روستای ده آباد نطنز

دِه‏ آباد روستایی در 25 کیلومتری شمال نطنز است که در حاشیه کویر و سر راه بادرود و ابوزیدآباد و کاشان واقع است . از لحاظ تقسیمات کشوری جزو شهرستان نطنز بوده و در بخش امامزاده‏ بادرود قرار دارد . این روستا بر روی طول جغرافیایی 51 درجه و 56 دقیقه و عرض جغرافیایی 33 درجه و 43 دقیقه قرار گرفته است و در شیبی بسیار ملایم واقع است معماری روستا اغلب قدیمی است و بیشتر خانه‏ ها دارای ورودی دالان‏ مانند هستند. مصالح ساختمانی روستا در گذشته خشت و گل بوده و اکنون آجر و آهن و سیمان است مطابق با سرشماری خانه بهداشت ، روستا بیش از 410 خانوار و 1800 نفر جمعیّت دارد شغل بیشتر مردم کشاورزی و دامداری است و بیش از 150 خانوار نیز از طریق اشتغال در ادارات دولتی و کارخانه‏ ریسندگی دِه‏ آباد و کارگاه‏ها و کارخانجات مستقر در شهرستان امرار معاش می‏کنند گویش بیش از 80 درصد جمعیّت ، ده ‏آبادی است و بقیّه نیز به زبان فارسی محلّی سخن می‏گویند و همین عامل سبب تاثیرگذاری بر این گویش و تاثیرپذیری فارسی محلّی از گویش ده ‏آبادی شده است . ” ده ‏آباد ” از جمله روستاهایی است که قدمت آن به قبل از اسلام می‏رسد . قدیمی‏ترین مأخذی که از ده‏ آباد نام برده دیوان ” سیّد ابوالرضا راوندی ” مربوط به اوایل قرن ششم هجری است. ” سیّد ابوالرضا راوندی ” در این مأخذ از ده‏ آباد با نام ” قریه عبّاد ” یاد کرده است . ده ‏آباد ، مانند بسیاری از شهرها و روستاهای دیگر ایران در گذشته گویش مخصوص به خود داشته . این گویش تا حدودی تحت تاثیر فارسی قرار گرفته و به تدریج مفردات و ترکیبات فارسی در آن راه یافته‏است . گویش فعلی دنباله‏ گویش قدیم ده ‏آبادی است که از نوع گویش‏های مرکزی ایران به شمار می‏رود و ده ‏آبادی‏ها آن را در میان خود حفظ کرده ‏اند . 

بناهای تاريخی ده ‏آباد عبارت‏ اند از :

1-حسينيه ‏ ده ‏آباد

2-مسجد باب‏الحسين که به گفته ‏ اهالی بنای اوليه آن به چندين قرن پيش برمی‏ گردد.

3- قلعه  ده ‏آباد که پس از چندين بار تجديد بنا کف آخرين بنای آن در ارتفاع 4 متری سطح زمين قرار دارد و خشت‏ هايی به وزن 40 کيلوگرم در آن به کار رفته است .

4-آب ‏انبار در کنار حسينيه ده ‏آباد که در شهريور 1277 استاد محسن ابوزيدآبادی آن را بنا کرده است .

آب و هوا

آب و هوای ده ‏آباد کويری و گرم و خشک است. فصل تابستان آن از نيمه‌ خرداد تا نيمه‌ آبان گرم و سوزان و فصل زمستان آن - که از ماه آذر شروع مي‏شود و تا پايان اسفند طول مي‏کشد - سرد و خشک است و عمر فصل‌‌های بهار و پاييز بسيار کوتاه است. حداکثر درجه حرارت در تابستان و گرمترين ماه تير به 45 درجه سانتيی گراد و حدّاقل درجه حرارت در زمستان تا 7 درجه زير صفر مي‏رسد. مدّت زمان يخبندان 30 روز در ماه‌‌های دی و بهمن است. متوسط بارش آن 130 ميليمتر می باشد که نصف متوسّط بارش کشور است. تغييرات آب و هوايی در سال‌های اخير موجب وزش بادهای شديد و زيانبار از اوايل بهار تا نيمه‌ تابستان به‌ ويژه در ساعات پايانی روز به روی اين منطقه شده است. بارش باران در اين منطقه کم بوده و بيشترين موسم بارندگی از ماه آذر تا ارديبهشت و بارش برف در ماه‌های دی و بهمن است.

روستای ده آباد نطنز