نماش آثار باستانی ایران در آلمان

نمایشگاهی از آثار دوره پیش‌ از تاریخ ایران تا قبل از هخامنشی در ماه مارس ۲۰۱۷ در شهر بن آلمان برگزار خواهد شد.

جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران، با اعلام این خبر گفت: با هدف تحکیم همکاری‌های فرهنگی و پژوهشی بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران و تالار هنری و نمایشگاهی جمهوری فدرال آلمان در حوزه همکاری‌های موزه‌ای یادداشت تفاهمی به امضاء مدیر موزه ملی ایران و مدیر تالار هنری و نمایشگاهی آلمان رسید که به مدت 5 سال اعتبار دارد.

نوکنده در ادامه اظهار داشت: موضوع اصلی این یاداشت تفاهم برگزاری نمایشگاهی از مواد باستان‌شناختی پیش‌ازتاریخ ایران، از آغاز تا قبل از دوره هخامنشی در ماه مارس 2017 است. از دیگر موضوعات این یادداشت تفاهم همکاری، برگزاری نمایشگاه آثار ایران در فهرست میراث جهانی در جنب نمایشگاه آثار باستان‌شناختی، آموزش نحوه برگزاری نمایشگاه‌های اشیای موزه‌ای و معماری نمایشگاه‌ها، همکاری در زمینه پروژه‌های مرمت اشیاء فرهنگی هنری برای ارائه در نمایشگاه، و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه موزه‌داری است.

بر اساس این یادداشت تفاهم،  در این نمایشگاه علاوه بر آثار موزه ملی از سایر موزه‌های وابسته به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، آثاری انتخاب و به نمایشگاه ارسال خواهد شد. موزه ملی ایران تاکنون 27 نمایشگاه خارجی در کشورهای مختلف جهان برگزار نموده و تلاش کرده تا غنای فرهنگ ایران زمین را به جهانیان نشان دهد که این حرکت در جذب گردشگران خارجی به ایران و نیز تقویت روابط دیپلماتیک فرهنگی در عرصه بین‌الملل تأثیرگذار بوده است.

نماش آثار باستانی ایران در آلمان