درصورتی که فشار انقباضی طبیعی باشد اما فشارخون انبساطی بالا، خطری ما را تهدید می‌کند؟

 بالا رفتن هر دو یا یکی از فشار انقباضی (عدد بالایی) و فشار انبساطی (عدد پایینی) خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. فشار انقباضی، فشار در شریان‌ها را نشان می‌دهد که با ضربان قلب تولید می‌شود و فشار انبساطی، فشار شریانی بین هر ضربه و زمان استراحت قلب است. فشار خون ۸۰/۱۲۰ (به‌طور عامیانه دوازده روی هشت) به‌طور کامل طبیعی است.

 

پادکست فوق شما را با اعداد فشار خون آشنا می کند.

امیدواریم از شنیدن آن لذت ببرید.

 

فشار انقباضی و انبساطی بالا خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را افزایش می‌دهد. در سال ۲۰۱۴پژوهشگران تحقیقی را منتشر کردند که در آن ۱.۲۵میلیون فرد ۳۰سال و بالاتر که مبتلا به هیچ‌گونه بیماری‌ قلبی عروقی نبودند را مورد بررسی قرار دادند. آنها به‌مدت ۵سال فشار خون این افراد را ثبت کردند. در طول این مدت ۸۳۰۹۸مورد ابتلا به بیماری قلبی تشخیص داده شد.

 

درمیان آنها افرادی با فشار خون ۹۰/۱۴۰نسبت به فشار پایین، خطر ابتلای بیشتری داشتند که دور از انتظار هم نیست.

 

اما این پژوهشگران دریافتند که بعضی بیماری‌ها با فشار انقباضی بالا و سایر آنها با فشار انبساطی بالا به‌وجود می‌آیند. به‌طور مثال خطر ابتلا به حمله قلبی با فشار انقباضی بالا و آنوریسم آئورت شکمی (تورم یا پارگی در عروق بزرگ که از قلب به سینه و شکم می‌رود) با فشار انبساطی افزایش می‌یابد.

 

از شما همراهان گرامی دعوت می کنیم به این پادکست از وب سایت شنوتو گوش دهید و نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.