به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ جشنواره فیلم فجر مهمترین جشنواره سینمایی ایران است که از سال ۶۱ تاکنون هر ساله بهمن برگزار می شود.


این جشنواره توسط سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود و بهار سینمای ایران به حساب می‌آید.

در دو دوره گذشته علیرضا رضا داد دبیر این جشنواره بود؛ اما اردیبهشت امسال طی حکمی از طرف حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، این سمت به محمد حیدری داده شد؛ حیدری نیز از دو هفته گذشته اقدام به معرفی کادر اجرایی سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر کرد.

پس از معرفی سید صادق موسوی به عنوان مدیر ارتباطات رسانه ای این جشنواره، نام بازیگر معروف سینمای ایران سیدشهاب الدین حسینی به عنوان مشاور دبیر جشنواره مطرح شد.

همچنین محمد حیدری در احکامی جداگانه سیمون سیمونیان را به عنوان مدیر دبیرخانه، محمدرضا فرجی را مدیر امور سینماها، عزت علیزاده را مدیر پشتیبانی فنی، رضا بشردوست را مدیر حراست و احد صادقی را به عنوان مدیر هماهنگی انتخاب کرد.

حیدری مهتاب کرامتی را نیز به عنوان مشاور خود در این دوره انتخاب کرد.

حالا تقریبا تکلیف امور اجرایی سی و چهارمین بهار سینما مشخص شده است و سینماگران چشم شان به اقدامات این کادر پرستاره است تا با تجربه خود در بدنه سینما بتوانند این جشنواره را به درستی اداره و شایسته نامش برگزار کنند.

سینماگران از این بابت خوشحالند که در این دوره افراد کهنه کار و چند بعدی سینما در راس قرار گرفته اند و با نقاط ضعف و قوت این عرصه آشنا هستند و همین موضوع می تواند به بهتر شدن جشنواره کمک کند.

کارگردان سینما در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: مهتاب کرامتی و شهاب حسینی از بازیگران خوشنام ایرانی هستند و به جنبه‌های سینما از جمله کارگردانی و فیلمنامه نویسی اشراف دارند و می توانند مشاوران خوبی برای دبیر جشنواره باشند.

سیروس الوند افزود: چون این دو از بدنه سینما هستند، این اتفاق را به فال نیک می گیرم، دیگر عوامل اجرایی نیز افراد نام آشنایی در سینما هستند و باید منتظر بمانیم و ببینیم در عمل چه می کنند.

تهیه کننده سینما گفت: کرامتی و حسینی از هنرمندان کار بلد و کم حاشیه کشور هستند و با مسائل سینمایی آشنایی فراوانی دارند، این دو در مقام مشاور هنری دبیر جشنواره می توانند به خوبی عمل کنند و مسائل هنری جشنواره را بهبود دهند.

علی سرتیپی افزود: محمدرضا فرجی و سیمون سیمونیان سال‌ها در امور اجرایی سینما کار کرده اند و با وجود این کادر اجرایی فکر می‌کنم در برقراری نظم و به موقع بودن برنامه ها مشکلی نداشته باشیم، در کل جشنواره خوبی را پیش بینی می کنم.

تهیه کننده دیگر سینمای ایران درباره تیم اجرایی جشنواره فجر گفت: محمد حیدری فردی فرهیخته و کاردان است که در تئاتر درخشیده است و اکنون نیز ایده های خوبی برای سی و چهارمین دوره جشنواره فجر دارد، این فرد از گروه های مختلف سینمایی در کادر اجرایی خود استفاده کرده است و همین عامل نشان دهنده استقبال وی از نظرات مختلف است.

حسین فرحبخش افزود: اگر در این جشنواره در کنار گروه اجرایی خوبی که دارد یک کادر حرفه ای در هیئت انتخاب و داوران چیده شود اتفاقات خیلی خوبی خواهد افتاد، امیدوارم این دوره از حالت دولتی بودن خارج شود و با بها دادن به سینمای خصوصی به رشد سینما کمک شود.

جواد نوروز بیگی تهیه کننده سینما نیز نظری مشابه فرحبخش داشت؛ وی گفت: انتخاب دبیر مهم ترین بخش جشنواره است که امسال دقیق و حساب شده انجام شد، خوشبختانه کادر اجرایی نیز از بطن سینما انتخاب شده اند و با مسائل این عرصه آشنا هستند.

وی افزود: محمد حیدری با انتخاب یک هیئت داوری کاربلد می تواند اقدامات درست خود را کامل کند و جلوی بسیاری از حواشی را بگیرد.

باید منتظر ماند و دید سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر می تواند به بهبود کیفیت آثار سینمایی و ایجاد انگیزه بیشتر در جامعه سینمایی کمک کند یا اینکه استفاده از ستاره های سینمایی در کادر اجرایی فقط در حد نام باقی می ماند و نتیجه مثبتی نخواهد داشت.
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر قرار است از ۱۲ تا ۲۲ بهمن برگزار شود.
مطلب : محمد بیگی
منبع : 
www.fajrfilmfestival.com