پیامدهای افزایش قیمت حامل‌های انرژی

دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان اصفهان گفت: کاهش مصرف سوخت در کشور قطعاً می‌تواند یک هدف ارزشمند باشد، اما افزایش قیمت حامل‌های انرژی با توجه به اینکه تمامی کالاها به هر شکل از حمل و نقل بهره مند می‌شوند برای اقتصاد کشور تورم 8 تا 9 درصدی ایجاد می‌کند و این تورم چون از مسیر افزایش ارائه خدمات نیست می‌تواند فشار مضاعفی را به مردم وارد کند.

سعید بزرگی در گفت‌ وگو با خبرنگار ایسنا_منطقه اصفهان، در خصوص خدمات دولت و انتظاراتی که از دولت دوازدهم وجود دارد، اظهار کرد: اگر بخواهیم یک حکم کلی در خصوص این موارد بدهیم به نظر می‌رسد که این افزایش قیمت‌ها کار صحیحی نیست. برخی از این موارد به‌واقع به نفع مردم و برخی دیگر به ضرر آن‌ها است. اگرچه برخی افزایش قیمت‌ها با اندیشیدن تدابیری لازم است، اما برخی افزایش قیمت‌ها صحیح نیست.

وی افزود: به‌ طور مثال وقتی درباره کالاهای خاص مانند شیر، تخم‌مرغ و یا اقلامی از این دست که متوسط مصرف ایرانیان نسبت به مصرف جهانی پایین‌ تر است صحبت می‌شود و این موضوع ارتباط مستقیم با سبد غذایی خانوار دارد به هیچ عنوان افزایش قیمت در این حوزه‌ها کار درستی نیست، اما موافق انجام طرح‌های حمایتی برای تولیدکنندگان این حوزه هستم تا آن‌ها هم بتوانند تولیدات اقتصادی داشته باشند.

دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان اصفهان، تصریح کرد: زمانی که از افزایش قیمت حامل‌های انرژی مانند بنزین صحبت می‌کنیم فضا، فضای کاملاً متفاوتی است. عملکرد دولت روحانی در حوزه کنترل و نظارت بر میزان مصرف سوخت در کشور عملکرد مثبتی نبوده است. در گذشته افزایش قیمت بنزین در کشور را به شکل چشمگیر داشته‌ایم که این موضوع ایرادی است که به دولت‌های قبلی نیز گرفته می شد.

بزرگی گفت: در مورد حامل‌های انرژی بهترین سیاست در دولت اصلاحات انجام شد که هر سال با درصد ثابتی قیمت‌های بنزین افزایش پیدا می‌کرد و مردم با این سیاست هم قابلیت برنامه‌ ریزی و هم آمادگی کافی برای افزایش قیمت‌ها را داشتند. با این سیاست شوک قیمتی به جامعه وارد نمی‌شد.

دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان اصفهان، خاطرنشان کرد: افزایش قیمت بنزین بر روی قیمت تمام کالاها تأثیر می‌گذارد، اما این افزایش قیمتی که در تمام کالاها ایجاد می‌کند تورم واقعی نیست و تورم انتظاری برای مردم ایجاد می‌کند و برخی فرصت‌ طلبان از این فضا سوءاستفاده می‌کنند.

وی در همین خصوص افزود: وقتی قیمت یک کالا هزار تومان افزایش می یابد، برخی سودجویان به جای یک هزار تومان، سه هزار تومان قیمت آن کالا را افزایش می‌دهند و این سه هزار تومان به این دلیل که پذیرش افزایش قیمت در جامعه به وجود آمده است از سوی مردم به راحتی پذیرفته می‌شود. باید جلوی سوء استفاده‌ هایی از این دست که تورم‌ های کاذب دارند و بسیار آسیب‌ زا هستند گرفته شود.

منبع: ایسنا