مرمت کاخ کوروش بزرگ با همکاری هیات ایتالیایی

عملیات حفاظت از کاخ اختصاصی کوروش بزرگ در پاسارگاد با همکاری مشترک هیات ایتالیایی و ایرانی با مرمت بخشی از ستون‌های این کاخ و حفاظت از پایه ستون‌های فرسوده آن، متشکل از سنگ‌های سیاه رنگ و با هدف استحکام‌بخشی قطعات از هم پاشیده و در معرض خطر آغاز شده است.

براساس تفاهم‌نامه معاونت میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مؤسسه عالی حفاظت و مرمت (ISCR) وزارت میراث، فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری جمهوری ایتالیا امسال متخصصان هیات ایتالیایی با گرایش‌های مرمت، معماری، فیزیک، شیمی، مستندنگاری (شامل عکاس و نقشه بردار)، بیولوژی و زمین‌شناسی، با همکاری متخصصان ایرانی به بررسی مشکلات یادمان‌های سنگی محوطه و همچنین گفت‌وگو و تبادل نظر در زمینه روش‌های حفاظت بهینه از آثار سنگی این محوطه می‌پردازند.

حمید فدایی سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با بیان این مطلب گفت: تاکنون در دو فصل حضور هیات ایتالیایی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد (در بهار و پاییز 1394) علاوه بر انجام مستندنگاری در آرامگاه کوروش بزرگ و کاخ اختصاصی، عملیات حفاظت و مرمت در این دو بنا به ویژه کاخ اختصاصی نیز دنبال شد.

به گفته فدایی، حفاظت از پایه ستون‌های فرسوده این کاخ که متشکل از سنگ‌های سیاه رنگ است با هدف استحکام بخشی قطعات از هم پاشیده و در معرض خطر آن انجام می‌شود.

حمید فدایی افزود: تاکنون تعداد 9 پایه ستون کاخ اختصاصی از مجموع 30 پایه ستون تالار اصلی این کاخ که به شدت دچار هوازدگی و فرسایش شده بود و در وضعیت نامناسب حفاظتی قرار داشت، مرمت شده و همچنین بخشی از رسوبات و لایه‌های سیمانی موجود بر روی نقوش برجسته دو درگاه اصلی این کاخ پاکسازی شده است.

وی بیان کرد: مرمت این درگاه‌های منحصر بفرد همراه با نقوش برجسته‌ای از دوره کوروش بزرگ هخامنشی با هدف مشخص‌کردن ارزش‌های منحصر به فرد و کیفیت اصالت این دست ساخته‌ها دنبال می‌شود.

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد ادامه داد: علاوه بر آن در حال حاضر عملیات حفاظت از ماسه سنگ‌های فرسوده کف این کاخ که زمانی پی تالار اصلی این کاخ را تشکیل می‌داده در حال انجام است.

فدایی ادامه داد: در فصل جاری حضور هیات ایتالیایی متشکل از متخصصین با گرایش‌های مرمت، معماری، فیزیک، شیمی، مستندنگاری (شامل عکاس و نقشه بردار)، بیولوژی و زمین‌شناسی، در کنار متخصصان ایرانی به بررسی مشکلات یادمان‌های سنگی محوطه و گفت‌وگو و تبادل نظر در زمینه روش‌های حفاظت بهینه از آثار سنگی این محوطه می‌پردازند.

مرمت کاخ کوروش بزرگ با همکاری هیات ایتالیایی