مصوبه آمریکا در جهت خواست تروریستها است

درحالی که خبرها از افزایش تعداد گردشگران ورودی خبر می دادند اما مصوبه اخیر آمریکا این حوزه را با چالش روبه رو کرده است. در این میان معاون گردشگری معتقد است مصوبه آمریکا در جهت خواست تروریست هاست.

طی روزهای گذشته طرحی جدید در کنگره آمریکا تصویب شد که فعالان حوزه گردشگری ایران را شوکه کرد.

به گزارش نون و آب به نقل از CHN، طبق این طرح محدودیت های تازه ای برای شهروندان 38 کشور که در حال حاضر بدون ویزا به آمریکا سفر می‌کنند، در نظر گرفته شد چنانکه براساس این طرح، شهروندان کشورهای دارای وضعیت لغو ویزا با آمریکا که بعد یک مارس 2011 (زمان شروع نا آرامی‌ها در سوریه) به کشورهای حامی تروریسم – که از نظر وزارت خارجه آمریکا شامل کشورهای سوریه، عراق، ایران و سودان می شود - سفر کرده باشند نمی توانند بدون ویزا به آمریکا بروند.

حوادث تروریستی پاریس توسط اعضای گروه "دولت اسلامی داعش" که حدود یک ماه پیش موجی از رعب و وحشت در اروپا ایجاد کرد و بیش از 130 کشته برجای گذاشت و نیز حادثه تیراندازی سن‌بناردینو امریکا به دست دو شهروند مسلمان امریکایی که به کشته شدن 14 نفر منجر شد از دلایل اصلی ارائه چنین طرحی از سوی سیاستمداران ایالات متحده امریکا بوده است. حالا سفر کردن به آمریکا برای شهروندان کشورهایی که پیش‌تر نیازی به ویزا نداشتند هم تبدیل به فرآیندی پیچیده و زمان‌بر خواهد شد.

کسانی که مشمول دریافت ویزای آمریکا می‌شوند باید از فرآیند معمول آن بگذرند و پیش از دریافت روادید برای مصاحبه حضوری به سفارت یا کنسولگری آمریکا مراجعه کنند. بر اساس این طرح همچنین کسانی که به سوریه یا عراق سفر کرده‌اند تا پنج سال امکان سفر بدون ویزا به آمریکا را از دست خواهند داد. این طرح به وزارت امنیت داخلی آمریکا این امکان را می‌دهد که در صورت لزوم کشورها را از سیستم معافیت ویزا حذف کند.

با وجود آنکه مسئولان آمریکا از این طرح به عنوان راهی برای مقابله با تهدید تروریسم یاد می کنند اما "مرتضی رحمانی موحد" معاون گردشگری در این باره گفت: «مصوبه اخیر سنای آمریکا مبنی بر سخت گیری برای ورود اروپایی ها به ایران، با ادعای مقابله با توسعه تروریسم مغایر و در جهت خواست تروریست ها است.»

معاون گردشگری ادامه داد: «گردشگری سبب تقویت بنیان های سیاسی بین دولت ها و عامل پیوند و نزدیکی ملت ها است؛ بنابراین یکی از مهمترین مسایلی که می تواند در دنیا خشونت، نا امنی و فعالیت های تروریستی را کم رنگ کند مساله گردشگری است. مصوبه اخیر سنای آمریکا و سخت گیری دولتمردان آمریکایی برای ورود خارجی ها به ایران، موضوعی است که باید در محیط های سیاسی و کنسولی بررسی شود اما تبعاتی نیز برای گردشگری ما خواهد داشت.»

رحمانی موحد افزود: «هرچند این فرمان و مصوبه مانع تحقق فضایل و اقبال گردشگران خارجی در دوره پساتحریم و پسابرجام به ایران نخواهد بود؛ اما با این حال ما به سازمان های جهانی گردشگری برای اتخاذ یک موضع گیری اعتراضی در این باره درخواست خواهیم داد.»

مصوبه آمریکا در جهت خواست تروریستها است