انتخاب صابون متناسب با نوع پوست

بسیاری از ما در مغازه های بهداشتی بدنبال مواد پاک کننده معطر و روشن کننده هستیم که متوجه شویم بهترین محصول برای ما کدام است. مدت زمان بسیاری طول می کشد تا یک تصمیم قاطع در این رابطه بگیریم. در این مقاله سعی می کنیم مواردی را مورد بررسی قرار دهیم که بتواند در انتخاب شوینده مناسب به شما کمک کند.صابون, صابون صورت

- نوع پوست

اینکه پوست شما چرب است یا مستعد آکنه است و یا خشک و پوسته پوسته است ، توجه داشته باشید که صابون مورد استفاده شما در حمام اثرات عمده ای بر رفتار پوست شما دارد. پاک کننده های چرب ممکن است برای پوست های خشک بسیار مضر باشند و این پاک کننده ها ممکن است باعث تحریک و یا ایجاد آلرژی در افرادی که مستعد هستند ، شوند. شوینده ها و پاک کننده ها بطور خاص برای انواع پوست ، با توجه به اینکه در چه فصلی هستید و چه میزان دوش می گیرید ـ در طول یکسال ـ تهیه شده اند. در ماههای سرد و زمانیکه هرروز دوش می گیرد ـ سبب خشک شدن پوست می شوند ـ بهتر است از شوینده های حاوی مرطوب کننده استفاده نمایید.

اگر نسبت به پوست صورت خود کم توجهی کنید ، پوست شما خشک تر خواهد شد و در نتیجه غدد چربی موجود در صورت شما از ناحیه کف سر به پایین کمتر می شود و زمانیکه به ناحیه پا می رسیم میزان غدد چربی بسیار کم می شود در نتیجه پوست شما خشک تر خواهد بود. در نتیجه هرچه سن شما افزایش می یابد باید به آبرسانی به بدن خود دقت نمایید.

- فرمولاسیون مناسب

از آنجاییکه پوست شما یک عامل بسیار مهمی بشمار می آید ، در واقع بسیار مهم است که شما از کدام یک از صابون و یا شامپو بدن استفاده می نمایید. باید اطلاع داشته باشید که از چه محصولی استفاده نمایید و همه اینها به مواد تشکیل دهنده آن بستگی دارد که نقش بسیار مهمی دارد.

محصولاتی که از آنها به عنوان ” بادی واش ” یاد می شود معمولا بصورت ژل و یا کرم لوسیون هستند. اگر پوست شما رطوبت ندارد سعی کنید نوع ” کرم واش ” را انتخاب کنید تا خشکی پوست شما را تسکین دهد. اگر پوست شما چرب است صابون و ژل بهترین گزینه ها بشمار می آیند زیرا عاری از هرگونه ماده چرب کننده که پوست را مرطوب می کند ، هستند.

هرچه پوست شما حساس تر باشد باید از محصولاتی که رایحه کمتر و داروی پاک کننده کمتری دارند ، استفاده نمایید زیرا این مواد سریعا واکنش های آلرژیک و ناراحتی های پوستی ایجاد می کنند.

 

اکثر صابون ها کثافت و چربی پوست را پاک می کنند اما توجه داشته باشید که صابون هرچه بیشتر کف کند خشکی پوست شما بیشتر می شود.

- مطالعه برچسب محصولات

همه صابون ها برابر تهیه نمی شوند اما زمانیکه آنها یک پیشینه ی بد در هیدراته کردن پوست داشته باشند از نظر تجاری افت می کنند. در بسیاری از موارد می توانید مرطوب کننده های حاوی آنها را پیدا کنید فقط باید برچسب روی آنها را با دقت مطالعه کنید. زمانیکه مواد تشکیل دهنده آن مناسب بودند می توانید آن را انتخاب کنید به اینصورت که بدنبال واژگانی نظیر ضد حساسیت ، مرطوب کننده ، ملایم و با رایحه ای ملایم یا بدون عطر ، بگردید.

اگر پوست شما فوق العاده حساس و یا خشک نمی باشد ، همچنان نیز باید مطمئن شوید که محصولی که استفاده می کنید چربی طبیعی پوست را از بین نمی برد زیرا این امر می تواند سبب ترک خوردگی ، خارش و سوزش پوست شما شود.

- نوع شوینده بعد از ورزش

 

زمانیکه از ورزش برمی گردید توصیه می شود که از صابون های آنتی باکتریال استفاده نمایید زیرا باشگاه منبع باکتری است. بعلاوه این صابون ها سبب خشکی پوست می شوند به همین دلیل بعد از حمام حتما از مرطوب کننده استفاده نمایید. بعد از ورزش باکتری موجود بر روی پوست می توانند سبب ایجاد آکنه شوند بنابراین بهتر است از شوینده و یا صابون های حاوی سالیسیک اسید و یا بنزوئیل پراکسید که به مبارزه با جوش می پردازند استفاده نمایید.

مه شو