نسبت به این اقدام شهرداری منطقه 10 تبریز خواستار توقف عملیات احداث پارکینگ طبقاتی در محوطه خانه تاریخی امیر نظام گروسی شد و اذعان داشت: از تمام ابزارهای لازم استفاده خواهیم کرد تا مقابل تخریب آثار تاریخی و محوطه‌هایی که باید با حساسیت تمام خاکبرداری در آنها صورت گیرد را بگیریم.

این مقام مسئول اذعان داشت: چند روز پیش که ماموران شهرداری اقدام به بریدن در ورودی موزه و تخریب آن کردند به دلیل درگیری با نیروهای شهرداری یک نفر از سربازان یگان حفاظت دچار مصدومیت شد که دستگاه قضایی پیگیر ماجرا است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در ادامه گفت: چنین محوطه‌هایی به دلیل تاریخی بودن باید با مطالعه و بر اساس پلان‌های موجود خاکبرداری شود نه با لودر ! متاسفانه شهرداری تبریز بی‌توجه به این موضوع در محوطه‌ای که مالکیت آن متعلق به دولت است و هیچ ربطی به شهرداری ندارد اقدام به احداث پارکینگ طبقاتی کرده است که بی‌تردید به هیچ وجه در محوطه چنین فضای تاریخی این امر امکان پذیر نیست!

حق پرست در پاسخ به این سئوال که آیا در این خصوص با مسئولان عالی‌رتبه استان و شهردار مذاکره داشته‌اید اذعان داشت: شهردار محترم تبریز در جریان این موضوع از ماه‌های قبل قرار دارد و استاندار محترم نیز شب گذشته با حضور در محل موزه قاجار از ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی دلجویی کرد.

وی ادامه داد: بارها اعلام کرده‌ایم که میراث فرهنگی مخالف توسعه و عمران شهر نیست ولی معتقدیم در چنین مکان‌هایی باید با حساسیت زیادی پروژه‌ها پیش رود.

تخریب شبانه دیوار محوطه موزه قاجار تبریز