بسیاری از دانشمندان زیست شناس معتقدند خصلت، منش، رفتار، توان، كارائی، خلاقیت و خلق و خوی هر فرد، بستگی به نوع گروه خونیش دارد. البته با اینكه در این مورد آزمایشهای زیادی انجام شده، اما هنوز در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد. با این حال در بسیاری از كشورهای صنعتی، به ویژه ژاپن، برای پستهای مدیریتی و اجرائی، به هنگام استخدام افراد، به نقش گروههای خونی توجه ویژه ای می شود. درست است كه این تحقیقات شاید رسما به تائید نرسیده باشد، ولی روانشناسان نیز عقیده دارند كه گروه خونی هر فرد، در خلق و خو و منش رفتاری وی تأثیری شگرف دارد.

پادکست فوق شما را با رابطه گروه خونی افراد با رفتار و شخصیت افراد آشنا می کند.

امیدواریم از شنیدن آن لذت ببرید.

گروه خونی O ( + ، ـ )

این افراد، كوشا، صادق، خوشبین و پرانرژی هستند و از اعتماد به نفس بالائی برخوردارند.

دارای هدفی مشخص و بسیار اندیشمند هستند و برای رسیدن به این هدف، قدرت و تحمل خوبی دارند. چنانچه در میانه راه به بیهوده بودن كاری كه در حال انجامش هستند پی ببرند، خیلی راحت آن را رها می كنند. عموما درباره گذشته، مثبت می اندیشند، لذا چندان افسوس گذشته را نمی خورند. به مسائل مادی، بسیار اهمیت می دهند. آرام و باثباتند و در برابر صداقت، حساسند. رك و صریح نظراتشان را بیان می كنند و می توانند از جزئیات مسائل به راحتی صرفنظر كنند. غالبا از رهبری كردن خوششان می آید و معمولا از قدرت تمركز بالائی برخوردارند. اما...

برخی دیگر از روانشناسان این خصوصیات را نیز به آنها می افزایند: بی پروا در انجام كارها، مغرور و بااراده، بخشنده، اجتماعی، باانرژی، برونگرا و ریسك پذیر، مستقل و در برخی موارد خودمحور. در فعالیتهای سازمان یافته خوب عمل می كنند و نوعی ظرافت ذاتی و معنوی دارند. شخصیتهائی اجتماعی و پر زرق و برق هستند و می توانند در حوادث و بحرانها سازگاری خوبی داشته باشند. و در آخر اینكه، علاقه مند به حفظ روابط هستند و در این زمینه تلاش بسیاری می كنند.

 گروه خونی A ( + ، ـ )

این افراد، آرام، منظم، مطیع قانون، محتاط در تصمیم گیری، برخی اوقات بدبین و در عین حال بسیار حساس هستند و مایلند مسائل را به دو گروه سیاه و سفید تقسیم كنند. به استانداردهای اجتماعی بسیار اهمیت می دهند و از تحمل و صبر بالائی برای انجام كارهای فیزیكی و رقابتی برخوردارند. به هارمونی، آرامش و ساماندهی كارها بسیار علاقه مندند. با دیگران به خوبی همكاری می كنند و این به دلیل روحیه انعطاف پذیری آنان است. به راحتی می توانند ظاهر آرامی از خود نشان دهند، حتی اگر به شدت عصبانی باشند. به نظرات دیگران بسیار اهمیت می دهند، ولی اگر قلبشان بشكند به سختی التیام می یابد. بسیار مسئولند و همواره خطی میان كار و تفریح می كشند. احساساتی، صبور و سختكوش هستند. به عقیده این افراد، در مسائل دینی و اخلاقی می توان به كمال رسید. بیشتر ترجیح می دهند از سرگرمیهائی بهره ببرند كه از فشار عصبی آنها می كاهد. بسیار غمخوارند و فداكار، مؤدب، درستكار و كمی دستپاچه. با این حال در موارد حساس، خونسردی آنها بی نظیر است و این نكته ای بسیار جالب در این افراد است. اغلب درونگرا هستند. در برخورد با دیگران خجالتی اند، ولی به خوبی همكاری می كنند. نسبت به تغییرات تردید دارند و به آسانی نمی پذیرند. دوستدار طبیعت هستند و برای خلوت خود، ارزش قائلند

 

از شما همراهان گرامی دعوت می کنیم به این پادکست از وب سایت شنوتو گوش دهید و نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.