گلچینی احادیث پیامبر اکرم (ص)

  • سوگند به خدایی که جان من در دست قدرت اوست، هیچ دشمنی برای انسان دشمن تر از خشم و شهوت وجود ندارد، پس این دو را ریشه کن و مغلوب ساخته و فرو نشانید.
  • وای بر کسی که مردم از ترس شرّش او را بستایند و وای بر کسی که از ترس ظلمش از او اطاعت کنند و وای به کسی که از ترس بدی اش او را احترام نمایند.
  • گرامی بدارید کسانی را که از آنها چیزی می آموزید و هم آن کسانی را که به آنها چیزی تعلیم می دهید. استادان و شاگردان خود را احترام کنید.
  • نه خدا وقتی که شما را از کار بدی نهی کرده می بیند و نه موقعی که دستور انجام کاری را می دهد، شما را از نظر دور می دارد.
  • شما را در شگفت ندارد آن کسی که مالی را از راه حرام به دست آورده است؛ زیرا اگر او را در راه خدا انفاق کند، پذیرفته نمی شود و اگر آن را نگاه دارد، بر آتش عذاب خود افزوده است.
  • علم را به آن خاطر نیاموزید تا بر نادانان فخرفروشی کنید و علم را به آن جهت نیاموزید که با دشمنان مجادله کنید و علم را به آن خاطر نیاموزید تا به وسیله آن نظر حاکمان را به خود جلب کنید، که هر کس چنین باشد از اهل دوزخ است.
  • مبادا کسی از شما پدرش را به خشم آورد و اگر او [پدر] دستور دهد به یکی از شما تا از دنیا بیرون رود باید انجام دهد.
  • نباید سائل بر اهل خانه پافشاری در سؤال بکند که هم خود گناه می کند و هم آنها را مبتلا به گناه سازد.

گلچینی از احادیث امام حسین (ع)

إنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللهَ رَغْبَةً فَتِلْكَ عِبادَةُ التُّجارِ، وَ إنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللهَ رَهْبَةً فَتِلْكَ عِبادَةُ الْعَبْيدِ، وَ إنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللهَ شُكْراً فَتِلْكَ عِبادَةٌ الْأحْرارِ، وَ هِيَ أفْضَلُ الْعِبادَةِ 

امام حسين (عليه السلام) فرمود: همانا عدّه اى خداوند متعال را به جهت طمع و آرزوى بهشت عبادت مى كنند كه آن يك معامله و تجارت خواهد بود و عده اى ديگر از روى ترس خداوند را عبادت و ستايش مى كنند كه همانند عبادت و اطاعت نوكر از ارباب باشد و طائفه اى هم به عنوان شكر و سپاس از روى معرفت، خداوند متعال را عبادت و ستايش مى نمايند و اين نوع، عبادت آزادگان است كه بهترين عبادات مى باشد.

النّاسُ عَبيدُالدُّنْيا وَ الدّينُ لَعِبٌ عَلى ألْسِنَتِهِمْ، يَحُوطُونَهُ ما دارَتْ بِهِ مَعائِشَهُمْ، فَإذا مُحِصُّوا بِالْبَلاء قَلَّ الدَّيّانُونَ 

فرمود: افراد جامعه بنده و تابع دنيا هستند و مذهب، بازيچه زبانشان گرديده است و براى إمرار معاش خود، دين را محور قرار داده اند و سنگ اسلام را به سينه مى زنند.

پس اگر بلائى همانند خطر مقام و رياست، جان، مال، فرزند و موقعيّت، ... انسان را تهديد كند، خواهى ديد كه دين داران واقعى كمياب خواهند شد.

إنَّ الْمُؤْمِنَ لا يُسىءُ وَ لا يَعْتَذِرُ، وَ الْمُنافِقُ كُلَّ يَوْم يُسىءُ وَ يَعْتَذِرُ

ضمن فرمايشى فرمود: همانا شخص مؤمن خلاف و كار زشت انجام نمى دهد و عذرخواهى هم نمى كندولى فرد منافق هر روز مرتكب خلاف و كارهاى زشت مى گردد و هميشه عذرخواهى مى نمايد

يا بُنَىَّ! إيّاكَ وَظُلْمَ مَنْ لايَجِدُ عَلَيْكَ ناصِراً إلاّ اللهَ 

فرمود: بپرهيز از ظلم و آزار رساندن نسبت به كسى كه ياورى غير از خداوند متعال نمى يابد. 

گلچینی از احادیث امام علی (ع)

الراضى عن نفسه مستور عنه عیبه ولو عرف فضل غیره لساه ما به من النقص ‍ و الخسران

آنکه از خود راضى است عیبش از وى پوشیده است اگر این شخص ‍شناساى فضل و برترى دیگران بود نقص و کمبود خود را جبران مى کرد، ولى افسوس که آدم از خود راضى جز خودش کس دیگرى را نمى شناسد.

ترحلوا فقد جد بکم  و استعدوا للموت فقد اظلکم

بار بربندید که اینکار بر شما سخت است و آماده مرگ شودید که، سایه خود را بر سر شما مى گستراند.

شرالعلم ما افسدت به رشادک

بدترین دانشها دانشى است که راه رشد و هدایت را بوسیله آن تباه سازى براى خود.

شرالناس من سعى بالاخوان و نسى الاحسان

بدترین مردم کسى است که درباره برادران ببدى کوشد و نیکى را نسبت به آنان فراموش نماید.