افزایش فعلی نرخ ارز طبیعی است

یک تحلیلگر بازار ارز در گفت‌وگو با صدای اقتصاد دلایل افزایش قیمت ارز را تشریح کرد

به جز افزایش ارزش جهانی دلار در برابر دیگر ارزها، همیشه برخی اتفاقات دوره‌ای نیز بر بازار ارز داخلی تاثیرگذار است و تقاضا را افزایش می‌دهد

تحلیلگر بازار ارز گفت: افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر طبیعی است و نیاز به واکنش ندارد. پیش‌بینی من این است که در حال حاضر حداقل، قیمت ارز کاهش پیدا نمی‌کند مگر اینکه بانک مرکزی بتواند در آینده مسیری پیدا کند که امکان تزریق ارز به بازار را به دست بیاورد.

ابوذر نجمی در گفت‌وگو با صدای اقتصاد، افزود: همیشه با متلاطم شدن قیمت ارز، حساسیت‌ها نسبت به این بازار افزایش پیدا می‌کند اما واقعیت این است که فعلا بانک مرکزی محدودیت منابع دارد و تقاضای ارز در بازار نیز به دلایل مختلف بالا رفته که در این شرایط افزایش قیمت ارز ناگزیر است و بانک مرکزی نیز نمی‌تواند طبق روال گذشته با عرضه، قیمت را کنترل کند.

وی ادامه داد: بحث تشدید نظارت بر صرافی‌ها و برخورد با صرافی‌های غیرمجاز نیز از مدتها پیش مطرح بوده که تاکنون توجیه چندانی نداشته است اما وقتی احساس می‌شود سفته‌بازان برای استفاده از شرایط، وارد بازار شده‌اند، افزایش برخوردها توجیه پذیرتر می‌شود؛ گرچه من برای این برخوردها اثر مثبتی پیش‌بینی نمی‌کنم.

نجمی با اشاره به اینکه عمده تقاضای ارز در ماه‌های اخیر، از سوی بخش بازرگانی است، تصریح کرد: در شرایطی که شاهد رفت و آمد هیات‌های تجاری به ایران و از ایران به دیگر کشورها هستیم، برخی از شرکت‌ها که به بهبود اوضاع خوش‌بین هستند به تامین ارز مورد نیاز روی می‌آورند، گرچه خطوط تولید بقیه تولیدکنندگان نیز نمی‌تواند متوقف شود و تامین ارز برای دیگر شرکتها هم ناگزیر است.

وی ادامه داد: در کنار اینها، همیشه اتفاقات دوره‌ای دیگری نیز بر بازار ارز تاثیر گذار است که تقاضا را در بازار ارز افزایش می‌دهد مثلا پرداخت شهریه و مسافرت دانشجویان به خارج از کشور، یکی از این اتفاقات دوره‌ای در شهریور است.

این تحلیلگر بازار ارز افزود: امسال برگزاری مراسم اربعین هم با حضور گسترده‌ زائرین ایرانی به این اتفاقات دوره‌ای اضافه شد و تقریبا براساس آمار حدود یک میلیون 800 هزار نفر به عراق رفته‌اند که هر کدام اگر 100 دلار با خود برده باشند مبلغی حدود 180 میلیون دلار می‌شود که بازار ارز در شرایط فعلی نمی‌تواند جوابگوی این حد از تقاضا باشد.

نجمی، تقاضای ارز برای مسافرت به خارج، در روزهای منتهی به آخر دسامبر و تعطیلات ژانویه را نیز فشار دیگری بر بازار ارز عنوان و اظهار کرد: علاوه بر این، آن دسته از شرکت‌های بازرگانی که با شرکت‌های خارجی همکاری می‌کنند نیز در این ایام باید حساب‌ها‌ی خود را تسویه کنند.

وی گفت: همه این اتفاقات دوره‌ای، حتی اگر نتوانند تقاضا و قیمت را در بازار ارز افزایش دهند، حداقل از کاهش تقاضا و کاهش قیمت ارز جلوگیری می‌کنند.

وی افزایش ارزش جهانی دلار در برابر دیگر ارزها را نیز موضوعی دانست که قابل چشم‌پوشی نیست و افزود: در دو سال گذشته، کاهش قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی از هزار و 800 دلار به زیر هزار و 200 دلار یکی از نشانه‌های افزایش ارزش دلار است حال آنکه در این مدت، دولت و بانک مرکزی برای کنترل نرخ تورم، اجازه نداده‌اند که نرخ دلار به ریال، بالا برود که همین مساله نیز فشاری برای افزایش نرخ ارز ایجاد می‌کند.

این تحلیلگر بازار ارز، عدم افزایش قیمت دلار متناسب با نرخ تورم را نیز عامل دیگری برای توجیه قیمت دلار قلمداد و تصریح کرد: اگر فرض را بر این بگذاریم که در دو سال اخیر هر سال 15 درصد تورم داشته‌ایم قاعدتا باید دلار نیز از ابتدای دولت یازدهم 30 درصد افزایش یافته باشد اما این اتفاق نیفتاده است.

نجمی گفت: دلار در آخرین معاملات روز پنج‌شنبه سه‌هزار و 650 تومان معامله شده است.

افزایش فعلی نرخ ارز طبیعی است