ظرفیت‌ های خالی گردشگری آبی در خوزستان

باوجود پتانسیل‌هایی که برای توسعه گردشگری آبی در خوزستان وجود دارد بی توجهی مسئولان سبب شده تا بخش عمده ای از این ظرفیت بدون استفاده باقی بماند.

در حالی که خوزستان برخوردار از پنج رودخانه بزرگ و مهم، سه تالاب ملی، یک تالاب بین المللی، پنج سد بزرگ و برخوردار از 300 کیلومتر ساحل دریایی است و همواره تاکید می شود که خوزستان به قطب گردشگری آبی تبدلیل خواهد شد.

در خصوص تبدیل خوزستان به قطب گردشگری آبی تنها اقدامی که صورت گرفته است می توان به برنامه های استانداری خوزستان برای رونق تفریحات آبی در استان خوزستان اشاره کرد که به گواه فعالان محیط زیست و عده ای دیگر به دلیل نوع ساخت و سازها نقض آشکار، تعهدی و تعرض به حریم بستر رودخانه های خوزستان است.  

در این راستا 7پروژه گردشگری در حوزه رودخانه کارون، بهمنشیر و تالاب شادگان اجرا می شود و در مجموع5  طرح گردشگری نیز از مقطع اهواز تا شهرستان کارون، یک طرح در جزیره شادمانی آبادان و یک طرح نیز در شهرستان شوشتر اجرا می شود.از جمله اینکه در رودخانه کارون در مقطع اهواز بناست 11 اسکله قایقرانی و رستوران ها به همراه پارکینگ و تآسیسات وابسته احداث شود.

آنچه که باعث شده است تا از خوزستان به عنوان قطب گردشگری آبی نام برده شود برخورداری از فرصت های بی شمار در حوزه آب است به گونه ای که قدیمی ترین و با  ارزش ترین سازه های آبی ایران در خوزستان قرار دارد و به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده اند.

باوجود همه پتانسیل هایی که در خوزستان وجود دارد این استان ثابت کرده که در جذب و گردش درآمد برای اهالی خود کارنامه درخشانی ندارد.

در همین خصوص دبیر و سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان به CHN گفت: با استقرار دولت یازدهم و انتصاب استانداری توانمند و خلاق برای خوزستان، موضوع رونق گردشگری خوزستان در اولویت گرفت.

مجتبی گهستونی افزود: در همان ابتدا استاندار خوزستان اعلام کرد که با امضای تفاهم نامه یک هزار و 300 میلیارد تومانی برای توسعه مناطق گردشگری خوزستان به یکی از مهمترین تصمیمات استراتژیک دوران مدیریت خود دست زده است.

وی بیان کرد: تفاهم نامه هایی که امضا می شود نباید تنها آغاز یک پروژه بزرگ عمرانی محسوب شود بلکه باید شروع یک دوران جدید برای استان و مردم خوزستان باشد، باید چرخشی به سمت صنعت گردشگری و خدمات آن و درک دوباره ای از نعمت های خدادادی باشد که تاکنون از آن بهره برده نشده است.

عضو انجمن میراث فرهنگی خوزستان اظهارداشت: بخش اعظم اقتصاد خوزستان در درون رودخانه ها، تالاب ها و سواحل و خوریات نهفته است که متاسفانه به علت نگاه انحصاری، مورد غفلت واقع شده است.

گهستونی یادآور شد: از آنجایی که طرحهای گردشگری آبی می توانند بسیار متنوع، کم سرمایه، زودبازده، سودآور، دیرپا رو به افزایش باشند انتظار می رود که توجه به ظوابط محیط زیستی در اجرای پروژه های نامبرده شده لحاظ شود.

رهایی از جزایر خوزستان

در استان خوزستان در حالی مقوله گردشگری آبی مورد تاکید قرار می‌گیرد که جزایر خوزستان از جمله جزیره مینو، مجموعه جزایر خورموسی، جزیره بونه، جزیره دارا، جزیره قبر ناخدا به دلیل ویژگی های خاص خود مورد غفلت قرار گرفته اند.  

دبیر و سخنگو انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان با اشاره به اینکه عمده جزایر نامبرده شده به جز جزیره مینو مابقی غیر مسکونی هستند، شرایط آنها را برای گردشگران خاص از جمله طبیعت گردان حائز اهمیت دانست.

مجتبی گهستونی افزود: در جزیره مینو پنج نهر جریان دارد که دو تای آن‌ها ‌از رودخانه جرف و سه تای دیگر از اروندرود منشعب می‌شود. جزیره مینو از معدود نقاطی است که در آن سیستم آبیاری بصورت طبیعی و با جزر و مد آب انجام می‌شود و نیازی به وسایل مکانیکی و تلمبه آب ندارد. نخل های بی شمار این جزیره اکوسیستم مناسبی برای زیست پرندگان مهاجر و همچنین نیزارهای انبوه و رازآلود آن پناهگاه حیوانات است.

وی با اشاره به جزایر خور موسی بیان کرد: خور موسی کانال طویل و عمیقی است که از خلیج فارس منشعب شده و به دلیل ویژگیهای خاص خود در منطقه از موقعیت ممتازی برخوردار است. این منطقه با اکوسیستمی منحصر به فرد زیستگاه بسیاری از پرندگان نادر از جمله گیلانشاه خالدار و مکان تخم ریزی بسیاری از ماهیان خلیج فارس بخصوص میگو است.

گهستونی یادآور شد: آلودگی ناشی از اکتشاف و استخراج نفت و تردد نفتکش ها، حوادث و سوانح مربوط به سکوهای نفتی، رفت و آمد کشتیها، منابع و صنایع مستقر در خشکی باعث شده اطراف این جزیره از آلوده‌ترین نقاط خلیج فارس به حساب بیاید که با برنامه ریزی منسجم و هدفمند در حوزه گردشگری می توان مانع آلودگی ها شد.

وی با تاکید بر سکونت گونه های خاص پرندگان در جزایر خوزستان به جزیره بونه اشاره کرد و گفت: در جزیره غیر مسکونی بونه یا "بُنّه" به مانند جزیره دارا، پرندگانی همچون "سلیم خرچنگ‌خور"اقامت دارند.

گهستونی در پایان به جزیره ای که پرستوهای دریایی و محل دفن یک ناخدا است اشاره کرد و جزیره قبر ناخدا را مکانی سحرمیز برای گردشگران بسیار خاص قلمداد نمود.

ظرفیت‌ های خالی گردشگری آبی در خوزستان