دومین نشست  دبیر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با اصحاب رسانه
محمد حیدری در خصوص انتقاداتی که به جشنواره فیلم فجر می شود گفت: دلیل پشت پرده ای برای این انتقادات وجود ندارد. ما همیشه دربرابر تغییرات مقاومت می کنیم. 

وی ادامه داد: امسال خیلی محکم پای همه قوانین و فراخوان هایمان ایستاده ایم. وظیفه مان این است که به کسانی که انتقاد کرده اند و می کنند، احترام بگذاریم. هر تغییری یک مقاومتی دربرابرش وجود دارد. در جشنواره فیلم فجر همه تلاش ما این بوده است که تغییرات در راستای بهتر برگزار شدن جشنواره اتفاق بیافتد.
سید صادق موسوی هم در این خصوص افزود: شاید دلیل برخی از این انتقادات این باشد که ما خیلی زود فعالیت های رسانه ای را شروع کردیم، طوری که بسیاری از رسانه ها که در طول سال به سینما نمی پرداختند، یک ماه و نیم است که بسیار جدی اخبار سینما را دنبال می کنند ضمن اینکه بسیاری از این انتقادات نیاز به پاسخگویی ندارند.
دبیر جشنواره سی و چهارم فیلم فجر درباره حضور آثار فیلم‌ها در شهرهای دیگر عنوان کرد: در دوره‌های گذشته همیشه مورد بحث و بررسی بوده است و ما علاقه زیادی داریم که این فیلم‌ها در دیگر شهرها هم دیده شود اما بخشی از آن به موضوع مالی جشنواره برمی‌گردد و همچنین به تعامل میان مدیران نیز بستگی دارد. البته در این میان صاحبان آثار هم هستند که به دلیل اینکه تعداد اکران‌ها در جشنواره به شکلی است که مانند اکران عمومی است و افراد زیادی می‌بینند و باید بررسی‌ها انجام شود تا به تعامل برسیم. 

وی همچنین درباره پوستر جشنواره اظهار کرد: در جشنواره امسال و برای پوستر از چهره بازیگر سینمای ایران، خسرو شکیبایی انجام دادیم، رونمایی ابتدایی داشتیم اما به هر حال مسائلی درباره پوستر مانند تاریخ و... وجود داشت و ما پوستر اصلی را چاپ کردیم و امیدواریم این اتفاق برای دیگر هنرمندان هم بیفتد، البته آقای پرستویی درباره پوستر انتقادهایی داشتند که ما شنیدیم.
وی ادامه داد: این ایده اولیه بوده و ما معتقدیم که این جشنواره برای همه هنرمندان است و هرچه بیشتر حضور داشته باشند، نتیجه بهتری به دست می‌اید، از همین رو انتقادها را می‌شنویم تا برای سال‌های بعد بتوانیم استفاده کنیم.
محمد حیدری در پاسخ به این پرسش که آیا بلیت‌هایی برای خبرنگارانی که کارت ندارند، در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: آقای نوش‌ابادی هم درباره همین موضوع صحبت کردند، از ابتدا اعلام کردیم که با توجه به محدودیتی که در کاخ جشنواره وجود دارد برای دوستانی که نتوانسته‌اند کارت تهیه کنند، این امکان را فراهم می‌کنیم که در دیگر سینماها به تماشای آثار بنشینند. 

موسوی ادامه داد: همان‌طور که آقای نوش‌آبادی گفته این رویکرد وزات ارشاد است که به اهالی رسانه احترام بگذارند، در سال گذشته این تجربه انجام شده و نتیجه مثبتی هم داشته، که خبرنگاران بر اساس نزدیکی به سینماهای نمایش دهنده انتخاب کردند، امسال هم به همین شکل خواهد بود و چنین امکانی برای آن دسته خبرنگارانی که نتوانستند کارت جشنواره داشته باشند، وجود خواهد داشت.
محمد حیدری درباره شهاب حسینی گفت: در مورد شهاب حسینی زیاد صحبت شد. منت بر ما گذاشتند و پذیرفتند تا جایی همراه ما باشند و از یک جایی به بعد هم نپذیرفتند در کنار ما باشند. شهاب حسینی از هنرمندان خوب کشور هستند و با فیلم هایشان در کنار ما حضور دارند.
سید صادق موسوی نیز در ادامه افزود: همه تلاشمان را کردیم تا آنهایی که اهلیت دارند کارت دریافت کنند اما با این حال ما هم ممکن است خطای انسانی داشته باشیم. این فشاری که هم به ما و هم به اصحاب رسانه تحمیل شد و فقط به دلیل برقراری نظم در کاخ جشنواره بود ، حیدری در این خصوص بیان کرد: البته نگران نباشد، امسال آقای غریب پور در کاخ هستند و نمی گذارند چنین اتفاقاتی بیافتد.
دبیر جشنواره سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر درباره حضور هنرمندان در این جشنواره گفت: تلاش کردیم تا تعامل بیشتری با هنرمندان داشته باشیم و افتخارم این هست که هنرمندانی از جمله مجید مظفری در کنارمان هستند. کاخ مردمی قطعا محل تعامل مردم با هنرمندان است. این به معنی این نیست که ما از حضور دیگر هنرمندان استفاده نمی کنیم اما استفاده درست از هنرمندان در جایگاه خودشان هدف جشنواره است.

وی ادامه داد: مجید مظفری را مردم خوب می شناسند. هنرمندانی هم در مرحله بعدی به کاخ مردمی افزوده خواهند شد همچون خانم ریاحی که هر روز در آنجا برنامه دارند. می دانم که هر چقدر ارتباطم را با اهالی سینما نزدیک تر کنم در کارم موفق تر خواهم بود.
وی درباره حضور فیلم های سیاه نما در جشنواره افزود: سیاه نمایی را متوجه نمی شوم. بخش زیادی از فیلم هایی که به موضوعات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی می پردازند انتقاداتی هم دارند. نکات ظریفی که مطرح می کنند به معنی سیاه نمایی نیست و ما چنین چیزی در فیلم های امسال جشنواره ندیدیم.
حیدری درباره اظهار نظر حبیب ایل بیگی درباره این که بیشترین ممیزی امسال سیگار کشیدن بوده است گفت: منظور آقای ایل بیگی بیشتر در خصوص ترویج سیگار کشیدن بوده است وگرنه حتما شخصیت هایی در فیلم ها هستند که سیگارمی کشند. این اتفاق هم بیشتر به دلیل سلامت و فرهنگ سلامت در جامعه ما هست ولی ممیزی خاصی وجود ندارد و هر اتفاقی هم که در چارچوب نظام افتاده است. تا جایی که من اطلاع دارم حتی بسیاری از فیلم ها تاکنون پروانه نمایش دائمی شان را هم دریافت کرده اند.
مدیر روابط عمومی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: سینما بهترین فرصت برای پرداختن به معضلات اجتماعی است و طرح هر مشکلی در این مدیوم سیاه‌نمایی نیست، در بسیاری از آثار امسال روشنایی و پنجره‌ای رو به فردا هم دیده می‌شود. 

موسوی در ادامه اظهار کرد: برج میلاد امسال هم با حمایت شهرداری مانند سال‌های گذشته همراه ماست و ۱۲ بهمن ماه در کاخ مردمی -پردیس ملت- افتتاحیه بخش تبلیغی را داریم که امیر عابدی این بخش را بر عهده دارد. همچنین گزیده این عکس‌ها در برج میلاد به نمایش در می‌آمد. 
در این نشست خبری همچنین رونمایی از سه بخش دیگر جشنواره و اپلیکیشن جشنواره که بخش‌های مختلفی دارد نیز انجام شد. در پوستر هنر و تجربه هم به رسم یادبود از چهره ایرج کریمی استفاده شد.
گزارش در نون و آب :بهاره احمدی
منبع : www.fajrfilmfestival.com