گردشگران خارجی با کارت‌ ملی ایرانی !

درحالی که پذیرش گردشگران سلامت در بیمارستان‌ّها باتوجه به ضوابط و شرایط خاصی انجام می‌شود اما این روزها کار دلالان به جایی رسیده‌است که از کارت ملی‌های ایرانی برای گردشگران خارجی استفاده می‌کنند.

توسعه گردشگری سلامت و جذب توریست به این واسطه چند سالی‌ است که مطرح شده و هریک از استان‌های کشور از شیراز و مشهد گرفته تا اصفهان و اردبیل به نوعی در صدد جذب گردشگران سلامت برآمده‌اند.

این معرفی از جاذبه‌های طبیعی مانند چشمه‌های آب گرم و غارهای نمک گرفته تا بیمارستان‌های فوق تخصصی و دهکده‌های گردشگری سلامت را شامل می‌شود.

اصفهان نیز به مانند سایر استان‌ها سعی دارد از قافله گردشگری سلامت باز نماند چنانکه چندی پیش خبر راه‌اندازی دهکده سلامت در اصفهان منتشر شد.

«محسن یارمحمدیان» معاون گردشگری اصفهان با اشاره به آنکه طی 3 سال گذشته حدود 40 درصد از پروژه دهکده سلامت تکمیل شده‌است به خبرنگار CHN‌گفت:‌ «دراین دهکده هرچه بیمار نیاز داشته باشد از بیمارستان و هتل گرفته تا تتجهیزاتی که برای طی دوره نقاهت و بهبود بیماری نیاز است تدارک دیده‌شده‌است.»

او با تاکید برآنکه برای تحقق اهداف گردشگری سلامت نیازمند تدوین دستورالعمل‌ و مصوب شدن برخی ضوابط همچون شرایط هتل بیمارستان‌ها هستیم ادامه داد: «مجوز تدوین دستورالعمل‌های گردشگری سلامت به اصفهان داده‌شده و قرار است پس از برگزاری جلسات با کارشناسان امر، نتیجه را ظرف دو ماه آینده به تهران اعلام کنیم.»

با وجود آنکه اصفهان در تلاش است تا دهکده سلامت را افتتاح کند اما تعداد گردشگران ورودی در حوزه سلامت آن بسیار محدود است.

یارمحمدیان دراین باره گفت: «درست است که تعداد گردشگران سلامت کم است اما امیدواریم بتوانیم تعداد آنها را افزایش دهیم چنانکه قرار است پرواز‌های مستقیم از کشورهای حاشیه خلیج فارس به اصفهان داشته‌باشیم تا در عین آنکه گردشگرانی از عراق داریم بتوانیم گردشگرانی از قطر را نیز جذب کنیم.»

معاون گردشگری اصفهان همچنین از نبود سازوکاری رسمی و مطمئن برای جلوگیری از حضور دلال‌های گردشگری سلامت گله کرد و ادامه داد: «با وجود آنکه گردشگرانی از عراق برای بحث سلامت وارد کشور می‌شوند اما بسیاری از این افراد بدون هماهنگی رسمی و به صورت قاچاق و از طریق دلال بازی‌ها به ایران می‌آیند. تعداد آنها نیز بسیار زیاد است اما از آنجایی که سند رسمی برای این مهم وجود ندارد نمی‌توانیم جلوی آنرا بگیریم.»

به گفته یارمحمدیان، در بسیاری از مواقع این گردشگران خارجی با کارت‌ ملی و مدارک ایرانی به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند. با توجه به آنکه ساز و کار پذیرش بیمار ساماندهی درستی ندارد متوجه این امر نمی‌شوند و اینگونه است که دلال‌ها راه را برای پیشرفت باز می‌بینند.

برای ساماندهی پذیرش بیماران چند دستگاه اعم از دانشگاه و وزارت بهداشت و... باید به تعامل برسند تا بتوانند سازوکاری درست در این باره تدوین کنند. همچنین نیاز است تا آموزش‌های لازم و امکانات برای جلوگیری از دور زدن متصدیان پذیرش محیا شود چنانکه در بسیاری از مواقع عدم توجه کافی در حوزه پذیرش بیمار است که موجب باز شدن راه‌ها برای حضور اتباع خارجی با کارت‌های ملی ایرانی و پذیرش آنها در بیمارستان‌ها می‌شود.

معاون گردشگری اصفهان با با بیان این صحبت‌ها ادامه داد: «با توجه به فعالیت گسترده دلال‌ها در حوزه گردشگری سلامت، قصد برآن است تا در مرحله نخست چند دفتر خدمات مسافرتی در کشورهایی مانند عراق فعال شوند و کار را آغاز کنند و در آغاز راه هم قصد حذف کردن قاچاقچیان را نداریم اما درمراحل بعد این مهم را در برنامه خواهیم گنجاند.»

گردشگران خارجی با کارت‌ ملی ایرانی !