مراسم افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر آغاز شد

 

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، مراسم افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با حضور مدیران سینمایی، اهالی سینما و علاقمندان به سینما در تالار وحدت آغاز شد.

در این مراسم افرادی همچون حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر، سید صادق موسوی، سید مصطفی ابطحی مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری، رسول صادقی و ... حضور دارند.
همچنین در این مراسم هنرمندانی همچون هنرمندانی همچون رضا کیانیان،رویا تیموریان،مهدی فخیم زاده،بهرام رادان ،پژمان بازغی، مصطفی کیایی،مهدی کرم پور، آرش معیریان، شهرام اسدی، مهناز افشار، رضا درمیشیان، نرگس آبیار، محمدحسین قاسمی، ویشکا آسایش، نیکی کریمی، ساره بیات، مهدی محقق، رضاعطاران، ستاره اسکندری، لاله اسکندری، نگار عابدی،شقایق فراهانی،میلاد کی مرام سحر قریشی، مسعود رایگان، بهاره کیان افشار ، رضا ناجی ،بهروز شعیبی ،بهنوش طباطبایی ،فرهاد قائمیان،حامد کمیلی ،بهروز غریب پور، باران کوثری، کتایون ریاحی، الهام کردا، احسان کرمی، آزاده نامداری،اشکان خطیبی،محمود رضوی، نوید محمدزاده، هومن سیدی، ناصر هاشمي ، جواد يحيوي ، پيمان معادي، مهدی هاشمی، شيرين يزدان بخش ، حمیدرضا آذرنگ ،هاتف عليمرداني، حامد بهداد،طناز طباطبایی، مهدي پاكدل ، باران كوثري، پانته آ پناهي ها،حامد کمیلی، بهروز شعیبی، مریلا زارعی ،عباس غزالی ،فرشاد اکتسابی، محمد داوودی ، مهدی ترابی،هادی معصوم دوست، محسن استاد علی، فرزاد موتمن ، ابوالحسن داوودی ، ابوالحسن برزیده ، ساره بیات ، مهرداد اسکویی ، مینا وحید ، پریناز ایزد یار و .... حضور دارند.

برگزیدگان مسابقه تبلیغات سینما معرفی شدند

برگزیدگان مسابقه تبلیغات سینما معرفی شدند

 

در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر برگزیدگان مسابقه اقلام تبلیغاتی معرفی شدند.

به گزارش ارتباطات و اطلاع‌رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، در جلسه داوری بخش مسابقه تبلیغات سینما (عکس، پوستر، آنونس) سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با حضورهیئت داوران متشکل از غوغا بیات و آقایان مصطفی خرقه پوش، علی وزیریان، بهرام عظیمی و رضا حداد، اسامی نامزدها و برنده سیمرغ بلورین هر بخش به شرح زیر معرفی شدند:
نامزدهای بهترین عکس:
1- «جلال حمیدی» برای فیلم «ارغوان»
2- «محمد بدرلو» برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من»
3- «حبیب مجیدی» برای فیلم «بهمن»
4- «احمد رضا شجاعی» برای فیلم «یحیی سکوت نکرد»
5- «امید صالحی» و «مهدی دلخواسته» برای فیلم «ارسال آگهی تسلیت برای روزنامه»
برنده سیمرغ بلورین بهترین عکس:
ضمن تقدیر ویژه از «جلال حمیدی» برای فیلم «ارغوان»
سیمرغ بلورین تعلق می گیرد به «محمد بدرلو» برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من»
نامزدهای بهترین پوستر:
1-«علی باقری» برای فیلم «من می خوام شاه بشم»
2-«طه ذاکر» برای فیلم «خواب تلخ»
3-«بهزاد خورشیدی» برای فیلم «کپی برابر اصل»
برنده سیمرغ بلورین بهترین پوستر:
ضمن تقدیر ویژه از «طه ذاکر» برای فیلم «خواب تلخ»
سیمرغ بلورین تعلق می گیرد به «علی باقری» برای فیلم «من می خوام شاه بشم»
نامزدهای بهترین آنونس و تیزر:
1-«مسعود فرجام» برای فیلم «فصل فراموشی فریبا»
2-«آرش معیریان» برای فیلم «محمد رسول الله»
3-«بهروز داوودی» برای فیلم «احتمال باران اسیدی»
4-«معین کریم الدینی» برای فیلم «آتلان»
5-«محسن امیر یوسفی» برای فیلم «خواب تلخ»
برنده سیمرغ بلورین بهترین آنونس و تیزر:
با تشکر ویژه از «معین کریم الدینی» برای فیلم «آتلان»
سیمرغ بلورین تعلق می گیرد به «محسن امیر یوسفی» برای فیلم «خواب تلخ» در ابتدا محمد بدرلو برگزیده بخش بهترین عکس که برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» بر روی صحنه آمد و از اینکه این جایزه را گرفته، ابراز خوشحالی کرد و گفت: اصلا فکر نمی‌کردم این بالا بایستم و کار من دیده شود. خوشحالم از اینکه به اقلام تبلیغاتی توجه می‌شود و با این کار عکس هم به جایگاهی که در گذشته داشته برمی‌گردد.در بخش بعدی محسن امیر یوسفی که برنده سیمرغ بلورین بهترین آنونس و تیزر تبلیغاتی روی صحنه حاضر شد و اظهار کرد: خواب تلخ بعد از ۱۲ سال فرصت اکران داشت و از این اتفاق خیلی خوشحال هستم. خواب تلخ تیزر تلویزیونی و بیلبورد خیابانی نداشت و این تیزر تنها چیزی بود که داشتیم و همین‌جا باید از همه مردمی که این فیلم را دیدند تشکر کنم. در بهار سینمای ایران هستیم و امیدوارم همه خوشحال باشیم، دوست داشتم من و عوامل آشغال‌ها هم اینجا باشیم و در رقابت قرار بگیریم و دست کم یک اکران داشته باشیم تا مخاطبین، موافقان و منتقدان آن را ببینند. امیریوسفی در پایان جایزه‌اش را به شهاب حسینی تقدیم کرد. علی باقری هم که در بخش بهترین پوستر باری فیلم «من می‌خوام شاه بشم» برگزیده شد، با لبا محلی بر روی صحنه حاضر شد و گفت:این سیمرغ بال‌بال زیادی زد تا به دست من برسد، در جوانی هم سیمرغ گرفته بودم و حالا خوشحالم که دوباره سیمر می‌گیرم مخصوصا برای فلمی که داستانی نیست و آثار بخش مستند هم دیده شدند.

نوگرایی در سینما باید از مدیریت آغاز شود

نوگرایی در سینما باید از مدیریت آغاز شود

 

رییس سازمان سینمایی گفت : میگشاییم سی و چهارمین دفتر مثنوی بلند سینمای ایران را ، به نام فجر و به نام نور از سرزمین خورشید.

 

حجت الله ایوبی در افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با بیان این که امسال تصمیم داریم به دستور علی جنتی در اختتامیه سخنرانی نداشته باشیم، خطاب به هنرمندان حاضر گفت: هنرمندان ارجمند و گرامی اهالی سینمای پرافتخار ایران
آغاز سال نوی سینما بر شما مبارک باد. سالی سرشار از غرور و پیروزی. سال پیروزی حکمت و عقلانیت ایرانی. سال پیروزی تمدن بر بربریت. سالی که کلیده واژه اش برجام است. و برجام یعنی پیروزی سخن بر شمشیر، یعنی ن و القلم و ما یسطرون یعنی و جادلهم بالتی هی احسن. و ما اینک در پسابرجامیم. جهان آغوشش را به روی سخن گشوده است. جهان همه گوش است. و ما یک دنیا سخن شنیدنی. و چه خوب که در جهان کنونی شنیدنی ها را می توان دید. و این است هنر سینما. و چه خوش اقبالند مردمانی که کلید داران گنج های گرانبهای سخن اند و دستی توانا در هنر تصویر دارند.
و ما در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر رونمایی می کنیم از سخنان دیدنی فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی. رمزگشایی می کنیم از قدرت اندیشه جوانان این سرزمین. می گشاییم سی و چهارمین دفتر مثنوی بلند سینمای ایران را. به نام فجرو به نام نور از سرزمین خور ( خورشید) به تماشا می خوانیم همه جهان را:
تماشا می روی؟ تماشا می خواهی؟
بیا اندرون من تماشاکن.
تفرج عالم خود و اندرون خود کردی
تفرج عالم من و اندرون من بکن «شمش تبریزی»
ما در سینما صبوری، همراهی و همدلی را مشق کرده ایم و امروز می بینیم میوه های این صبوری را. آشتی مردم با سینما، آشتی سینما با مردم. احترام به سینمای اندیشه وپاسداری از رونق گیشه. روزآمدی، نو شدن، جهانی شدن، حفظ ریشه ها و پیوند با اندیشه ها، حرکتی است که در سینما آغاز شده و پرشتاب به پیش می رود. «نوگرایی» ، روزآمدی و دست برداشتن از عادتهای کهنه و منسوخ را باید از مدیریت سینما آغاز کرد. سینمای دیجیتال با فکر و اندیشه و رفتار و مدیریت نگاتیو ناممکن است. می توانیم نوستالژی آپارات را در کلکسیون نوستالژیهای خود همچنان داشته باشیم. اما باید بدانیم که تند باد دیجیتال در سینمای ایران وزیدن گرفته. سینمای ایران پوست انداخته . چاره ای جز «نوگرایی» و روزآمدی نیست.
رویش جوانه های امید در سینما آغاز شده. پرده های سینما روز به روز پر رونق تر و نوتر و سفره سینما کم کم گسترده تر می شود. سینما به سبد کالای مردم بازمی گردد . با پایان تردید بخش خصوصی، سرمایه و هوش ایرانی به سوی ما می آید. با هجوم جوانان خوش ذوق، سینمای ایران به آوردگاه طرح ها و اندیشه های نو تبدیل شده. 
به همه سینماگران عرصه های گوناگون از فیلم کوتاه تا داستانی و بلند، بشارت می دهم که موج تازه ای از صنعتی شدن در راه است. بر بستر بی انتهای وی .او .دی.، هر اثر دیدنی دیده خواهد شد. اقتصاد سینما و همه مناسبات به سود تولیدگران دگرگون می شود. 
آری می توان دید رویش جوانه های امید را. و می توان حس کردوزیدن این نسیم جانبخش را. وزش بادصبایی که ابرهای تیره ناامیدی را از آسمان پرستاره فرهنگ ایران بیرون می راند. در این هوای صاف و پاک درخشش ستاره ها را می شود بهتر دید. و جشنواره سی و چهار، جشن ستاره ها با طعم نوگرایی است. آفرین می گویم به محمد حیدری که دیروز را دید ولی نگاهش به امروز و فردا بود. جشنواره ملی فجر جشن سینمای ایران و جشن سینماگران است. میزبان شمائید. خانه خانه شماست وچه خانه ایی که: 
خاک و خس این خانه همه عنبر و مشک است
بانگ درِ این خانه همه بیت وترانه است
و آفرینی از ته دل به شما جوانانی که طراوات وشادابی و اندیشه های تازه را به سینما آوردید. شما آمدید تا نشان دهید که سینمای ایران ادامه دارد. تا با صدای بلند اعلام کنید که فرهنگ و هنر در این سرزمین پایان ناپذیر است. بی گمان شما به رسم ایرانی زانوی ادب خواهید زد در برابر بزرگانی که قامت در این راه به کمان نشانده اند تا شما سروگون و استوار بایستید. یادمان نمی رود این سفارش حضرت مولانا که:
مرغ پرنارسته چون پران شود لقمه هرگربه دران شود
چون درآرد پر بپرد او بخود بی تکلف بی صفیر نیک و بد
و درود می فرستم به همه آنها که هفته هاست که به پیشواز فجر شتافته اند. سلام می کنم به چشمان خسته، دستهای توانا، ذهنهای خلاق، ذوق سرشار و عشقتان به فرهنگ. شما که سراپا دیده اید بی آنکه دیده شوید. سراپاگوشید بی آنکه شنیده شوید. ادای احترام می کنم به شما اهالی بی ادعای رسانه. خبرنگاران، منتقدان، عکاسان و فیلمبرداران و همه شما که با عشق می کوشید تا سینمای ایران تا هنر این سرزمین و تا هنرمندان ایرانی دیده شوند. 
و در پایان از طرف جامعه سینمایی درود می فرستیم بر قدم های استوار، نگاه های تیزبین، بازوان قدرتمند و قامت های افراشته سرداران رشید، سربازان دلاور، پاسدارن حریم و حرم و رزمندگان مقاومت. و تقدیم می کنیم افتخارات سی و چه
ارمین جشنواره فیلم فجر را به چشمان بر در مانده همسران وفرزندان شهیدان حرم. شهیدان مقاومت. پاسداران امنیت وآرامش ایران بزرگ.

وزیر ورزش و کار و امور اجتماعی در افتتاحیه فیلم فجر

وزیر ورزش و کار و امور اجتماعی در افتتاحیه فیلم فجر

محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان و علی ربیعی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به افتتاحیه جشنواره فیلم فجر آمدند.

علاوه بر مدیران سینمایی و هنرمندان محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان و همچنین علی ربیعی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نیز حضور داشتند.

در این مراسم علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدای مراسم در بین هنرمندان و دیگر مدعوین حضور پیدا کرد.

مراسم تقدیر از شهید سیاح طاهری در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر

مراسم تقدیر از شهید سیاح طاهری در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر

۲۰:۳۲ يكشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴

فاطمه معتمد آریا، رخشان بنی اعتماد، سید زهرا حسینی(نویسنده کتاب دا)و مهتاب کرامتی برای ادای دین و صحبت درباره شهید سیاح طاهری به روی سن آمدند.

همسر شهید طاهری به روی سن آمد و هدایایی را به رسم یادبود دریافت کرد و همه مهمانان حاضر در تالار وحدت چند دقیقه ای به افتخار این بانو ایستادند و ادای احترام کردند.

سید زهرا حسینی گفت: ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما قدم ماست. این کاری بود که شهید طاهری با عملکردشان ثابت کردند. برخلاف ظاهر آرامش، درونی سرشار از شور و هیجان داشتند. طاقت این را نداشتند که بداند در جایی مظلومی هست و او بتواند راحت سرش را بر بالین بگذارد و آرام زندگی کند. دوستانی که اینجا هستند این شهید بزرگوار را می شناسند. به دعوت این شهید در جشنواره های دانش اموزی حضور داشتند او به دنبال ایجاد وحدت بین جامعه بود. خوشا به سعادت او که خداوند قبل از ما از او تشکر کرد و حقش را به او داد. شهادت حق شهید سیاح طاهری بود. از همین جا به خانواده شان تبریک می گویم واقعا فقط باید تبریک گفت. تسلیت برای ماست که ماندیم و چه کنم چه کنم می کنیم. راهش را رفت. انشالله ما هم بتوانیم راه او را ادامه بدهیم.
فاطمه معتمدآریا گفت: من در یک کشتی دوستی با او آشنا شدم درست زمانی که در مورد صلح حرف می زدیم، در سالروز جنگ در شلمچه. کشتی دوستی بود که در آن بچه های ایرانی و عراقی به همت آقای احمدزاده که همیشه پیام آور صلح است، در مسیری روی شملچه حرکت می کردند. آشنایی ما با صلح بوده است. هر کسی که درخواستی درباره صلح داشته باشد یا بخواهد اقدامی در این باره انجام دهد، باید بداند که همیشه می تواند روی من حساب کند.
مهتاب کرامتی گفت: خوشحالم که در این جمع کنار دوستان جشنواره دانش آموزی هستم. شهید طاهری نشان داد می شود صبور بود، سکوت کرد ولی کار کرد.
بنی اعتماد گفت: ادای احترام من به سرکار خانم طارهی و همسر بزرگوراش . همیشه می گویند برای شناخت آدم ها با آنها همسفره و هم سفر شوید. من افتخار این را داشتم که در جشنواره بی سر و صدا دانش آموزی با این شهید هم سفر و همسفره باشم. او کسی بود که از جوانی سلامتش را در جبهه جنگ گذراند و از زمانی که فرصت آشنایی شان را داشتیم به طور دائم در برنامه های فرهنگی فعال بودند این بسیار قابل احترام بود. احترام و باوری که به حوزه سینما و هنرمندان فارغ از تفاوت های دیدگاهی یا اعتقادی داشتند بسیار قابل احترام بود.. آمدن و رفتن رسم روزگار است. بودن ما مثل پلک زدنی در طول زمان. ولی بعضی ها رفتنشان چیزی را از جهان کم می کند که به سادگی پر نمی کند. شهید طاهری یکی از این افراد بودند.اما دریغم می آید در این فرصت از همکار با ارزش مان که معلم درس ما بود. یدالله نجفی یاد نکنم.

گزارش در نون و آب : بهاره احمدی

 منبع : www.fajrfilmfestival.com