توضیحات زلزله دیشب تهران

مرکز لرزه ‌نگاری کشوری اعلام کرد، زلزله ‌ای به بزرگی حدود 5.2 ریشتر در حد فاصل استان‌های تهران و کرج، حوالی مشکین دشت، را لرزاند. زلزله امشب در استان‌های تهران، البرز، قم، مرکزی و گیلان احساس شد. به گزارش اعتدال، مرکز لرزه ‌نگاری کشوری اعلام کرد، زلزله ‌ای به بزرگی حدود 5.2 ریشتر در حد فاصل استان‌های تهران و کرج، حوالی مشکین دشت، را لرزاند.

مرکز لرزه نگاری کشور در گزارش مقدماتی زمین ‌لرزه، بزرگی آن را 5.2 و محل وقوع را مرز استان‌های تهران و البرز- حوالی ملارد(تهران) و تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی 23:27:37 بوده است. روابط عمومی مرکز اورژانس اعلام کرد: مردم تهران ضمن حفظ خونسردی از تجمع در محل های غیر ایمن خودداری نمایند. تاکنون هیچ موردی از حادثه ناشی از زلزله در تهران گزارش نشده است گزارش مقدماتی زمین ‌لرزه بزرگی: 5.2 محل وقوع: مرز استانهای تهران و البرز - حوالی ملارد(تهران) تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: 1396/09/29 23:27:37 طول جغرافیایی: 50.96 عرض جغرافیایی: 35.69 عمق زمین‌لرزه: 7 کیلومتر نزدیک‌ترین شهرها: 3 کیلومتری ملارد (تهران) 7 کیلومتری مشكين دشت (البرز) 9 کیلومتری شهريار (تهران) نزدیکترین مراکز استان: 16 کیلومتری كرج 39 کیلومتری تهران فرودگاه مهرآباد کاملا عملیاتی است.

رئیس سازمان مدیریت بحران اعلام کرد: در حال بررسی هستیم. تمامی دستگاه های امدادی، انتظامی و خدماتی در آماده باش کامل هستند سخنگوی مدیریت بحران نیز گفت: گزارش تلفات و مجروح در پی زلزله ۵.۲ ریشتری ملارد نداشتیم با وجود زمین لرزه در تهران، فرودگاه مهرآباد کاملا عملیاتی است و هیچ مشکلی برای اعزام و پذیرش مسافران و نشست و برخاست هواپیماها وجود ندارد

توصیه های پلیس پایتخت: مردم کلیه اقدامات مراقبتی در صورت وقوع پس لرزه را مد نظر داشته باشند توصیه‌های پلیس پایتخت: شهروندان خونسردی خود را کاملا حفظ کنند. اخبار موثق را از رسانه ملی دنبال کنند و به شایعات توجهی نکنند. کلیه اقدامات مراقبتی و حفاظتی را در صورت وقوع احتمالی پس لرزه مد نظر داشته باشند. به هنگام ترک منزل حتما نکات ایمنی در جهت پیشگیری از سرقت را مد نظر قرار دهند. به هنگام خروج از منزل از شتاب زدگی خودداری و پناهگاه‌های مطمئنی برای خود در نظر بگیرید. در صورتی که در بیرون از منزل هستید حتما خونسردی خود را حفظ کنید و شتاب زدگی موجب وقوع حوادث دیگر نشود.

به گزارش آفتاب، تا این لحظه آخرین پس لرزه زلزله در ملارد با شدت ۲.۶ ریشتر در ساعت ۴:۳۹:۱۹ ثانیه اتفاق افتاد. وحیدیه تهران و ماهدشت و صفادشت البرز نیز شاهد چند پس لرزه بودند. تا کنون ده پس لرزه تهران و البرز را لرزانده است.
آخرین پس لرزه های تهران از ساعت 23 دیشب تاکنون 10 زمین لرزه تهران و شهرهای اطراف را لرزانده که به شرح زیر است:

  • ملارد_تهران: 5.2ریشتر
  • ملارد_تهران: 1.7ریشتر
  • صفادشت_تهران: 2.1ریشتر
  • ماهدشت_البرز: 1.9ریشتر
  • وحیدیه_تهران: 1.5ریشتر
  • ملارد_تهران: 2.1ریشتر
  • ملارد_تهران: 1.6ریشتر
  • ملارد_تهران: 1.8ریشتر
  • وحیدیه_تهران: 1.6ریشتر
  • وحیدیه_تهران: 1.3ریشتر

تاکنون۱۰ زلزله در تهران رخ داده و هنوز معلوم نیست زلزله ۵.۲ ریشتری پیش لرزه است یا زلزله اصلی.

همه زلزله های تهران جز زلزله ۵.۲ ریشتری زیر ۲.۱ ریشتر و خفیف بوده است.

در پی زلزله، تهران تعطیل شد.

مدیریت بحران استان تهران گفت: با هماهنگی استانداری و وزارت کشور تمام دستگاه‌های اجرایی و آموزشی تهران، برای پنجشنبه تعطیل اعلام شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره تعطیلی‌های اعلام شده در تهران نیز متذکر شد: مراکز خدماتی فردا تعطیل نیستند و باید انجام وظیفه کنند و یک لحظه هم نمی‌شود این مراکز را تعطیل کرد. مراکز درمانی، ادارات برق و آب و دیگر مراکز فردا هم به انجام وظیفه خود ادامه می‌دهند .

اسماعیل نجار نیز در گفت‌ وگو با شبکه خبر درباره جلسه امشب ستاد بحران اظهار کرد: خوشبحانه مشکل چندانی گزارش نشده؛ منهای تعدادی مصدوم که در اثر فرار از محل حادثه اتفاق افتاده است.

جاهایی که می شود بعد از زلزله تهران در آن سکونت کرد:

آستان امام خمینی (س) پس از زلزله تهران در اطلاعیه ‌ای اعلام کرد درب‌های حرم بیست و چهار ساعته باز است و همانطور که در همه سنوات گذشته مأوا و مأمن مردم خوبمان بوده است، از امکانات گرمایشی لازم برخوردار است به ‌دنبال وقوع زلزله ٥.٢ ریشتری شب گذشته در استان‌های تهران و البرز، علی اصغر مونسان گفت: با توجه به احتمال وقوع زلزله استفاده از همه فضاها و اماکن تحت پوشش این سازمان برای اسکان و استراحت مردم در صورت بروز شرایط بحرانی امکان‌ پذیر خواهد بود.