تردید های ایران برای جذب گردشگران چینی

از سال گذشته به این سو بحث جذب گردشگر چینی و تمرکزبراین بازار بزرگ گردشگری درمحافل مختلف رسانه‌ای و فعالان گردشگری مطرح شده است. بسیاری خبر ازورود قطار چینی‌ها به ایران دادند درحالی که سقوط بورس چین تردید هایی را درباره ادامه حضور قدرتمند چین به عنوان موتور محرک گردشگری ایجاد کرده است.این درحالی است که حوادث مرگبار پاریس نیز خود روند نزولی بیشتری را دربازار بورس شرکت های مسافرتی چین وآسیا ایجاد کرده است.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز دربیان ضرورت تمرکز بر جذب گردشگران چینی به رشد اقتصادی چین در دو دهه گذشته اشاره کرد و افزود: چین در بخش گردشگری یکی از مهمترین کشورهاست چرا که سالیانه بیش از صد میلیون چینی از سایر کشورها دیدن می‌کنند.

ازدیگر سو سقوط بازار بورس چین درماه های گذشته سبب بروز نگرانی‌های گسترده‌ای در بازارهای گردشگری جهان شد که آیا طبقه متوسط چین که بشدت از این سقوط آسیب دیده توان آن را دارد که همچون گذشته سفر کند وبا همان نرخ معمول خرید کرده و درمقاصد گردشگری جهان پول خرج کند؟

بسیاری از ناظران اقتصادی درآن زمان معتقدبودند که هنوز برای نتیجه گیری زود است زیرا تعداد زیادی از سفرها از قبل رزو شده و برای نتیجه گیری درباره عواقب کندی اقتصاد چین یا سقوط بازار بورس آن اطلاعات کامل نیست.

اما دردرازمدت بررسی‌های منتشر شده از سوی شرکت مشاوره کسب و کار Fung Business Intelligence Center and China Luxury Advisors حاکی از آن است که تعداد گردشگران چینی که به خارج ازکشور سفر می کنند همچنان افزایش خواهد داشت و تا 2020 به دوبرابرمیزان کنونی یعنی به 234 میلیون نفر میرسد که بسیار بیشتر از 100میلیون گردشگر در سال گذشته است. 

طبق همین گزارش این گردشگران احتمالا حدود 229 میلیارد دلار درسال جاری پول خرج می‌کنند که برابربا 23 درصد رشد نسبت به سال گذشته است. این میزان پول عمدتا برای خرید لباس، لوازم آرایشی، کیف و کفش و ابزارهای الکترونیک خرج شده که درصدر فهرست خرید گردشگران چینی ثبت شده اند.

موفقیت ژاپن وتایلند و سریلانکا در جذب گردشگران چینی از رهگذر کاهش ارزش پول و نیز اراپه تسهیلات صدور ویزا تا حد زیادی می تواند راهنمای عملیاتی قابل مطالعه‌ای برای گردشگری درایران باشد. اما نکته مهم این است که گردشگر چینی ومشخصا طبقه متوسط ان که پول زیادی برای خرج کردن دارد درایران چندان شناخته شده نیست. مهم‌ترین نیاز و جذابیت گردشگری برای این گردشگران چینی خرید است. چیزی که هنوز روشن نیست درایران تاچه حد به آن توجه شده است. درایران به نظر میرسد که تاکنون تمرکز بیشتر برمحور جذب سرمایه گذاری‌های چینی به صنعت گردشگری ایران بوده است تا گردشگر چینی.

سفیر ایران درچین، فریدون وردی نژاد نیز پیش ازاین اعلام کرد که ایران در نظر دارد در چارچوب برنامه پنج ساله گردشگری طی سال‌های آتی به میزان30میلیارد دلار در این بخش سرمایه- گذاری کند که با توجه به سهم 10درصدی دولت برای مشارکت دربخش توسعه گردشگری، سرمایه‌گذاران خارجی‌به ویژه چینی ‌میتوانند در طرح‌های اساسی ‌و زیربنایی این صنعت مشارکت کنند. 

وی از سرمایه‌گذاران و شرکت‌های دولتی و خصوصی چین دعوت کرد که در ساخت و بازسازی هتل‌ها ، موزه‌ها، توسعه راه‌ها و راهسازی، دربخش‌های مختلف تاریخی و جاذبه‌های گردشگری ایران، حفظ و نگهداری بناهای تاریخی و بازسازی آن‌ها و فرودگاه‌ها و بنادر مشارکت کنند. 

وردی نژاد درادامه گفت که ایران در بخش اعطای رویداد به گردشگران خارجی تسهیلاتی فراهم آورده و درحال حاضر درپنج نقطه درفرودگاه‌های ایران، روادید یک هفته‌ای برای گردشگران خارجی صادر می‌شود. 

به گفته سفیر ایران، سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن و سرکنسول‏گری‌های ایران در شانگهای و هنگ کنگ نیز آمادگی ارایه روادید به گردشگران چینی را دارند و درمدت ‎ 24تا 48ساعت به درخواست‌های یک هفته‌ای ، 15روزه و یک ماهه روادید گردشگران چینی پاسخ خواهند داد. 

وی همچنین گفت ، ایران انتظار دارد با توجه به موافقت چین برای معرفی ایران به‌عنوان مقصدگردشگران، تعداد بیشتری از شهروندان چینی به‌ ایران سفر کنند.

تردید های ایران برای جذب گردشگران چینی