توصیه پوتین به مردم روسیه در مورد ایران

پوتین به مردم روسیه: پول و سرمایه خود را برای خوش گذرانی در ترکیه خرج نکنید و توصیه می کنم به ایران که دارای فرهنگ کهن چندین هزار ساله است بروید.

پوتین خطاب به مردم روسیه گفت:شما آزاد هستید به هر کجا که خواستید سفر کنید،این حق شماست.اگر به دنبال خوشی های زود گذر هستید و بی فایده هستید به ترکیه سفر بروید و پول و سرمایه خود را در شکم قاتلین فرزندانتان بریزید،اما اگر دنبال فرهنگی کهن و چندین هزار ساله و آرامش روح خویش هستید قطعا باید به ایران بروید و این توصیه من به شماست.

توصیه های پوتین به مردم روسیه در حالی است که به گفته رضا هاکان تکین سفیر ترکیه در ایران در سال گذشته یک میلیون و ششصد هزار نفر ایرنی از ترکیه بازدید کرده اند و تنها 400 هزار گردشگر ترکیه ای راهی ایران شده بودند.

تا پیش از سقوط هواپیمای نظامی روسیه توسط ترکیه بیشتر کارشناسان اقتصادی بر این باور بودند که در اینده نزدیک ترکیه به یکی از بزرگترین شرکای اقتصادی روسیه تبدیل شود اما مسکو که خواهان عذرخواهی آنکاراست، در اقدامی تلافی جویانه از اعمال یک رشته تحریم های اقتصادی علیه ترکیه را اعمال کرده است.

دیمیتری مدودیف، نخست وزیر روسیه پیشه از این گفته است: «دولت روسیه در حال بررسی اعمال ممنوعیتها و محدودیت هایی برای ترکیه در خاک روسیه است. این محدودیتها واردات محصول٬ اجرای خدمات و فعالیت های شرکتهای ترک و دیگر موارد را شامل می شود.»

بر این اساس و با توجه به سفر اخیر پوتین به ایران که با بازتابهای بین المللی وسیعی روبرو بود پیش بینی می شود که در آینده نه چندان دور ایران جای ترکیه را در مبادلات اقتصادی این کشور بگیرد.

قابل توجه اینکه ایران و روسیه دو ابرقدرت بزرگ جهانی گاز دنیا هستند که روسیه صادارت گاز به اتحادیه اروپا را در انحصار خود دارد و ایران هم با برداشته شدن تحریمها می تواند بازارهای آسیا را مونوپول خود کند.

از سوی دیگر بیشتر زیرساختهای اقتصادی و صنعتی و گردشگری ایران نیازمند سرمایه گذاری مجدد است و ایران با توجه به بازگشت به بازارهای جهانی پس از برداشته شدن تحریمها پتانسیلهای بالایی برای مبادلات اقتصادیف تجاری و فرهنگی با دیگر کشورهای جهان دارد.

توصیه پوتین به مردم روسیه در مورد ایران