توسعه گردشگری یا به شماره انداختن نفس‌ های باداب‌ سورت ؟

درحالی که توسعه گردشگری در چشمه‌ّهای باداب سورت نگران کننده‌است اما مسئولان از تدارک زیرساخت‌های گردشگری و اقامتگاه در منطقه خبر می‌دهند.

بارها گفته شده که ایران کشوری چهار فصل با انواع جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی است. اما کمتر دیده شده که به نکات کلیدی چگونگی استفاده و بهره‌برداری از این جاذبه‌ها اشاره شود.

یکی از نمونه‌ّهای بارزی که می‌توان به آن اشاره کرد چشمه‌های باداب سورت است. چشمه‌ّهای رنگینی که متعلق به دوران چهارم زمین شناسی است و هزاران سال زمان نیاز است تا نمونه‌ای همچون آن بوجود آید. این چشمه زیبا بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان است و به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران در سال 1387 به ثبت رسیده است. با این وجود نبود آموزش به مردمان محلی و گردشگران از یک سو و نبود زیرساخت و امکانات محافظتی از دیگر سو این پدیده طبیعی را در معرض تخریب قرار داده‌است.

به گزارش نون و آب به نقل از  CHN، با این وجود شنیده‌ها از تفاهمی حکایت دارند که بین وزارت کشاورزی، جنگل‌ها و مراتع و سازمان میراث و گردشگری در حال انتعقاد است.

« ابوالقاسم ایرجی» مدیرعامل کانون اتومبیل رانی و جهانگردی با اشاره به تعاملاتی که در حال انجام است گفت: «با توجه به آنکه ما تابع ماجرا هستیم قصد داریم امکانات گردشگری در منطقه ایجاد کنیم. هدف ما رسیدن به حداکثر سوددهی نیست اما نمی‌خواهیم ضرر کنیم.»

او درباره امکانات و زیرساخت های گردشگری که قصد دارند در منطقه باداب سورت ایجاد کنند گفت: «امکانات اقامتی از جمله گزینه‌های ما برای ساخت زیرساخت گردشگری در این منطقه است چراکه غیر از چند وانت و نیسان که گردشگران را جابه جا می‌کنند امکانات گردشگری دیگری در این بخش وجود ندارد و باید این زیرساخت‌ها را ایجاد کنیم. البته تمام این موارد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

ایرجی درحالی از ساخت امکانات اقامتی همچون آلاچیق‌ها و مکان‌هایی برای برپایی چادر در اطراف باداب سورت خبر داد که سه روستا در فواصلی حدود 20 دقیقه تا نیم ساعته این چشمه‌های تاریخی قرار دارد که می‌توانند گزینه خوب و مناسبی برای فعالسازی بومگردی در منطقه به حساب آیند.

با این وجود مدیرعامل کانون اتومبیل رانی و جهانگردی تاکید دارد: «باتوجه به فاصله طولانی این روستاها تا چشمه‌ها، می‌توان سازو کاری برای ایجاد امکانات اقامتی در نزدیکی چشمه‌ها ایجاد کرد.»

اطراف این چشمه‌ها پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ ، گیاهان بوته‌ای و درختچه‌هاست که هر نوع ساخت و ساز نا متقارن با طبیعت می‌توان آسیب‌های جبران ناپذیری به آن وارد کند. این درحالی است که می‌توان با فضا سازی و برنامه‌ریزی و نظارت درست بر آن، در عین حفظ و احیای منطقه، این جاذبه طبیعی را برای نسل‌های آینده حفظ کرد.

استفاده از فاصله برای فرصت‌سازی

«علی شادلو» فعال طبیعتگردی و ایده‌پرداز برگزاری تور مسئولانه برای حفاظت از باداب سورت با تاکید برآنکه باید دراین باره واقع بین بود گفت: «آنچه منطقه را با مشکل روبه‌رو ساخته عدم آموزش و اشراف روستاییان به حقوقشان است. چنانکه مردمان سه روستایی که در آن اطراف قرار دارد بر سر نفع بردن از گردشگران باداب سورت با یکدیگر دعوا دارند. با این وجود این منطقه نیازمند حضور سرمایه‌گذار اما این مهم که ساخت و ساز‌ها توسط چه کسانی و چگونه فعال شود جای سوال دارد.»

او در ادامه به حریم مصوب و ضوابط حفاظتی این چشمه‌‌ها اشاره کرد و گفت: «روزانه صدها گردشگر به منطقه می‌آیند که بدون هیچ نظارت و آموزشی وارد چشمه‌های طبقاتی می‌شوند و تمام این موارد می‌تواند در زمان طولانی آسیب رسان باشد. این درحالی است که می‌توان با جذب سرمایه‌گذار و آموزش و فعال سازی مردم محلی مشکلات باداب سورت را حل کرد.»

شادلو با مهم دانستند چگونگی انجام ساخت و ساز در منطقه تصریح کرد: «به لحاظ علمی، با توجه به آنکه طبیعتگردی در منطقه رایج است فعال سازی بومگردی پاسخ ساخت و سازها خواهد بود. در واقع باید اقامتگاه یا هتل مد نظر را به زبان طبیعت در بیاوریم که در لفظ امروزی به آن اقامتگاه بومگردی گفته می‌شود و تعاریف خاص خود از جمله اشتغال و به کار گیری روستاییان و مردم بومی و به کارگیری مصالح بوم آور را دارد. قطعا آوردن بلوک سیمانی از شمال و آجر از جنوب پاسخگوی نیازهای منطقه نخواهد بود.»

او حتا فاصله روستاها تا چشمه‌های باداب سورت را یک فرصت عنوان کرد و گفت: «می‌توان از این فرصت برای اشتغالزایی و تدارک تفریحاتی همچون طی کردن مسیر با اسب و قرار دادن دکه‌های برای فروش صنایع دستی در مسیر بهره جست.»

درحال حاضر تنها خدمات و درأمد زایی از این جاذبه منحصر بفرد ؛ دریافت کرایه حمل و نقل مسافران توسط وانت! و تراکتور!( به علت جاده سخت و ناهموار خاکی مسیر) و دکه ای برای ارائه نوشیدنی، توالت صحرایی، خدمات پارکینگ در کوهپایه است؛ که این نوع خدمات توسط افراد بومی ارائه می شود. اما می‌توان با برنامه‌ریزی و اجرای صحیح آن در عین حفظ محیط زیست منطقه اشتغالزایی و به تبع آن انگیزه حفاظت بیشتر از این میراث طبیعی را در مردم منطقه بیشتر کرد.

توسعه گردشگری یا به شماره انداختن نفس‌ های باداب‌ سورت ؟

توسعه گردشگری یا به شماره انداختن نفس‌ های باداب‌ سورت ؟

توسعه گردشگری یا به شماره انداختن نفس‌ های باداب‌ سورت ؟