دیشب برنامه نقد چهار با اجرای علیرضا شجاع نوری عضو هیئت انتخاب سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر به همراه عضو دیگر فریدون جیرانی و دبیر جشنواره محمد حیدری درباره اتفاقات و برنامه های این دوره صحبت هایی را انجام دادند که بخشی از آن به شرح زیر میباشد.

محمد حیدری گفت: ۱۴ سینما و ۲۷ سالن سینما نمایش دهنده آثار جشنواره برای مردم خواهند بود. 

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر یادآور شد: دو فیلم نگاه نو سودای سیمرغ را فردا ظهر اعلام خواهیم کرد.

وی درباره بولتن جشنواره فیلم فجر اظهار کرد: ما فکر کردیم که بولتن را حذف کنیم و صرفه جویی کاغذی هم داشته باشم، اما نمی‌توانستیم مجموعه‌ای از تغییرات را در یک دوره اعمال کنیم. بولتن امسال برنامه‌ریزی شده و طرح اصلی آن نیز مشخص شده و اگر بنا به تغییری در آن باشد، از سال بعد خواهد بود.

حیدری با بیان اینکه اختتایمه در برج میلاد و افتتاحیه در تالار وحدت خواهد بود، اظهار کرد: اصولا باید افتتاحیه در کاخ باشد، اما چون می‌خواهیم آماده سازی کنیم، نمی‌شود و ۱۱ بهمن در تالار وحدت خواهد بود. در کاخ هم میزبان اهالی رسانه، سازندگان آثار و هنرمندان و منتقدان ، مسئولان و مدیران فرهنگی نهادها و سازمان ها خواهیم بود.

وی ادامه داد: ۱۴ سینما و ۲۷ سالن سینما نمایش دهنده آثار جشنواره برای مردم خواهند بود. هنرمندان به سالن‌ها می‌روند اما شادی فرصتی برای پرسش و پاسخ وجود نداشته باشد، البته ما کاخ مردمی را پردیس سینمایی ملت انتخاب کرده‌ایم که برای سازندگان آثار فرش قرمز پخش می‌شود و هنرمندان در کنار مردم می‌بینند.

جیرانی گفت: یکی از ویژگی های امسال حضور فیلمنامه نویسان به صورت مستقل است و حداقل 20 فیلمنامه نویس امسال به صورت مستقل فیلمنامه ها را نوشتند.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، جیرانی گفت: از زمان اکران درباره الی تحولی در سینمای ایران ایجاد شد و این تحول از لحاظ داستان گویی رخ داد که در خرده پیرنگ خلاصه می شود.

وی ادانه داد: 80 درصد فیلم های امسال داستانشان بر اساس خرده پیرنگ روایت می شد البته تعدادی از فیلم ها تلاش کرده بودند تا قصه خود را به شکل داستان گویی قبل از درباره الی روایت کنند.

جیرانی فیلم های امسال را به درام اجتماعی و کمدی اجتماعی تقسیم کرد و گفت: در این 2 بخش ما فیلم های خوبی داریم و حتی فیلمی مانند ابنبات چوبی هم یک خرده پیرنگ و درام اجتماعی است.

وی ادامه داد: یکی از ویژگی های امسال حضور فیلمنامه نویسان به صورت مستقل است و حداقل 20 فیلمنامه نویس امسال به صورت مستقل فیلمنامه ها را نوشتند.

جیرانی با اشاره به اینکه سال آینده می توانیم شاهد یک سینمای سرپا و خوب باشیم گفت: فیلم هایی همچون هلن، سایه های موازی و بسیاری از آثار دیگر بهترین اثر سازندگاشنان هستند و هرچند انتخاب نشدند اما قطعا در زمان اکران می توانند با بیننده ارتباط برقرار کنند.

در ادامه علیرضا شجاع نوری سردبیر برنامه در پاسخ به سوال جیرانی مبنی بر اینکه درصد بالای فیلم هایی که امسال می بینیم یک تلخی را منتقل می کنند نظر شما چیست پاسخ داد: نکته ای که در تلخی ها دیدم و خوب بود این بود که در جمع کارکتر ها تعداد کارکتر های خوب بیشتر شدند و کارکترهای سیاه وسفید کمتر داشتیم و متوجه می شدیم همه در خودشان خوبی هایی دارند و اینطور منتقل نمی شد که یک اقلیت سفید بین اکثریت سیاه گیر کردند .

فریدون جیرانی ادامه داد: تلخی فیلم های امسال از نگاه اجتماعی فیلمسازان می آید نه نگاه سیاسی

وی ادامه داد: از دیدن فیلم های نگاه نو ترسیدم و نسل چهارم و پنجم دارند از نسل های گذشته جلو می زنند و نسل های قبل تر باید دوباره باید به سینما ی شان نگاه کنند و نسل چهارم و پنجم با سینما و جامعه روز همگام تر پیش می رود.

در ادامه برنامه محمد حیدری دبیر جشنواره با عنوان اینکه درصدی از آثار حاضر در جشنواره سیاه هستند، اظهار کرد: آن چیزی که در فیلم های امسال می بینیم، همان واقعیتی است که در جامعه می‌بینیم همه چیزی که در قصه رخ می‌دهد واقعی است. فکر می‌کنم باید ظرفیت‌های انتقادی را بالا ببریم و نگاه سیاه‌نمایی که درباره آن زیاد صحبت می‌شود، خیلی وجود ندارد بلکه نگاه واقعی در جامعه است.

وی همچنین درباره مصون داشتن جوایز جشنواره از مصلحت اندیشی افزود: بحث حساسی است و کار داروان سخت خواهد بود، چون آثار متفاوتی را در جشنواره داریم. بخش زیادی به خود اعضا برمی‌گردد که وقتی جریان با این حساسیت پیش می‌رود، آن ها هم با حساسیت بررسی کنند و من هم به عنوان دبیر جشنوراه باید از همه فیلم‌هایی که وارد شدند و هرچیزی که اعضای هئیت داروان اعلام کنند، صیانت کنم. اگر همه به جشنواره و برگزار کننده و داوران اعتماد داشته باشند، حتما اتفاق خوبی خواهد افتاد.
در ادامه محمد حیدری در پاسخ به این پرسش که در این جشنواره بخش خارج از مسابقه خواهیم داشت یا نه، عنوان کرد: همچنان در حال بررسی هستیم و اعلام می‌کنیم.

وی همچنین اظهار کرد: سازمان سینمایی و آقای ایوبی به من اعتماد کرده‌اند که این کار را به نتیجه برسانم و امیدوارم بتوانم جواب این اعتماد را بدهم و در جشنواره فیلم فجر سربلند بیرون بیایم.

گزارش در نون و آب : محمد بیگی
منبع : www.fajrfilmfestival.com